Jeszcze parę lat temu stwierdzenie, że laptopy nadają się do gier skutkowałoby uśmiechem politowania na twarzy. Technologia poszła tak bardzo do przodu, że współcześnie produkowane są laptopy gamingowe, na których jesteśmy w stanie uruchamiać produkcje AAA.  Żeby tak było, urządzenie musi posiadać mocną kartę graficznę. Jaką? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części tekstu.

Jaka karta graficzna do laptopa?

Jaka karta graficzna do gier w laptopie?

W przeciwieństwie do komputerów osobistych, laptopy są konstrukcjami zamkniętymi i bardzo rzadko można w nie ingerować. Kupując przenośne urządzenie musicie więc patrzeć również na inne parametry, ponieważ mocna grafika potrzebuje do pomocy innych podzespołów, żeby w pełni pokazać swoje możliwości. Karta graficzna do laptopa dzieli się na dwa rodzaje – zintegrowane oraz dedykowane.

Zintegrowana karta graficzna do laptopa

Ten rodzaj grafik nie jest zalecany do gier komputerowych. Wynika to z faktu, ze zintegrowane modele są wbudowane bezpośrednio w procesor, dlatego muszą dzielić z nim moc obliczeniową. Ponadto nie posiadają własnego chłodzenia, co również jest istotne w wymagających technicznie produkcjach.

Dedykowana karta graficzna do laptopa

Dedykowane grafiki są oddzielnymi podzespołami posiadającymi własną pamięć RAM oraz dodatkowe chłodzenie. Tworzone są z myślą o grach, dlatego bezproblemowo z nimi współpracują. Warto jednak pamiętać o tym, że są znacznie droższe od zintegrowanych. Jeśli jednak myślicie o graniu, to musicie liczyć się z większymi kosztami.

Dedykowana karta do laptopa

Karta graficzna do gier do 300 lub 500 zł – czy warto?

Jak już wcześniej pisałem, laptopy sprzedawane są jako całość, dlatego nie zawsze można idealnie obliczyć koszt konkretnego komponentu. W tekście skupiam się natomiast na urządzeniach dedykowanych grom komputerowym, co oznacza, że grafiki powinny cechować się dużą mocą obliczeniową. Potwierdza to również redakcja ekspert.ceneo.pl.

Dobre karty graficzne (takie jak GeForce RTX 2060 czy Radeon RX 5700 XT) potrafią kosztować nawet do dwóch tysięcy złotych. Oznacza to, że modele warte trzysta bądź pięćset złotych nie byłyby w stanie współpracować z najnowszymi produkcjami. Prawdopodobnie nie uruchomilibyście na nich wysokobudżetowych gier nawet na minimalnych detalach. Chyba, że gralibyście głównie w gry retro albo proste tytuły niezależne, to wtedy kupno taniej karty miałoby sens.

Wybór tańszej karty graficznej

Jaka karta graficzna do laptopa 2020?

Na rynku kart graficznych liczą się przede wszystkim dwaj producenci – Nvidia oraz AMD. Jednakże w przypadku laptopów gamingowych prym wiedzie pierwsza firma, której modele grafik znajdują się w większości przenośnych komputerów.

W tańszych (co nie oznacza, że tanich) laptopach przeznaczonych dla graczy najpopularniejszy jest chipset GeForce GTX 1660 Ti z 6GB GDDR6 pamięci wbudowanej. Jest to naprawdę solidny komponent, który powinien wystarczyć do komfortowego grania w bardziej wymagające produkcje.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Często wewnątrz urządzeń umieszczany jest również model GTX 1060. Jego osiągi są trochę mniejsze niż w przypadku GTX 1660, ale nadal powinny być zadowalające dla osób, które nie muszą mieć wszystkich ustawień graficznych na ultra. Model ten jest automatycznie trochę tańszy, co może mieć znaczenie dla osób z mniejszym budżetem.

Najlepszą kartą graficzną 2020 roku w laptopach bez wątpienia jest GeForce RTX 2070. W tym przypadku nie będziecie musieli martwić się o zabawę w opcjach graficznych gier, bo uruchomicie wszystkie produkcje na najwyższych detalach. Jeżeli jednak cena laptopów z tą kartą jest dla was zbyt wysoka, ale nie chcielibyście tracić zbytnio mocy obliczeniowej, to spokojnie możecie wybrać urządzenie wyposażone w GeForce RTX 2060. Stracicie parę FPS-ów, ale zdecydowanie tego nie odczujecie podczas grania.

Autor: Łukasz Morawski

Materiał partnera