Za pomocą Miarki w telefonach iPhone i na iPadach można określać rzeczywiste wymiary przedmiotów. Aplikacja automatycznie podaje też wymiary przedmiotów o prostokątnym kształcie. Aplikacja ta ciągle ewoluuje i dostosowuje się do aparatów nowych modeli iPhone'a. Dlatego jeśli masz iOS 14 lub nowszy na iPhonie 12 Pro, możesz teraz mierzyć wzrost ludzi bezpośrednio z aparatu swojego urządzenia.

Związane z: Jak robić serie zdjęć i QuickTake na iPhonie.

Aparat iPhone'a 12 Pro ma czujnik LiDAR, który znacznie rozszerza funkcje aparatu. Wśród nowych funkcji znajdziemy m.in. możliwość określenia wymiarów pomieszczenia, konwertowania rzeczywistych obiektów na modele 3D, a teraz niezwykle przydatne jest również mierzenie wzrostu osób nawet z odległości

Nowa funkcja jest częścią aplikacji Miarka na iOS. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemem iOS 12 lub nowszym, ale wykrywanie wzrostu człowieka jest dostępne wyłącznie w przypadku iPhone'a 12 Pro, iPhone'a 12 Pro Max i iPada Pro (model 2020), ponieważ tylko te trzy urządzenia są wyposażone w odpowiednie czujniki. Do wykonania tego pomiaru wymagany jest LiDAR.

Jeśli masz iPhone'a 12 Pro lub nowszego i chcesz zmierzyć czyjąś wysokość, poniżej pokażemy Ci szczegółowo, jak to zrobić przy użyciu Miarki na iOS.

Jak mierzyć wzrost osób za pomocą aplikacji Miarka na iPhonie z iOS.

1. Otwórz aplikację Miarka na swoim iPhonie.

2. Jeśli używasz jej po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o zainstalowanie ARKit firmy Apple. (Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć instalację).

3. Poproś osobę, której chcesz zmierzyć wzrost, o wyprostowanie się.

4. Skieruj aparat swojego iPhone'a na osobę i spraw, aby była ona w pełni widoczna na ekranie i aby iPhone był możliwie pionowo (prosto) wyrównany z osobą, która ma być mierzona.

5. Przytrzymaj iPhone'a nie poruszając nim, aż czujnik LiDAR wykona swoje zadanie.

6. Po kilku sekundach wysokość osoby zostanie wyświetlona na ekranie tuż nad głową wraz z linią prowadzącą do miejsca, w którym został obliczony wzrost.

7. Chcąc zrobić zdjęcie pomiaru wystarczy wcisnąć spust migawki.

Uwaga: Pomiar wzrostu osoby jest prostym procesem, ale należy pamiętać, że chociaż funkcja stara się zapewnić wiarygodne pomiary, prawda jest taka, że ​​ma pewien margines błędu. Margines błędu rośnie głównie w zależności od warunków, w jakich wykonujemy pomiar, czyli od tego, czy obiekt się porusza, czy poruszamy iPhone'em w trakcie pomiaru, czy też urządzenie nie jest ustawione odpowiednio w stosunku do mierzonej osoby.

Funkcja ta cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego możemy spodziewać się znacznych ulepszeń w miarę pojawiania się nowych aktualizacji iOS, a także w nadchodzących modelach iPhone'a z ulepszonym czujnikiem LiDAR i ogólnie kolejnymi aparatami.