Branża IT, a szczególnie obszar programowania od lat staje się obiektem zainteresowania nie tylko młodych osób szukających swojej ścieżki zawodowej, ale też doświadczonych pracowników, którzy w swojej branży nie widzą już perspektyw. Czy nauka programowania jest trudna? Jaką technologię wybrać na początek? Jak w ogóle zacząć programować?

Programowanie - nowe perspektywy dla pracownika czy nietrafiony wybór?

Od lat już wszystkie media i portale specjalistyczne wszem wobec ogłaszają, że luka pracownicza na rynku IT ciągle rośnie i nie widać perspektyw ku temu, by miała zostać kiedykolwiek zlikwidowana. Nic w tym dziwnego - popyt na usługi IT, nowe oprogramowanie czy obsługę informatyczną rośnie niezwykle dynamicznie, czego nie można powiedzieć o absolwentach kierunków informatycznych.

Na szczęście z pomocą przychodzą obecni uczestnicy rynku pracy, którzy mają ogromne doświadczenie w innych dziedzinach, ale z różnych względów z dużą nadzieją spoglądają na branżę IT. Niedostateczne zarobki? Brak odpowiedniej kultury organizacyjnej, z której znane są firmy programistyczne? Niedostateczny rozwój? Każdy z nas tak naprawdę może kierować się innymi pobudkami, licząc na zdobycie pracy w IT. Warto jednak pamiętać, że choć luka na rynku IT jest spora, to lwia jej część spowodowana jest brakiem doświadczonych programistów. Dlatego też, by zostać junior developerem, nie wystarczy tylko chcieć. Należy mieć plan i realizować go z dużą determinacją, poszerzając stale swoje kompetencje z zakresu programowania i technologii sąsiadujących z obszarem developmentu. Jak zatem zaplanować swoje wejście do świata IT?

Jaki język programowania wybrać na sam początek?

To pierwsze i w praktyce najważniejsze pytanie, które musimy sobie zadać, zanim przejdziemy do faktycznej nauki. Nieco ułatwioną sprawę mają obecni studenci kierunków informatycznych. Ci będą w stanie na przestrzeni 5 lat edukacji poznać wiele technologii i ocenić, w której czują się najlepiej. Osoby, którym zależy na szybkim przebranżowieniu, powinny od samego początku skupiać się na tym, co będzie im potrzebne w pracy.

Języków programowania jest wiele, jednak istnieje kilka popularnych technologii, na które dzisiaj na rynku pracy jest popyt. Są to między innymi takie języki, jak:

  • Java - uniwersalny język o wielu zastosowaniach, który szczególnie często wykorzystywany jest do budowania dużych aplikacji i rozwiązań korporacyjnych.
  • Python - język uwielbiany przez analityków danych, który jest niezwykle łatwy w opanowaniu na początek i daje bardzo szerokie możliwości znalezienia pracy w IT.
  • JavaScript - wraz z HTML i CSS stanowi dopełnienie wielkiej trójcy FrontEndu. JavaScript, jako najpopularniejszy język programowania na świecie umożliwia nam pracę przy tworzeniu aplikacji webowych i stron internetowych.
  • PHP - typowy przedstawiciel back-endu, który odpowiada za logikę działania aplikacji oraz sprawną komunikację z bazami danych.

To oczywiście tylko podstawowa lista. Rozszerza się ona o dodatkowe technologie, frameworki, biblioteki i poboczne kompetencje, takie jak umiejętność korzystania z systemów kontroli wersji, języka SQL czy oprogramowania powszechnie wykorzystywanego w branży IT. Decyzja być może jest trudna, dlatego, zanim przejdziemy do faktycznej nauki, warto poczytać o tych technologiach, ich perspektywach i poziomie trudności w nauce. Być może to pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru i wyruszyć w fascynującą przygodę do świata IT.

Od czego zacząć naukę programowania?

Gdy wiemy, jaka technologia będzie naszą główną specjalizacją, czas zadecydować, jak chcemy się jej nauczyć. Programowanie to dziedzina, która stopniowo wtajemnicza nas w swoje tajemnice, dlatego nie ma tu mowy o przyspieszonym trybie, w którym pracę zdobędziemy po miesiącu. Wiele osób stara się samodzielnie nauczyć programowania, w oparciu o bezpłatne materiały dostępne na YouTube i innych portalach. Nie zawsze jednak proces nauki jest uporządkowany, a brak mentora eliminuje możliwość wyeliminowania błędów, jakie popełniamy od początku.

Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z nauką programowania, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, jakim są kursy programowania. Takie zajęcia w sposób metodyczny zapoznają nas z wszystkimi niezbędnymi obszarami, dzięki czemu stopniowo będziemy zyskiwać kompetencje umożliwiające zdobycie pierwszej pracy. Kursy programowania to wyważona mieszanka teorii i praktyki - ćwiczeń, które rozwiązują realne problemy. Nic tak bardzo nie rozwija naszego doświadczenia, jak nauka poprzez praktyczne pisanie kodu. Tego właśnie doświadczymy na kursie programowania.

Czy kurs programowania pozwoli mi zdobyć pierwszą pracę?

Czy mamy szansę na zdobycie pracy po takim kursie programowania? To oczywiście zależy od specyfiki danego kursu, ale i od naszego zaangażowania. Wiele kursów prowadzonych jest przez kilkadziesiąt tygodni i materiał obejmuje wszystkie obszary, które niezbędne nam są do samodzielnego dostarczania wartości dodanej poprzez programowania. Inne z kolei kursy trwają tydzień i ograniczają się do szczegółowego omówienia jednego zagadnienia.

Jeśli więc uczestniczyliśmy w bootcampie, który trwał nawet kilka miesięcy i nie ograniczyliśmy się jedynie do materiałów z kursu, a samodzielnie również próbowaliśmy rozwiązywać problemy programistyczne, potencjalny pracodawca w praktyce zauważy, że nasze kompetencje nie ograniczają się jedynie do certyfikatu ukończenia kursu. W takim przypadku z całą pewnością możemy stwierdzić, że kurs programowania pozwolił nam na zdobycie pierwszej pracy w branży IT.