Download, sterowniki

Jak zmienić wygląd Windows 7, Vista lub XP na Windows 8

Aby upodobnić starszą wersję systemu do Windowsa 8 musimy zmienić oraz dodać wiele rzeczy. Instalacja wszystkich komponentów w ręczny sposób wiązałaby się z koniecznością modyfikowania plików systemowych i ściągania mnóstwa narzędzi. Na szczęście w Internecie możemy znaleźć wiele gotowych paczek, które za pomocą jednego instalatora zmienią automatycznie nasz system nie do poznania.

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
11.04.2013
Ilość komentarzy
2

Aby upodobnić starszą wersję systemu do Windowsa 8 musimy zmienić oraz dodać wiele rzeczy. Instalacja wszystkich komponentów w ręczny sposób wiązałaby się z koniecznością modyfikowania plików systemowych i ściągania mnóstwa narzędzi. Na szczęście w Internecie możemy znaleźć wiele gotowych paczek, które za pomocą jednego instalatora zmienią automatycznie nasz system nie do poznania.

Windows 8 UX Pack 7.0 – tylko dla Windows 7

To świetny wybór dla osób, które chcą na swoich komputerach zapoznać się z wizualnymi nowościami zaprezentowanymi w Windows 8. Wraz z instalacją, na naszym komputerze zmieni się styl wizualny oraz tapeta pulpitu. Na pasku zadań ujrzymy nową ikonę menu Start, która przedstawia logo nowego systemu. Usłyszymy także nowy schemat dźwiękowy, który zaczerpnięty został z ostatniego wydania Windowsa.

Windows 8 UX Pack 7.0 - wygląd pulpitu

Paczka instaluje również ekran startowy typu Metro / Modern UI o nazwie WinMetro. Nie zabrakło także wysuwanego panelu Charms Bar. Po jego wysunięciu mamy dostęp do nowego ekranu startowego, a także funkcji zasilania komputera, ustawień systemu oraz opcji głośności i sieci bezprzewodowej.
WinMetro posiada układ kafelkowy oraz kilka wbudowanych aplikacji, które mają na celu imitację oryginalnych odpowiedników. Znajdziemy tu takie programy, jak Kalendarz, Pogoda, Finanse, Zdjęcia, Aktualności czy też Sport.

Windows 8 UX Pack 7.0 - ekran startowy

Twórcom udało się dobrze odwzorować oryginalny wygląd aplikacji, a kafelki je reprezentujące są dynamiczne i na bieżąco przedstawiają zaktualizowane informacje. W WinMetro umieszczono także odnośniki do Binga, SkyDrive, Twittera, Facebooka oraz Map, jak również kafelki przedstawiające najczęściej otwierane aplikacje. Niestety, największą wadą WinMetro jest brak możliwości przypinania własnych elementów do ekranu startowego, zatem pełni on raczej funkcję agregatora informacji, a nie nawigatora systemu. Do nawigacji po systemie nadal będziemy korzystać z klasycznego menu Start.
Instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy uruchomić instalator i wcisnąć przycisk Install. Przed zainstalowaniem możemy dostosować kilka opcji, ale polecam zostawić je na domyślnych ustawieniach.

Windows 8 UX Pack 7.0 - instalator

Jeżeli wygląd nam się nie spodoba, to wystarczy ponownie uruchomić instalkę i skorzystać z przycisku Uninstall – wszystkie nowe elementy zostaną usunięte, a w systemie przywrócony zostanie wygląd sprzed uruchomienia paczki. Deinstalator nie zostawia po sobie żadnych niechcianych plików.

Windows 8 Transformation Pack 7.0 – rozwiązanie dla 7, XP oraz Visty

Ta paczka to właściwie to samo, co wyżej opisywany UX Pack, ale z dołączonymi czcionkami, plikami systemowymi oraz innymi dodatkami, które znacznie rozbudowują zakres ingerencji instalatora i umożliwiają zaaplikowanie zestawu również na starszych wersjach systemu. Poza wszystkimi wyżej wymienionymi zmianami, Transformation Pack 7.0 zmienia przyciski nawigacyjne w systemie (np. w Eksploratorze systemu) oraz modyfikuje ekran ładowania systemu i logowania użytkownika.

Windows 8 Transformation Pack 7.0 - instalator

Instalacja wygląda w taki sam sposób, jak w przypadku UX Pack 7.0 – do dyspozycji mamy instalator, w którym wystarczy potwierdzić chęć zainstalowania paczki. Dodatkowo możemy wybrać czcionkę oraz ustawić (dla Windowsa XP) większy rozmiar ikon i trójwymiarową nawigację po otwartych oknach (ALT+TAB). Za jego pomocą możemy również przywrócić wprowadzone zmiany do poprzedniego stanu rzeczy.

Jak upodobnić inne programy do stylistyki Windowsa 8

Aby jeszcze bardziej zanurzyć się w stylistykę Modern UI, warto przejrzeć zasoby Internetu w poszukiwaniu skórek dla innych programów, których często używamy. Na zachętę przygotowałem dla Was kilka linków do skórek w stylu Metro / Modern dla popularnych aplikacji.

MetroX dla programu VLC Media Player
MetrOH dla programu Foobar2000
Metro Touch AIO dla programu AIMP
Steam Metro Skin dla programu Steam
Metro Winamp Skin dla programu Winamp

Dołącz do dyskusji

Daniel Dawid Witczak

08.03.2014

Mam pytanie... Czy po tym jak zainstaluje tą paczkę i będę miał wygląd Windows 8 to czy będę mógł wrócić do poprzedniego wyglądu Windows'a 7 ?

B?a?ej

11.04.2013

Niektórzy pewnie pomyślą sobie "Kto o zdrowych zmysłach chciałby upodabniać jakikolwiek system do Windowsa 8?". Powiem wam jednak, że po paru miesiącach korzystania z Windowsa 8 tak się przyzwyczaiłem do nowych rozwiązań, że gdy musiałem przez jakiś czas korzystać z drugiego komputera z zainstalowaną Siódemką, to zacząłem odczuwać autentyczny dyskomfort i brak nowego ekranu startowego. Irytowało mnie, że po wciśnięciu klawisza [Win] na klawiaturze muszę wybierać programy z tego drobnego menu Start w lewym dolnym rogu ekranu. Ręka z myszką automatycznie kierowały mnie do miejsc na ekranie, w których miałem przypięte ulubione kafelki. Myślę, że to wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i warto dać nowemu systemowi szansę :)

comments powered by Disqus