Nazwa strony na Facebooku i jej adres powinny dokładnie wskazywać na treści, które pojawiają się na fanpage'u. Możesz zmienić nazwę strony na Facebooku, a także jej adres wyświetlany w URL. Zobaczmy, jak zmienić te dane na nowym Facebooku.

Jak zmienić nazwę i adres strony na Facebooku

Strona na Facebooku powinna mieć dobrą nazwę, która oddaje jej charakter. Niestety, nie zawsze tak jest. Charakter naszej strony na Facebooku mógł się zmienić z biegiem czasu, a nazwa pozostała ta sama. Pamiętaj jednak o tym, ze możesz zmienić nazwę strony na Facebooku, a także jej adres. Oczywiście, nowa nazwa musi spełniać wszystkie wymagania Facebooka, co wiążę się także ze sprawdzeniem jej przez pracowników Facebooka. Nie trwa to jednak długo i jeśli nie naruszamy nową nazwą żadnych zasad, to z pewnością zostanie ona zaakceptowana.

Czym jest nazwa, a czym jest adres strony na Facebooku?

Nazwa strony (fanpage'a) to nic innego, jak nazwa, która wyświetla się przy każdym wpisie opublikowanym przez Twoją stronę na Facebooku. To główna nazwa, którą widzą wszyscy nasi obserwatorzy. Jest widoczna zarówno przy każdym poście, jak i pod zdjęciem w tle po odwiedzeniu strony. Służy do głównej identyfikacji danej strony. To zdecydowanie najważniejszy element strony na Facebooku.

Warto zatem zadbać o to, aby nazwa oddawała dokładnie charakter działalności naszego fanpage'a lub naszej firmy. Przy pomocy tej nazwy można również znaleźć naszą stronę w wyszukiwarce na Facebooku. Zmiana nazwy strony nie wpływa na jej adres URL.

Adres strony to tzw. "nazwa użytkownika", czyli identyfikator, który występuje w adresie URL fanpage'a. Domyślnie, gdy założymy nowy fanpage (np. o nazwie "Lubimy koty"), to jego adres URL nie będzie zbyt atrakcyjny. Owszem, pojawi się fraza "Lubimy koty", ale oprócz tego doklejony zostanie losowy ciąg cyfr, aby stworzyć unikatowy identyfikator, który nie koliduje z innymi stronami o podobnych nazwach. Przykładowo, może to wyglądać tak:

https://www.facebook.com/Lubimy-koty-101741928307932/

Aby go skrócić i upiększyć, można stworzyć własną nazwę użytkownika, czyli własny identyfikator (np. "lubimykoty"), który zastąpi ten losowy zlepek naszej nazwy z cyframi. Wtedy nasz fanpage uzyska krótszy adres:

https://facebook.com/lubimykoty

Prawda, że wygląda to znacznie lepiej? Z pewnością wiesz, jak to działa. Warto jednak wiedzieć, że ten adres również można zmienić, nawet po tym, jak już go raz ustawiliśmy. To przydatne, gdy np. początkowo utworzyliśmy dość długi identyfikator, a teraz chcemy go skrócić, aby adres naszej strony na Facebooku był łatwiejszy do zapamiętania czy szybszy do wpisania. Pamiętaj jednak o tym, że po zmianie adresu na nowy Twój stary adres nie będzie już działać! To ważne w przypadku, gdy np. wydrukowałeś wizytówki lub materiały promocyjne ze swoim obecnym adresem strony na Facebooku. Zmiana adresu na inny spowoduje, że ten stary nie będzie już kierować na Twoją stronę, co będzie się wiązać z koniecznością przygotowania nowych materiałów promocyjnych.

Zmiana nazwy oraz/lub adresu strony na Faceboku

Aby zmienić nazwę i adres strony na Facebooku, należy wejść do ustawień swojego fanpage'a. Pokażemy, jak to zrobić na przykładzie nowego wyglądu Facebooka.

Wybierz swój fanpage na Facebooku

Wejdź na Facebooka i zaloguj się na konto, które ma uprawnienia administratora dla danej strony, której nazwę lub adres chcesz zmienić. Tylko administrator może zmieniać nazwę fanpage'a lub jego adres! Gdy jesteś zalogowany na swoje konto, to z poziomu głównej strony Facebooka wejdź na swój fanpage. Znajdziesz go w menu bocznym po lewej stronie.

Po wejściu na swój fanpage spójrz ponownie na menu po lewej stronie. Jego zawartość została zaktualizowana o najważniejsze odnośniki pozwalające zarządzać Twoją stroną. W tym miejscu wybierz opcję Edytuj informacje o stronie.

Wejdź do edycji informacji o stronie na Facebooku

Wyświetli się teraz formularz z ustawieniami strony. Znajdziesz tu dwa najważniejsze dla nas pola:

  • Nazwa: główna nazwa strony, która wyświetla się przy wszystkich wpisach i bezpośrednio na fanpage'u.
  • Nazwa użytkownika: nazwa, która wyświetla się w adresie URL Twojej strony (bez spacji, bez znaków specjalnych)

Kliknij w pole Nazwa, a następnie wprowadź nową nazwę, której chcesz użyć dla swojego fanpage'a. Po wpisaniu nowej frazy, przełącz się na jakiekolwiek inne pole. Facebook wykryje, że wpisana została nowa nazwa i wyświetli nowe okno z zapytaniem, czy na pewno chcesz dokonać zmiany. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Poproś o zmianę.

Poproś o zmianę nazwy

W ten sam sposób możesz zmienić nazwę użytkownika - przy próbie zmiany pojawi się także nowe okienko, w którym na poczekaniu sprawdzisz, czy nowy identyfikator użytkownika jest wolny. Z oczywistych przyczyn nie możemy użyć tej samej nazwy, którą już ktoś zajął. To w końcu nazwa wyświetlana w adresie URL, więc musi być unikatowa, aby prowadziła tylko na naszą stronę na Facebooku.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z oficjalnymi zasadami nazewnictwa stron na Facebooku. Jak wspomniałem, w większości wypadków zmiana nazwy będzie musiała zostać zweryfikowana i zaakceptowana przez pracownika Facebooka, więc proces ten może potrwać do kilku dni. Wybierz zatem taką nazwę, która z pewnością spełnia wszystkie wymagania, nie narusza żadnych zasad i nie ma przeciwskazań do jej akceptacji. W przeciwnym wypadku stracisz tylko czas.