Download, sterowniki

Jak zwiększyć FPS w Valheim

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
15.02.2021
Ilość komentarzy
0

Valheim na Twoim komputerze nie działa zbyt płynnie? Zobacz, jak zwiększyć FPS w Valheim i zyskać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt klatek na sekundę więcej. Wystarczą odpowiednie ustawienia gry oraz drobne zmiany w pliku konfiguracyjnym.

Jak zwiększyć FPS w Valheim

Valheim zadebiutował niedawno we wczesnym dostępie na Steam. Gra błyskawicznie zyskała ogromną popularność, jednak trzeba pamiętać, że gry będące we wczesnym dostępie nie zawsze są jeszcze dobrze zoptymalizowane. Jeśli osiągasz niesatysfakcjonującą płynność w grze, to możesz wypróbować poniższe porady. W zależności od konfiguracji sprzętowej można zyskać kilkanaście lub kilkadziesiąt klatek na sekundę. Zatem, jak zwiększyć FPS w Valheim?

1. Dostosuj ustawienia graficzne

Zacznijmy od podstaw, czyli od ustawień graficznych dostępnych w grze. Z pewnością już tu zajrzałeś i jeśli gra chodzi bardzo słabo na Twoim komputerze, to ustawiłeś wszystko na minimalne wartości. Cóż, jeśli tak jest, to faktycznie nic więcej z tej zakładki nie wyciągniesz.

Jednakże, jeśli zależy Ci na dobrym balansie między jakością a płynnością, to koniecznie sprawdź poniższe indywidualne ustawienia, które w największym stopniu wpływają na wydajność gry.

Valheim - ustawienia graficzne

Jakość cieni

To zdecydowanie największy winowajca jeśli chodzi o liczbę klatek na sekundę. Na karcie graficznej GeForce GTX 1080 obniżenie tego ustawienia z "Wysokiego" na "Średnie" zwiększa płynność średnio aż o 20 klatek na sekundę. Z kolei dalsze obniżenie ze "Średnich" na "Niskie" to już tylko wzrost rzędu 3-4 klatek na sekundę.

Zalecane ustawienie: średnie

Odległość rysowania

Opcja ta wpływa na szczegółowość terenu i odległość, w jakiej obiekty są w pełni renderowane. Tu również obniżenie tej wartości z "Bardzo wysoki poziom" na "Wysoki poziom" dodaje średnio 8-10 klatek na sekundę. Przejście na ustawienie "Średnie" to kolejne ok. 5 klatek na sekundę.

Zalecane ustawienie: średnie

SSAO

SSAO to opcja znana pod nazwą "Ambient Occlusion", czyli dodatkowe cieniowanie obiektów, widoczne w grze zwłaszcza na wszechobecnej trawie. Tu, niestety, nie mamy ustawień jakości - możemy tę opcję włączyć lub wyłączyć. Wyłączenie tej opcji na karcie graficznej GeForce GTX 1080 zwiększa płynność o ok. 15 klatek na sekundę. Niestety, wiąże się to ze znaczną utratą jakości obrazu - sceneria staje się zdecydowanie bardziej "płaska".

Zalecane ustawienie: wyłączone (tylko na słabszych konfiguracjach sprzętowych, gdzie liczy się każdy FPS)

Głębia ostrości (DoF)

Głębia ostrości, czyli Depth of Field, odpowiada za rozmycie terenu widocznego w oddali. Daje to "filmowy" efekt i pozwala zamaskować niedoskonałości przy renderowaniu elementów oddalonych od gracza, ale wiele osób nie lubi tego efektu. Ba, dla wielu niszczy to całkowicie grafikę i w niektórych przypadkach faktycznie ciężko się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza, że wyłączenie tej opcji pozwala zyskać ok. 5-6 klatek na sekundę.

Zalecane ustawienie: wyłączone

Dodatkowe ustawienia poza opcjami gry

Ustawienia dostępne w grze to jedno, ale warto wiedzieć, że są także inne metody na zwiększenie płynności gry i sprawienie, aby ta lepiej wykorzystała zasoby naszego komputera. Oto kilka metod, które z powodzeniem udostępniają sobie gracze m.in. w serwisie Reddit.

Dostosuj plik konfiguracyjny gry

W pliku konfiguracyjnym gry można dopisać dwie komendy, które zwiększą wydajność gry.

 1. Wejdź do katalogu, w którym zainstalowany jest Valheim. Możesz go znaleźć, przechodząc do Biblioteki Steam, znajdując grę na liście, klikając ją prawym przyciskiem myszy i wybierając "Zarządzaj > Otwórz pliki lokalne gry".

 2. W katalogu z grą udaj się do podfolderu o nazwie "valheim_Data".

 3. Znajdź tu plik o nazwie "boot.config". Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "Otwórz za pomocą > Notatnik".

 4. Zawartość pliku otworzy się w Notatniku. Są tu wprowadzone domyślne komendy konfiguracyjne. Na samej górze dopisz dwie poniższe linie:

  gfx-enable-gfx-jobs=1
  gfx-enable-native-gfx-jobs=1

 5. Zapisz zmiany w pliku ("Plik > Zapisz"), a następnie zamknij okno Notatnika.

Boot.config

Uruchamiaj grę w trybie pełnoekranowym na wyłączność

Standardowo gra może uruchamiać się w trybie okna pełnoekranowego lub w klasycznym okienku. Można jednak wymusić uruchomienie jej w trybie klasycznego pełnego ekranu. Wystarczy dopisać odpowiednie polecenie w ustawieniach gry na Steam.

 1. Przejdź do aplikacji Steam i udaj się do swojej Biblioteki Steam.

 2. Znajdź Valheim na liście i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybierz "Właściwości".

 3. Wyświetli się nowe okno konfiguracyjne. Znajdziesz tu pole "Opcje uruchamiania". Dopisz w nim poniższą komendę:

  -windows-mode exclusive

 4. Zamknij okno właściwości gry.

Dopisz opcję w ustawieniach uruchamiania gry

Nadaj grze wysoki priorytet w Menedżerze zadań

Ostatnią rzeczą, którą możesz zrobić, jest nadanie grze wysokiego priorytetu w Menedżerze zadań. Powinno to zwiększyć wykorzystanie procesora przez grę, a co za tym idzie liczbę klatek na sekundę.

Uruchom grę, a następnie wciśnij kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + ESC. Na ekranie powinien pojawić się Menedżer zadań.

Wejdź w nim do zakładki "Szczegóły", a następnie wyszukaj na liście uruchomionych procesów "Valheim.exe". Kliknij w ten proces prawym przyciskiem myszy i wybierz "Ustaw priorytet > Wysoki".

Ustaw wysoki priorytet dla procesu gry

Następnie zamknij okno Menedżera zadań i powróć do zminimalizowanej gry. Ten krok musisz, niestety, wykonywać za każdym razem, gdy uruchomisz ponownie grę.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus