Jeśli korzystasz z Twittera w Androidzie, to warto rozważyć przejście na aplikację Twitter Lite. To oficjalna alternatywa, która działa szybciej, zużywa mniej danych oraz nie drenuje tak baterii, jak oryginalna aplikacja Twitter. Skąd ją pobrać i jak z niej skorzystać?

Twitter Lite - jak zainstalować w Androidzie?

Aplikacje społecznościowe charakteryzują się tym, że potrafią dość mocno drenować baterię i zużywać dane komórkowe. Co więcej, często są wypchane po brzegi dodatkowymi funkcjami społecznościowymi, z których nie zawsze korzystamy. Jeśli korzystasz z Twittera i zauważyłeś, że aplikacja chodzi wolniej niż kiedyś, drenuje mocno baterię lub zużywa dużo danych, to warto przerzucić się na oficjalną alternatywę – Twitter Lite.

Twitter Lite to lżejsza wersja aplikacji Twitter, wydana oficjalnie przez twórców portalu społecznościowego. Jest to mobilna wersja strony, zamknięta w formę aplikacji na smartfony z Androidem. Charakteryzuje się mniejszym zużyciem danych, dużo większą szybkością działania, a także dużo mniejszym drenowaniem baterii w porównaniu do głównej aplikacji Twitter.

Skąd pobrać i jak zainstalować Twitter Lite?

Aktualnie Twitter Lite jest w fazie testów i oficjalnie dostępny jest w Sklepie Play tylko dla użytkowników z Filipin. Dlaczego akurat tam? Twitter Lite został stworzony z myślą o użytkownikach, który mają słabszy lub ograniczony dostęp do Internetu. Właśnie dzięki temu aplikacja jest dużo lżejsza, gdyż skupiona została wokół idei wolniejszych łącz internetowych i słabszych urządzeń.

Istnieje jednak sposób, aby zainstalować Twitter Lite na urządzeniach z Polski – wystarczy w tym celu pobrać instalator aplikacji w formie pliku .APK. Aplikacja sama w sobie nie posiada żadnych ograniczeń regionalnych, więc po zainstalowaniu jej ręcznie możemy z niej normalnie korzystać w Polsce.

Pobierz Twitter Lite z serwisu APKMirror

Wejdź w powyższy link za pomocą komputera lub smartfona i pobierz najnowszą wersję aplikacji Twitter Lite w formie pliku .APK, korzystając z niebieskiego przycisku „DOWNLOAD APK”. Jeśli plik ściągnąłeś/-aś na komputerze, to za pomocą np. kabla USB przekopiuj go teraz w dowolne miejsce do pamięci wewnętrznej telefonu lub na kartę SD smartfona.

W Androidzie wejdź do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Nieznane źródła”. Pozwoli to instalować aplikacje pochodzące z innych źródeł niż Sklep Play. Gdy to zrobisz, otwórz dowolnego menedżera plików w Androidzie i uruchom pobrany plik .APK z Twitter Lite.

Zainstaluj Twitter Lite z APK

Włączy się ekran instalacji aplikacji. Potwierdź zainstalowanie lekkiego klienta Twittera przyciskiem „Instaluj”. I to wszystko. Aplikacja zostanie zainstalowana i wyświetli się na liście programów i gier. Starą aplikację Twitter możesz już usunąć.

Twitter Lite – jak działa i wygląda lekka wersja Twittera?

Aplikacja przede wszystkim jest w pełni spolszczona, więc pomimo tego, że oficjalnie nie można jej pobrać w Polsce, to nie ma się czym martwić. Cały interfejs jest w naszym rodzimym języku.

Główny interfejs aplikacji wygląda tak samo, jak przeglądarkowa wersja Twittera na smartfonach. W pierwszej zakładce wyświetlają się wszystkie tweety – każdego z nich możemy polubić, udostępnić lub skomentować.

Twitter Lite - logowanie i główny interfejs aplikacji

Na samej górze znajduje się pasek narzędziowy, w którym znajdziemy pozostałe zakładki – wyszukiwarkę, powiadomienia oraz prywatne wiadomości.

Za pomocą wyszukiwarki można znaleźć np. posty oznaczone odpowiednimi tagami. W powiadomieniach znajdziesz informacje o tym, kto odpowiedział na twoje tweety lub kto polubił twoje komentarze. Co ciekawe, w powiadomieniach znajduje się przycisk z kołem zębatym, który pozwala dostosować powiadomienia i wybrać, które np. chcemy ignorować.

Twitter Lite - powiadomienia

Na samym końcu paska narzędziowego znajduje się ikona wiadomości – w tym miejscu znajdziesz swoje wiadomości prywatne otrzymane od innych użytkowników Twittera.

Krótko, zwięźle i na temat – tak można podsumować Twittera Lite. Znajdują się tu wszystkie opcje do podstawowej obsługi głównej funkcjonalności serwisu społecznościowego. Jeśli szukasz więc aplikacji bez wodotrysków, która pozwoli Ci w wygodny sposób śledzić informacje na Twitterze, to nawet się nie zastanawiaj i przerzuć się na Twitter Lite. Aplikacja jest szybka, lekka i przyjemna.