Wybór laptopa dla gracza to nie lada wyzwanie. Wymagania, jakie stawia się laptopom gamingowym, są przecież znacznie większe niż ma to miejsce w przypadku klasycznych komputerów osobistych. Na co zwrócić uwagę, kupując laptop przeznaczony do grania? Jakie są plusy i minusy laptopów gamingowych w porównaniu do komputerów stacjonarnych? Czy da się kupić dobry laptop gamingowy poniżej 3 tysięcy złotych? Sprawdź w dzisiejszym artykule.

Jakie parametry powinien mieć dobry laptop gamingowy?

Laptop gamingowy – najważniejsze parametry

Procesor – mózg każdego komputera. Do wyboru mamy procesory Intela oraz AMD z serii Ryzen. W przypadku Intela najwydajniejszą pracę komputera oferują laptopy wyposażone w procesor Intel Core i7 i najnowszy i9. Jeśli natomiast rozglądasz się za laptopem z którymś z procesorów AMD, zdecyduj się na Ryzen 5 lub mocniejszy Ryzen 7.

Pamięć RAM – większość graczy nie ma wątpliwości, że absolutnym minimum jest komputer wyposażony w RAM o pojemności co najmniej 8 GB. Jeśli zależy Ci na  jeszcze bardziej komfortowej rozgrywce, rozważ zakup laptopa o pojemności 16 GB – znajdziesz je w większości modeli gamingowych z górnej półki.

Karta graficzna – zdecydowanymi liderami na tym polu są karty z serii Nvidia GeForce GTX oraz AMD Radeon. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości obrazie oraz płynnej grafice w najnowszych produkcjach, niezbędnym minimum będzie Nvidia GeForce GTX 1050 Ti lub AMD Radeon RX 550.

Sprawdź ofertę na laptopy gamingowy i porównaj dane modele.

Ekran – laptopy o niewielkiej przekątnej, z których często korzystamy podczas oglądania filmów czy surfowania po internecie, w przypadku gier komputerowych będą utrapieniem. Do najpopularniejszych wielkości przekątnych ekranów w laptopach gamingowych należą przekątne 15,6” i 17,3” i to właśnie któraś z nich okaże się najrozsądniejszym wyborem.

Tym, co ma znaczenie przy porównywaniu ekranów laptopów gamingowych, jest ich matowość. Błyszcząca matryca, mimo że gwarantuje zdecydowanie bogatsze kolory i większą głębię obrazu, może po całym dniu okazać się męcząca dla naszego wzroku – zwłaszcza jeśli mamy zwyczaj długo przesiadywać przed komputerem. Z kolei matowa lepiej sprawdzi się w nasłonecznionych pomieszczeniach. To, który rodzaj ekranu wybierzesz, zależy od Twoich osobistych preferencji.

Laptop gamingowy czy komputer stacjonarny? Co lepsze?

Tym, co przemawia za wyborem laptopa gamingowego, jest jego poręczność. Wybierając urządzenie przenośne, będziemy cieszyć się nim bez względu na miejsce i okoliczności, w jakich się znajdujemy. Fakt, że laptop jest wygodniejszy i mniej energochłonny, sprawia, że bez problemu będziemy mogli korzystać z niego na przykład na kanapie.

Z drugiej strony komputery stacjonarne górują nad laptopami większą możliwością konfiguracji i dopasowania sprzętu do swoich wymagań – co może mieć znaczenie na przykład podczas wyboru odpowiedniej klawiatury.

Laptop gamingowy poniżej 3 tysięcy złotych – czy warto?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Raz, że bardzo trudno znaleźć laptopy w tej cenie, które pozwolą nam bezproblemowo odpalać najnowsze tytuły. Dwa - nawet jeśli uda nam się upolować model poniżej 3 tysięcy złotych, z dużym prawdopodobieństwem będzie miał on kiepską specyfikację i stosunkowo niewiele funkcjonalności. Lepiej zainwestować w droższy model, taki jak Lenovo Legion Y520-15, i cieszyć się niczym niezmąconą przyjemnością grania.

Porównaj ceny laptopów gamingowych na NEONET i wybierz model dla siebie.