Jeśli Facebook zużywa dużo danych komórkowych, to możesz skorzystać z funkcji oszczędzania danych. Opcja ta umożliwia zmniejszenie zużycia transferu w aplikacji Facebook. Jak działa i jak z niej skorzystać?

Facebook - oszczędzanie danych komórkowych

Oszczędzanie danych komórkowych dziś jest już trochę mniej istotne niż kiedyś, gdyż operatorzy oferują coraz lepsze warunki, a ilość dostępnego miesięcznego transferu jest wyższa niż kilka lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które bardzo dużo korzystają z danych komórkowych będą chciały zoptymalizować zużycie miesięcznego transferu. Aplikacja Facebook posiada wbudowaną opcję, która umożliwia zredukowanie zużycia danych. Jak to działa i na czym to polega?

Oszczędzanie danych w aplikacji Facebook

Facebook jest aplikacją, która potrafi dość poważnie nadgryźć nasz miesięczny limit transferu. Wszystkie zdjęcia, które otwieramy, a także filmy, które odtwarzamy skutecznie umniejszają pulę dostępnego transferu. Zwłaszcza, gdy mamy włączoną funkcję automatycznego odtwarzania filmów – wtedy wystarczy, że na osi czasu pojawi się jakikolwiek filmik, a aplikacja Facebook zacznie go od razu odtwarzać i zużywać w tym celu nasze dane komórkowe.

Właśnie dlatego w Facebooku została zintegrowana nowa opcja trybu oszczędzania danych. Jego działanie jest dość proste, ale skuteczne i ogranicza się do dwóch rzeczy:

  • ogólnego zmniejszenia zużycia danych poprzez zastosowanie kompresji danych (np. zdjęć)

  • wyłączenia automatycznego odtwarzania filmów, gdy korzystamy z danych komórkowych, a nie z sieci Wi-Fi

Zastosowanie kompresji skutkuje tym, że gdy jest włączone oszczędzanie danych, to zdjęcia udostępnione przez znajomych (lub po prostu przeglądane w aplikacji Facebook) nie będą się ładowały w wysokiej rozdzielczości. To samo tyczy się innych obrazków wyświetlanych w aplikacji Facebook. Opcja wyłączenia automatycznego odtwarzania filmów mówi już sama za siebie – gdy włączony jest tryb oszczędzania danych

Zaletą trybu oszczędzania danych jest to, że włącza się on tylko wtedy, gdy nie mamy żadnego połączenia z siecią Wi-Fi. Gdy jesteśmy podłączeni do sieci Wi-Fi i korzystamy z nieograniczonego dostępu do Internetu, to aplikacja Facebook będzie działać normalnie – zdjęcia będą w wysokiej rozdzielczości, a filmy będą odtwarzane automatycznie na osi czasu. Jak to włączyć?

Włącz oszczędzanie danych w aplikacji Facebook

Aby skorzystać z trybu oszczędzania danych upewnij się, że masz zaktualizowaną aplikację Facebook. Następnie uruchom ją i w górnym prawym rogu dotknij ikony z trzema paskami, aby wejść do opcji. W opcjach wyszukaj zakładki „Oszczędzanie danych”.

Wejdź do opcji oszczędzania danych i uaktywnij tryb poprzez przesunięcie suwaka obok pola „Oszczędzanie danych wł.”. Tryb oszczędzania zostanie uaktywniony i działa on teraz automatycznie. Jeśli nie będziesz mieć połączenia z siecią Wi-Fi, to włączona zostanie kompresja zdjęć oraz nie będą odtwarzane automatycznie żadne filmy na Facebooku, natomiast gdy podłączysz się do jakiejś sieci Wi-Fi, to wszystko wróci do normy.