Ostatnio pojawiły się informacje o nowym standardzie WebRTC, który w założeniu ma pozwolić na rozmowy głosowe i video bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Twórcy przeglądarek Firefox i Chrome zdają się faworyzować ten standard, ale jak na Microsoft przystało, gigant z Redmond wyszedł już ze swoją własną propozycją.

Firma Microsoft wypuściła aplikację, która demonstruje działanie zaproponowanego przez nich standardu CU-RTC-Web. Pozwala on na prowadzenie rozmów głosowych oraz video z poziomu przeglądarki. To, co jednak wyróżnia zaproponowany przez Microsoft standard od WebRTC, który faworyzowany jest przez Google i Mozille, to fakt, że CU-RTC-Web pozwala na łączenie się ze sobą z dwóch różnych przeglądarek. W demie Microsoftu, technologia została użyta do połączenia użytkownika Google Chrome na komputerze Mac z użytkownikiem korzystającym z Internet Explorer 10 na Windowsie.

Microsoft uważa, że ich propozycja jest o wiele lepsza od wdrażanego przez Google i Mozille systemu WebRTC, a to z powodu technologii SDP używanej przez WebRTC – jest ona zdaniem Microsoftu nieprzyjazna dla programistów tworzących aplikacje internetowe i co za tym idzie ogranicza pole do popisu w tworzeniu serwisów, w których można wykorzystywać taką technologię.  Co więcej, CU-RTC-Web pozwala łączyć ze sobą dwie różne przeglądarki, co niestety w chwili obecnej nie jest wspierane przez WebRTC.

W przeciwieństwie do WebRTC, propozycja Microsoftu jest o wiele lżejsza i łatwiejsza do zaimplementowania, co ich zdaniem pozwoli na lepsze wykorzystanie oraz na rozwój nowej technologii w zupełnie innych kierunkach.

Mozilla nie zgadza się jednak ze zdaniem Microsoftu. Twórcy Firefoksa uważają, że WebRTC zdobyło już uznanie i posiada wsparcie zdolnych programistów. Dodają również, że Mozilla wspiera standaryzowanie i ustalanie obowiązujących norm programistycznych i chce, aby WebRTC stał się jedną z nich.