Masz mało FPS w Apex Legends i nie wiesz, jak ustawić grę, aby uzyskać lepszą wydajność? Przyglądamy się wszystkim ustawieniom graficznym i sprawdzamy, które wpływają najbardziej na ilość wyświetlanych klatek na sekundę.

Jak zwiększyć FPS w Apex Legends

Apex Legends to nowa gra z gatunku Battle Royale, która dostępna jest za darmo na platformie Origin. Zagrać mogą także posiadacze konsol PS4 oraz Xbox One, pobierając grę ze sklepu swojej platformy. My jednak skupimy się na graczach pecetowych i tym, co dla wielu jest najistotniejsze w grach typu competitive – wydajności.

Im wyższa ilość klatek na sekundę, tym gra jest bardziej „responsywna”, łatwiej się celuje, a obraz jest znacznie płynniejszy. Apex Legends jest grą dobrze zoptymalizowaną, która nie posiada zawyżonych wymagań sprzętowych, jednak wciąż u niektórych graczy mogą pojawiać się problemy z wydajnością na słabszych oraz średnich konfiguracjach sprzętowych.

Przyjrzeliśmy się ustawieniom Apex Legends i poniżej przedstawiamy garść porad dotyczącą ustawień gry oraz tego, na co warto zwrócić uwagę, aby uzyskać jak najwyższą ilość klatek w grze.

Ustaw tryb wyświetlania w Apex Legends na pełen ekran

Wejdź w grze do ustawień, a następnie do zakładki „Grafika”.  Na samej górze znajdziesz opcję „Tryb wyświetlania”, w której możesz wybrać tryb w oknie, tryb w oknie bez ramek oraz tryb pełnego ekranu.

Apex Legends - ustaw tryb pełen ekran

Upewnij się, że ustawiony jest tu tryb „Pełny ekran”, gdyż oferuje on najlepszą wydajność. Granie w zwykłym okienku lub w oknie bez ramek (tzw. tryb borderless) negatywnie wpływa na wydajność i obniża ilość klatek na sekundę!

Dostosuj ustawienia synchronizacji pionowej (V-Sync)

Źle dobrane ustawienia synchronizacji pionowej mogą obniżyć liczbę klatek na sekundę. Jeśli chcesz wyeliminować efekt rozrywania ekranu, to ustaw wartośćPotrójne buforowanie”. Opcja ta może jednak wprowadzić lekkie „opóźnienie” (input lag) i nie pozwoli uzyskać więcej klatek na sekundę niż częstotliwość odświeżania ekranu (np. monitor 60Hz = max 60 FPS). Jest to jednak najlepsza opcja, aby uzyskać przyjemny dla oka obraz bez efektu rozrywania podczas spadków wydajności.

Ustaw tryb V-Sync w Apex Legends

Jeśli chcesz zmniejszyć opóźnienie oraz odblokować FPS, to ustaw V-Sync do pozycji „Wyłącz”. Da Ci to możliwość uzyskania dowolnej liczby klatek na sekundę, zmniejszy „input lag”, ale wprowadzi bardzo nieprzyjemny efekt rozrywania ekranu (screen tearing), która nasila się lub słabnie w zależności od generowanej liczby klatek na sekundę.

Staraj się unikać opcji „Podwójne buforowanie”, gdyż jej ustawienie sprawia, że liczba klatek na sekundę jest synchronizowana do pełnych wartości, np. 60, 30, 15, i nie pozwala na uzyskanie niczego „pomiędzy”. Oznacza to, że jeśli liczba klatek spadnie nam z 60 do np. 53, to podwójne buforowanie automatycznie obniży tę wartość w dół do 30, aby uzyskać równą połowę odświeżania ekranu.

Sprawdź ustawienia dynamicznej rozdzielczości ekranu (ważne!)

Jedną z rzeczy, którą najbardziej wpływa na wydajność gry jest rozdzielczość ekranu. Apex Legends potrafi automatycznie zmniejszać rozdzielczość renderowania gry, aby utrzymać wskazaną przez nas liczbę klatek na sekundę.

Opcja ta wpływa jedynie na grafikę w grze, nie zmieniając całej rozdzielczości monitora i interfejsu gry. Minusem jest to, że obniżona rozdzielczość wpływa bardzo negatywnie na wyrazistość i klarowność gry – wszystko staje się, po prostu, rozmazane.

Widać to poniekąd na poniższym zrzucie ekranu, gdzie po lewej stronie gra jest renderowana w natywnej rozdzielczości 1920x1080, a po prawej mamy do czynienia z dynamicznie obniżoną rozdzielczością w celu zachowania określonego poziomu wydajności.

Dynamiczna rozdzielczość w Apex Legends

Efekt ten jednak jest w pełni widoczny dopiero wtedy, gdy zobaczymy go na pełnym ekranie naszego monitora. Widać wtedy, jak duża degradacja obrazu występuje po obniżeniu rozdzielczości. Jak to zatem ustawić?

Jeśli chcesz grać w swojej natywnej rozdzielczości ekranu, bez dynamicznego obniżania, to ustaw tę wartość do pozycji 0. Wtedy gra jest renderowana w jednej, stałej rozdzielczości, czyli w tej, którą mamy wskazaną na samej górze ustawień graficznych.

Jeżeli masz bardzo poważne problemy z wydajnością i chcesz uzyskać więcej FPS kosztem szczegółowości i wyrazistości obrazu, to ustaw tę wartość na zgodną z ilością klatek na sekundę, którą chcesz uzyskać. Przykładowo, ustawienie tej wartości na 60 spowoduje, że gra obniży rozdzielczość w takim stopniu, aby zawsze utrzymywać 60 klatek na sekundę.

Opcje dynamicznej rozdzielczości w Apex Legends

Możesz połączyć tę opcję z funkcją „Supersampling adaptacyjny” – sprawi ona, że w mniej obciążających grę momentach rozdzielczość się podwyższy, aby zaoferować lepszą jakość obrazu. Innymi słowy, rozdzielczość gry będzie dynamicznie zmieniana w górę i w dół w zależności od tego, co dzieje się na ekranie, celując zawsze w ilość klatek na sekundę, którą wskażemy.

Pozostałe ustawienia graficzne w Apex Legends, które znacznie wpływają na wydajność

Warto dostosować także pozostałe opcje graficzne, mające związek typowo z jakością różnego rodzaju efektów. Oczywiście w przypadku bardzo słabych komputerów sprawa jest tu prosta – ustawiamy wszystko na minimalne ustawienia.

Jeśli jednak mamy sprzęt ze średniej półki, to warto dopieścić te ustawienia, aby gra chodziła płynnie i jednocześnie ładnie wyglądała. Poniżej prezentujemy listę tych opcji graficznych, które w największym stopniu wpływają na liczbę klatek na sekundę.

  • Filtrowanie tekstur (anizotropowe)

Wpływa na poprawę jakości tekstur gdy spoglądamy na nie pod kątem. Średni wpływ na wydajność – ustawienie tej opcji do najniższej wartości może zwiększyć liczbę klatek na sekundę o średnio 4 FPS.

  • Jakość dodatkowego cieniowania (tzw. Ambient Occlusion)

Wpływa na wprowadzanie dodatkowego cieniowania obiektów, aby poprawić realistyczność cieni. Typowy bajer wizualny, ma BARDZO duży wpływ na wydajność. Całkowite wyłączenie dodatkowego cieniowania potrafi zwiększyć liczbę klatek w niektórych przypadkach nawet o 10 FPS.

Ustawienia jakości cieniowania (AO)

  • Zakres i szczegółowość cieni od słońca

Mniej istotne opcje, które po wyłączeniu potrafią przywrócić ok. 2-3 klatki na sekundę bez zauważalnej degradacji obrazu.

  • Światło wolumetryczne

Kolejna opcja, która ma spory wpływ na wydajność. Wyłączenie światła wolumetrycznego potrafi przywrócić przynajmniej 5 FPS bez znaczącego obniżenia jakości obrazu. W połączeniu z wyłączeniem doadtkowego cieniowania możemy uzyskać aż 12-15 FPS więcej bez obniżania innych opcji.

Wyłącz światło wolumetryczne

  • Dynamiczne cienie punktowe

Jak w przypadku innych opcji z cieniami, również i tu możemy uzyskać kilka klatek na sekundę, chociaż wpływ tej opcji na wydajność jest stosunkowo nieduży w porównaniu do innych.

  • Jakość efektów

Największy wpływ tego ustawienia zauważymy w trakcie walki i korzystania z różnych umiejętności. Jeśli masz problemy ze spadkami wydajności, gdy dużo dzieje się na ekranie, to spróbuj obniżyć jakość efektów do średnich lub niskich ustawień.

Resztę ustawień polecamy dostosować do swojego sprzętu metodą prób i błędów. Wyżej wymienione pozycje to te, które maja największy wpływ na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę.