Masz problemy z ręcznym znalezieniem adresu IP routera lub nie wiesz, jaki jest login i hasło? Możesz skorzystać ze specjalnego programu, który sam znajdzie IP routera oraz pomoże Ci znaleźć dane do logowania do panelu routera.

Jak znaleźć IP i hasło do routera

Bywają sytuacje, że musimy się zalogować na router, aby coś zmienić (np. hasło do sieci Wi-Fi). Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, to nie wiemy, jaki jest adres IP do routera (który trzeba wpisać w przeglądarce) oraz jakie są dane do logowania. Login i hasło z pewnością są ustawione na domyślnych wartościach, skoro nigdy się nie logowaliśmy do routera i niczego nie zmienialiśmy. Tylko jak znaleźć te wszystkie dane?

Pokazywaliśmy już, jak ręcznie sprawdzić adres IP i dane do logowania do routera. Jeżeli jednak masz problemy z tą metodą i nie możesz znaleźć samodzielnie adresu IP i hasła do routera, to istnieje inny sposób.

Wystarczy skorzystać z niewielkiego programu dla urządzeń z Windowsem, który automatycznie sprawdzi ustawienia sieci i wyświetli link do panelu sterowania routera. Co więcej, program posiada bazę danych setek modeli routerów, więc od razu możemy znaleźć informacje o tym, jaki może być domyślny login i hasło do naszego routera (lub ogólnie dla routerów od tego samego producenta).

Szybki sposób na sprawdzenie IP i hasła do routera

Skorzystanie z tego programu to jedna z najprostszych metod na znalezienie adresu IP i danych do logowania do routera. Nie trzeba korzystać z Wiersza polecenia do sprawdzania ustawień sieci oraz nie trzeba używać wyszukiwarki Google do znalezienia domyślnego loginu i hasła.

Pobierz program Router Default Passwords

Router Default Passwords nie wymaga instalacji, więc po pobraniu wystarczy go rozpakować w dowolne miejsce (np. na Pulpit). Następnie należy uruchomić narzędzie za pomocą pliku EXE, który znajduje się w rozpakowanym folderze.

Router Default Password - filtr SmartScreen

Uwaga! Przy próbie uruchomienia może wyświetlić się komunikat od systemu Windows, informujący o tym, że program został zablokowany przez filtr SmartScreen. Dzieje się tak dlatego, że program odczytuje nasze ustawienia sieciowe w celu zidentyfikowania adresu IP routera, co może być uznawane za potencjalnie niebezpieczne przez zabezpieczenia systemowe. W naszym przypadku jest to jednak w całości bezpieczne, więc wystarczy kliknąć „Uruchom mimo to”.

Pojawi się okno programu i już na samej górze znajdziemy adres IP routera. Adres wyświetlony jest w formie hiperłącza, w które możemy kliknąć. Kliknięcie w link spowoduje otwarcie panelu administracyjnego routera w przeglądarce internetowej.

Router Default Password - okno programu

Potrzebujemy jeszcze login i hasło do tego, aby zalogować się do ustawień routera. W tym również program pomoże – wystarczy, że z rozwijanej listy wybierzemy producenta naszego routera, a pod spodem od razu pojawi się lista przykładowych loginów i haseł do konkretnych modeli. Poszukaj na liście swojego modelu i sprawdź, jakie są domyślne dane do logowania. Jeżeli na liście nie ma twojego modelu, to nic nie szkodzi – możesz spróbować się zalogować za pomocą loginu i hasła z innego modelu tego samego producenta, gdyż w większości przypadków ustawiane są te same dane do logowania dla większości modeli.