W iOS 8 pojawi się sporo nowych aplikacji i zmian. Dzięki dotychczasowym przeciekom znamy część z nich. Oto najważniejsze zmiany.

1. Healthbook
Zdrowie to coraz ważniejszy element mobilnych urządzeń. Także Apple planuje, aby iPhony były wykorzystywane do monitorowania naszej aktywności sportowej, kondycji, diety czy przepisanych przez lekarza leków.

Służyć do tego będzie aplikacja Healthbook, która najprawdopodobniej pojawi się w iOS 8. Będzie ona posiadała kilka sekcji do monitorowania naszego zdrowia. Będziemy mogli monitorować aktywność fizyczną, dietę, przepisane leki, ciśnienie krwi, puls itp.

2. Poprawione Mapy
Mapy w iPhonach czy iPadach to nada pięta achillesowa iOS. Apple ciężko pracuje nad ich poprawą i już wkrótce mają doścignąć Mapy Google czy Nokia HERE. W iOS 8 pojawią się nie tylko dokładniejsze dane, ale również informacje o korkach, wyszukiwanie najbliższych restauracji czy sklepów itp.

3. Podgląd i edytor tekstu
W iOS 8 mają też pojawić się aplikacje znane z komputerów Mac. Czyli Podgląd oraz TextEdit. Podgląd to proste narzędzie, dzięki któremu możemy podejrzeć plik bez konieczności jego uruchamiania - odsłuchać piosenkę, obejrzeć zdjęcie czy zobaczyć dokument tekstowy. Natomiast TextEdit to prosty edytor tekstu podobny do WordPada na Windows. Obie aplikacje mają ułatwić błyskawiczny dostęp do plików w iOS 8.

4. Poprawione Centrum powiadomień
W iOS 7 Centrum powiadomień nie powala liczbą funkcji i dostępnych informacji. To się zmieni wraz z kolejną dużą aktualizacją systemu na iPhony i iPady. Zamiast 3 zakładek, dostępne będą dwie - Dzisiaj i Powiadomienia. Dzięki zakupowi firmy Cue przez Apple'a, w Centrum powiadomień pojawi się więcej przydatnych informacji.

5. Komunikacja między aplikacjami
Kolejna ciekawa zmiana, jaką wprowadzi iOS 8 to komunikowanie się aplikacji między sobą. Programy i gry będą mogły teraz wysyłać między sobą niektóre informacje. W ten sposób będziemy mogli np. edytować zdjęcie w jednej aplikacji, a następnie przesłać je do drugiej.

6. SMS-y, Dyktafon i Game Center
W ramach aplikacji Wiadomości do obsługi SMS-ów pojawi się możliwość automatycznego kasowania starych wiadomości. Np. po roku czy po miesiącu - w zależności od woli użytkownika. Zmiany w iOS 8 mają objąć także Dyktafon, który zostanie poprawiony i nieco uproszczony, aby korzystanie z niego było jeszcze prostsze.

Natomiast aplikacja Game Center najprawdopodobniej w ogóle zniknie z systemu. Apple doszedł do wniosku, że i tak mało kto z niej korzysta.

7. Aplikacja Tips i CarPlay
Być może, że w iOS 8 pojawi się też jeszcze jedna aplikacja - Tips, czyli Porady. Miałaby ona stanowić taki mini poradnik z listą najważniejszych funkcji, z których można skorzystać w iPhonie czy iPadzie. Coś dla absolutnych żółtodziobów, którzy dopiero zaczynają zabawę z urządzeniem Apple'a.

Pojawią się też z pewnością nowe funkcje w narzędziu do obsługi samochodów - CarPlay. Ma zostać m.in. wprowadzona obsługa przez WiFi.

8. iTunes Radio osobno
Jeżeli jeszcze nie korzystaliście z iTunes Radio - polecam wypróbować tę darmową alternatywę dla Spotify czy Deezera. W iOS 7 jest ona zintegrowana z aplikacją Muzyka, ale wiele wskazuje na to, że iTunes Radio w iOS 8 będzie osobną aplikacją. Tak samo jak wcześniej Podcasty i iTunes U.

9. Kiedy premiera?
Oficjalnie oczywiście nie wiemy jeszcze, kiedy Apple zaprezentuje iOS 8. Podejrzewam, że będzie to miało miejsce wraz z prezentacją nowego smartfona. iPhone 6 zostanie pokazany zapewne w czerwcu tego roku. W tym samym czasie Apple zapewne zechce też zdradzić szczegóły na temat iOS 8. Aktualizacja trafi zapewne wraz z nowym smartfonem do sprzedaży.

10. Na jakie urządzenia?
System iOS 8 nie będzie dostępny dla wszystkich urządzeń Apple'a - podobnie jak iOS 7. Aktualizacja do iOS 7 była ostatnim wydaniem na iPhony 4. iOS 8 będzie zapewne obsługiwał następujące urządzenia:

iPhone 5S
iPhone 5c
iPhone 5
iPhone 4S

iPad Air (5)
iPad 4
iPad 3
iPad Mini 2
iPad Mini

Wszystkie grafiki za pośrednictwem 9to5Mac.