Wszyscy dzisiaj korzystamy z pendrive'ów. W pracy i w domu. Czasem również podczas urlopu. Bez względu jednak na okoliczności potrzebny nam dysk zewnętrzny, który gwarantuje dobrą szybkość odczytu i pojemność. Pendrive też powinien być za pan brat z blokadą zapisu danych. Ale tyle jest modeli na rynku. Tyle urządzeń do wyboru... No więc jaki pendrive kupić, żeby mieć najlepszą jakość za rozsądne pieniądze? Pozwól, że ci w tym pomożemy :)

Pendrive 128 GB

Bez żadnych wątpliwości pojemność urządzenia to najważniejszy czynnik decydujący o tym, jaki najlepiej pendrive wybrać. Jeszcze nie tak dawno 10 GB na dysku wielkości szminki czy spinacza do ubrań budziło sporo emocji i zachwytów. Wielka technologia, mówili. Postęp. A dziś? No cóż, dziś nie robi to już żadnego wrażenia, za to pendrive 128 GB już tak.

Choć najpopularniejsze pojemności pendrive oscylują gdzieś w okolicach 32 - 64 GB, warto wybrać dysk o co najmniej dwukrotnie większej pojemności. Jest to istotne choćby z tego względu, że z każdym kolejnym rokiem pliki fotograficzne, programy komputerowe czy filmy będą coraz lepszej jakości, a to oznacza, że zaczną wymagać więcej miejsca. Kupując pendrive na stronie https://www.euro.com.pl/pendrive-pamieci-usb,pojemnosc!128-gb.bhtml, zapewniasz sobie elastyczność.

Rzecz w tym, że nikt z nas nie jest w stanie do końca przewidzieć, ile oraz jakich rozmiarów pliki będziemy chcieli przenieść na pedndrive'a za rok albo dwa. Jest wielce prawdopodobne, że urządzenie o małej pojemności – choć dziś wydaje się wystarczająca – stanie się przedmiotem w danej sytuacji bezużytecznym. To tak, jak wspomniane powyżej dyski 10 GB. Czy sądzisz, że tyle ci w dniu dzisiejszym wystarczy?

Prędkość odczytu danych

Szybkość transferu danych to kolejna bardzo istotna cecha małych dysków przenośnych. Podobnie jak w przypadku pojemności, wybór pendriva powinien mierzyć w wyższe parametry. Chodzi o to, że im cięższe będą robić się pliki, tym bardziej będzie ci zależeć na prędkości zapisu oraz odczytywania danych.

Nowoczesne dyski do przechowywania plików potrafią być bardzo wydajne. Czasami to może przesądzić nad wyborem kosztem pojemności. Jeśli więc przesył danych jest dla ciebie priorytetem, dobry pendrive 64 GB z prędkością 150 mb/s może okazać się lepszą opcją niż 128 czy nawet 256 GB, którego szybkość odczytu jest dwa razy słabsza. Aby sprawdzić szczegóły, kliknij tutaj: https://www.euro.com.pl/pendrive-pamieci-usb,pojemnosc!64-gb.bhtml.

Złącze USB 3.0

Zastanawiając się nad tym, jaki pendrive wybrać, warto wziąć pod uwagę typ portu USB, z którym urządzenie ma współpracować. Obecnie standardem wciąż pozostaje złącze USB 2.0, które znajduje się na większości laptopów. USB 3.0 jednak powoli wypiera dwójkę, czego bezpośrednim powodem jest aż dziesięciokrotnie większa prędkość przesyłania danych. Zwykłe złącza to 480 mb/s. Nowe zaś – 4,8 GB.

Przenośna pamięć USB z niebieskim wtykiem (cecha rozpoznawcza dla USB 3.0) to transfer błyskawiczny i jeśli w grę wchodzą u ciebie naprawdę solidne pliki, nie ma co się ograniczać przestarzałym systemem.

W tym miejscu warto też wspomnieć o pamięci USB typu C, co jest jeszcze lepszym sposobem przenoszenia plików, ponieważ działa znacznie szybciej niż 3.0. Liczba portów typu C jest jednak dość ograniczona i nawet komputery stacjonarne rzadko kiedy mają więcej niż jedno gniazdo tego rodzaju. A jeśli już, to podłączone do niego będą bardziej konkretne dyski 2 TB i więcej. Tak pokazują statystyki użytkowania. Jeśli więc mowa o kieszonkowej, przenośnej pamięci USB, póki co niebieskie złącza 3.0 stanowią bardziej uniwersalny wybór. Oczywiście istnieją urządzenia dual drive (dwa rodzaje złącza na jednym pendrivie), które mają i dobre parametry, i ceny, o czym zresztą przekonasz się, zerknąwszy na stronę https://www.euro.com.pl/pendrive-pamieci-usb.bhtml.

Szyfrowanie danych

Dla niektórych z nas to najważniejsza rzecz ze wszystkich – ochrona danych. Zabezpieczyć pendrive można za pomocą hasła bezpośrednio w komputerze, ale te najlepsze modele będą dysponować funkcją automatycznego usuwania danych, jeśli wykryją, że ktoś próbuje wielokrotnie wpisać hasło. Ta opcja ma uzasadnienie w sytuacjach biznesowych, o bezpieczeństwie publicznym już nie wspominając. Ciekawe rozwiązanie stanowią również mechanizmy oparte na czytniku linii papilarnych. To już nie jest bajer z filmów o Jamsie Bondzie, lecz całkiem normalna sytuacja, która w dodatku nie musi kosztować majątku. Ale dla większości użytkowników zwykłe ohasłowanie pendriva wystarczy, aby zapewnić jego ochronę.

Najlepszy pendrive na lata

Wyżej wymienione funkcje i parametry pozwalają dobrać idealny pendrive na każde potrzeby, który będzie służył przez co najmniej kilka następnych lat. Naszym zdaniem powinno to być urządzenie ze złączem USB 3.0 lub wyżej mające 126 GB pojemności przy prędkości transferu w okolicach 150 mb/s. Wybór jednak należy do ciebie i pozaglądaj sobie na spokojnie do stron załączonych powyżej, rozważ wszystkie za i przeciw pod twoje konkretne potrzeby.

Materiał zewnętrzny