Chcesz stworzyć bootowalny pendrive z kilkoma systemami, aby na jednym nośniku przechowywać instalatory wielu systemów? Jeśli często instalujesz różne systemy operacyjne, to taki wielofunkcyjny pendrive z pewnością będzie przydatny.

Jak stworzyć bootowalny pendrive z kilkoma systemami

Klasyczne tworzenie bootowalnego pendrive polega na wypakowaniu instalatora systemu z obrazu ISO na wskazany nośnik np. przy użyciu narzędzia Rufus. Ma to jednak jeden minus - na pendrive może znajdować się w danym momencie instalator tylko jednego systemu. Jeśli stworzyliśmy bootowalny pendrive z instalatorem Windows 10, a teraz chcielibyśmy użyć go do instalacji Ubuntu, to trzeba sformatować pendrive i wgrać pliki Ubuntu od zera. Czy nie łatwiej by było mieć w zanadrzu bootowalny pendrive z kilkoma systemami, które w dowolnej chwili można zmieniać?

Rozwiązaniem jest Ventoy, niewielkie oprogramowanie, które umożliwia bootowanie dowolnych instalatorów systemów operacyjnych bezpośrednio z plików ISO. Oznacza to, że na jednym pendrive możesz przechowywać tyle systemów w formacie obrazów ISO, ile zmieści się na nośniku, a następnie uruchamiać ich instalatory w zależności od tego, który jest Ci potrzebny.

Ventoy - bootowalny pendrive z kilkoma systemami

Korzystanie z Ventoy jest bajecznie proste - wystarczy tylko raz wgrać program na pendrive'a, aby utworzył na nim odpowiednią strukturę. Następnie należy po prostu kopiować całe obrazy ISO bezpośrednio na pendrive'a. Ventoy będzie wykrywać je automatycznie i przy uruchomieniu komputera pozwoli wybrać, z którego obrazu ISO ma być uruchomiony komputer. W dowolnej chwili możesz usunąć obrazy ISO lub dodać nowe.

Pobierz Ventoy

Jak wgrać program na pendrive'a? Pobierz Ventoy z oficjalnej strony, korzystając z linku powyżej. Następnie wypakuj program w dowolne miejsce i uruchom.

Zainstaluj Ventoy

Wyświetli się okno Ventoy2Disk, w którym musisz wybrać swój pendrive, na którym chcesz utworzyć strukturę pod obsługę narzędzia.

W polu "Device" wybierz swój pendrive, a następnie kliknij "Install". Narzędzie zostanie zainstalowane wraz z odpowiednim bootloaderem (grub) i utworzy odpowiednią strukturę pod wgrywanie obrazów ISO. Pamiętaj, że wszystkie dane z pendrive zostaną usunięte.

Umieść pliki ISO

Aby teraz dodać obraz ISO, wystarczy go skopiować i wkleić na pendrive'a - tak, jak zwykły plik. Nie trzeba robić niczego więcej. Możesz dodać tyle obrazów ISO, ile zmieści się na nośniku. Gdy obrazy ISO są już skopiowane na pendrive, uruchom komputer ponownie i upewnij się, że w BIOSie masz ustawione bootowanie w pierwszej kolejności na zewnętrznym nośniku.

Wybierz system z bootloadera Ventoy

Gdy komputer załaduje dane z pendrive, wyświetli się ekran, w którym możesz wybrać, który obraz ISO załadować. Jeśli np. wybierzesz obraz ISO z systemem Windows 10, to uruchomi się instalator Windowsa.