Jeśli zaktualizowałeś system Windows 11 i masz problemy z automatycznym uruchamianiem programów i aplikacjil ub po prostu chcesz dowiedzieć się jak zarządzać aplikacjami i programami, które uruchamiają się automatycznie po uruchomieniu systemu Windows 11. W tym artykule dowiesz się, co musisz zrobić, aby zarządzać i optymalizować wszystko, co automatycznie uruchamia się na komputerze z systemem Windows 11.

Programy i aplikacje od dawna mają możliwość automatycznego uruchamiania się w systemach operacyjnych Windows, a przy odpowiednim użyciu mogą zaoszczędzić dużo czasu. Jednak aplikacje i programy, które uruchamiają się automatycznie podczas uruchamiania systemu Windows, mogą również stanowić poważne obciążenie. Jak dokładnie? Mówiąc prościej, spowalniają one uruchamianie systemu i działają w tle przez cały czas działania komputera. Co oznacza znaczne spowolnienie większości rzeczy, które będziesz robić.

Chociaż nie zauważysz tego tak bardzo na naprawdę potężnych systemach, przeciętny laptop będzie cierpieć z mnóstwem rzeczy działających w tle, dlatego ważne jest, aby uważnie obserwować, co się włącza po uruchomieniu systemu Windows 11 i co nadal działa po uruchomieniu wszystkiego. Jeśli twój komputer zwalnia, jest to również jedna z pierwszych rzeczy, które powinieneś sprawdzić, ponieważ wiele programów próbuje uruchomić się automatycznie, nawet jeśli nie ma to absolutnie żadnych korzyści.

Jak zmienić ustawienia automatycznego uruchamiania programu i aplikacji w systemie Windows 11?

Istnieją trzy różne sposoby sprawdzania, organizowania i zarządzania programami i aplikacjami automatycznie uruchamianymi podczas uruchamiania systemu Windows 11. Wszystkie trzy działają, ale niektóre opcje są lepsze niż inne, co zobaczysz, gdy zaczniesz korzystać z metod.

  • Pierwszym i najlepszym sposobem zarządzania opcjami automatycznego uruchamiania programów i aplikacji w systemie Windows 11 jest użycie Menedżera zadań. Aby to zrobić, naciśnij Ctrl + Alt + Delete, aby otworzyć Menedżera zadań, a następnie przejdź do zakładki Aplikacje startowe po lewej stronie.
  • Gdy znajdziesz się na tej stronie, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolny z wpisów i wybrać opcję Wyłącz, aby uniemożliwić uruchamianie tego konkretnego programu lub aplikacji, gdy komputer się uruchamia. Albo Włącz, jeśli chcesz, aby uruchamiał się automatycznie po uruchomieniu komputera.

Jak zmienić ustawienia automatycznego uruchamiania programu i aplikacji w systemie Windows 11?

Inną metodą zmiany opcji automatycznego uruchamiania programów i aplikacji jest sprawdzenie w konkretnym programie lub aplikacji. Nie wszystkie programy i aplikacje mają tę opcję, ale wszystkie, które widzisz w zasobniku systemowym, będą działać. Po prostu otwórz Ustawienia z poziomu programu lub aplikacji i powinieneś znaleźć opcję autostartu w obszarze ustawień ogólnych lub w obszarze uruchamiania. Jednak niektóre programy będą próbowały to ukryć, więc być może będziesz musiał kopać trochę głębiej.

Sprawdź i/lub użyj folderu startowego w systemie Windows 11, aby zarządzać automatycznym uruchamianiem oprogramowania.

Inną dobrą opcją jest użycie folderu startowego w systemie Windows 11. Pozwala to dodawać i usuwać elementy za pomocą skrótów i plików .exe. Po prostu dodaj lub usuń je z folderu, aby włączyć lub wyłączyć automatyczne uruchamianie. Możesz także użyć tego folderu, jeśli chcesz, aby dokumenty i inne rzeczy otwierały się automatycznie.

Teraz są na to dwie różne opcje, więc wybieraj mądrze.

Cały system

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Użytkownicy lokalni

C:\Users\WindowsReport\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup