SONY w końcu pozwala zmienić nick w Playstation Network! Funkcja wyczekiwana przez lata jest już dostępna i każdy gracz może teraz zmienić swoją nazwę użytkownika, pod którą występuje w grach. Jak to zrobić?

Jak zmienić nick w Playstation Network

SONY do tej pory nie udostępniało możliwości zmiany nicku w Playstation Network, przez co wielu użytkowników było skazanych na swój oryginalny wybór sprzed lat.  To na szczęście uległo zmianie i teraz każdy może zmienić swoją nazwę użytkownika w Playstation Network.

Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje związane z opcją zmiany nazwy użytkownika. Ile kosztuje zmiana nicku w Playstation Network, z czym to się wiąże, jakie jest ryzyko i jak tego dokonać? Zobaczmy.

Ile kosztuje zmiana nazwy użytkownika w Playstation Network?

Pierwsza zmiana nazwy użytkownika jest darmowa. Każda kolejna zmiana jest płatna i jej koszt jest uzależniony od tego, czy jesteśmy abonentami Playstation Plus. Osoby posiadające Plusa zapłacą 4.99 euro, natomiast gracze nie będący abonentami usługi Playstation Plus będą musieli zapłacić 9.99 euro.

Przez pierwsze 30 dni po zmianie nazwy będzie możliwość wyświetlania jeszcze starej nazwy użytkownika. Jeśli zmiana nazwy użytkownika spowoduje jakieś problemy (patrz niżej), to po kontakcie z pomocą techniczną będzie możliwość darmowego powrotu do swojej oryginalnej nazwy.

Jakie problemy może powodować zmiana nazwy użytkownika w Playstation Network?

SONY do tej pory przypisywało nasze zakupione gry, DLC, save’y i osiągnięcia do naszego profilu na podstawie nazwy użytkownika. To właśnie dlatego przez tyle lat nie było opcji zmiany tej nazwy, gdyż mogło to powodować utratę dostępu np. do gier czy dodatków zakupionych w sklepie Playstation i przypisanych do naszego konta.

Ten archaiczny sposób przypisywania naszych zakupów do nazwy użytkownika został z pewnością w dużym stopniu rozwiązany, stąd decyzja o udostępnieniu opcji zmiany nazwy użytkownika. Mimo tego japoński producent nadal ostrzega, że po zmianie nazwy użytkownika mogą pojawić się nieprzewidziane problemy z niektórymi grami. Może dojść do utraty zapisanych stanów gier, a nawet do utraty zakupionych DLC.

SONY gwarantuje, że funkcja zmiana nazwy użytkownika jest kompatybilna ze wszystkimi grami, które zostały wydane po 1 kwietnia 2018 roku. Te tytuły zostały przetestowane i w nich żadnych problemów nie będzie. Starsze gry nieprzetestowane z opcją zmiany nazwy użytkownika mogą obfitować w takie problemy, jak dalsze wyświetlanie starego nicku, problemy z dostępem do zakupionych DLC czy wirtualnych walut, a także utratę zapisanych stanów gry. Jedynym sposobem na naprawienie tego będzie… powrót do starej nazwy użytkownika.

Zmiana nicku w Playstation Network z poziomu konsoli Playstation 4

Pierwszym sposobem na zmianę nazwy użytkownika jest skorzystanie z opcji wbudowanych w konsolę PS4. Możemy tu zmodyfikować swój profil i zmienić nazwę użytkownika.

Wejdź do ustawień konta w PS4

Aby to zrobić, na ekranie głównym konsoli przejdź do menu i wybierz zakładkę „Ustawienia”. W ustawieniach udaj się do „Zarządzanie kontami > Informacje o koncie > Profil”.

W tym miejscu znajdziesz opcję „ID Online”, za pomocą której możesz dokonać zmiany swojej nazwy użytkownika. Wystarczy ją wybrać i wpisać nową nazwę użytkownika, a następnie zapisać zmiany.

Zmiana nicku w Playstation Network z poziomu strony internetowej

Swoją nazwę użytkownika w Playstation Network można też zmienić za pomocą oficjalnej strony internetowej, logując się na swoje konto w przeglądarce na komputerze lub smartfonie. Aby to zrobić, przejdź pod poniższy link, który przekieruje Cię do zakładki zarządzania swoim kontem:

Zarządzaj swoim kontem Playstation Network

Zaloguj się na swoje konto PSN, a następnie na stronie zarządzania kontem udaj się do zakładki „PSN Profile”. W tym miejscu znajdziesz swoje ustawienia profilu i poszczególne pola odpowiedzialne za różne opcje.

Zmień swój nick na stronie PSN

Za twój nick odpowiada pole „Online ID”. Kliknij w przycisk „Edit” obok swojej nazwy, a następnie wprowadź nowy nick, pod którym chcesz być widoczny dla wszystkich graczy. Zapisz zmiany, i gotowe. Twój nick zostanie zmieniony.