Download, sterowniki

Jak zgłosić wiadomości do moderacji w Facebook Messengerze

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
08.08.2018
Ilość komentarzy
0

Ktoś Cię śledzi i dręczy na Messengerze, zasypując stale niechcianymi wiadomościami? A może ktoś po prostu nagminnie wysyła Ci spam w wiadomościach prywatnych? Oprócz blokady użytkownika możesz także zgłosić wiadomości do moderacji Facebooka. Jak to zrobić?

Jak zgłaszać wiadomości na Messengerze i Facebooku

To, że na Facebooku można zgłaszać niewłaściwe, rasistowskie lub skrajnie agresywne komentarze o niebezpiecznym charakterze wie większość użytkowników. Warto też wiedzieć, że jakiś czas temu Facebook udostępnił kolejną opcję – zgłaszanie wiadomości prywatnych z czatu Facebooka i Messengera do moderacji.

Opcja ta jest przydatna w sytuacji, gdy ktoś w prywatnych wiadomościach nam grozi, dręczy nas na Messengerze i nagminnie atakuje np. z coraz to innych kont. To też odpowiedź na rosnący cyberbulling, czyli znęcanie się nad innymi w sieci. Jeśli ktoś nas dręczy lub po prostu wysyła masowo niechciane wiadomości bądź chociażby łańcuszki, to możemy go zgłosić. Moderacja Facebooka przyjrzy się takiej wiadomości i podejmie odpowiednie kroki.

Zgłaszanie wiadomości z Facebook Messengera do moderacji na komputerze

Jeśli z czatu Facebooka lub Messengera korzystamy na komputerze, to niechcianą wiadomość możemy zgłosić za pomocą przeglądarki internetowej. Sposób zgłaszania różni się w zależności od tego, czy z czatu korzystamy bezpośrednio w małym okienku na Facebooku, czy też używamy strony Messenger.com do prowadzenia rozmów.

  • Zgłaszanie wiadomości / rozmowy z czatu Facebooka

Jeśli używamy zwykłego czatu Facebooka, to w celu zgłoszenia nieodpowiedniej wiadomości należy wysunąć okienko rozmowy z osobą, która nas nęka lub wysyła spam.

Zgłaszanie rozmowy na czacie Facebooka

Następnie w okienku czatu należy kliknąć w ikonę z kołem zębatym w górnym prawym rogu okna rozmowy i wybrać opcję „Zgłoś”. Rozmowa zostanie zgłoszona do moderacji.

  • Zgłaszanie wiadomości / rozmowy z poziomu Messenger.com

Innym sposobem jest skorzystanie z opcji zgłaszania bezpośrednio w Facebook Messengerze. Na komputerze do Messengera możemy uzyskać dostęp np. wchodząc na stronę Messenger.com i logując się na swoje konto na Facebooku.

Zgłaszania rozmowy na Messenger.com - wybierz opcję

Po zalogowaniu się do Messengera pojawi się ekran komunikatora. Otwórz konwersację z osobą, której wiadomości prywatne chcesz zgłosić. Następnie w panelu po prawej stronie, gdzie wyświetla się imię i nazwisko rozmówcy oraz opcje konwersacji kliknij w ikonę koła zębatego. Wybierz w tym miejscu opcję „Zgłoś spam lub naruszenie”.

Wybierz powód zgłoszenia na Messenger.com

Pojawi się nowe okienko, w którym możemy dokładnie określić powód zgłoszenia. Powodem może być przesyłanie podejrzanych linków lub załączników, przesyłanie materiałów erotycznych, obrażanie i nękanie lub obawa o to, że nasz rozmówca może coś sobie zrobić. Po wybraniu opcji potwierdź zgłoszenie.

Zgłaszanie wiadomości do moderacji w aplikacji mobilnej Messenger

Jeżeli z Messengera korzystamy głównie na smartfonie lub tablecie, to zgłoszenia możemy dokonać także z poziomu aplikacji mobilnej na Androidzie lub iOS. Jak to zrobić?

Otwórz aplikację Messenger, a następnie na liście konwersacji znajdź rozmowę, w której ktoś Cię nęka, wysyła SPAM lub zachowuje się w nieodpowiedni sposób. Następnie otwórz tę rozmowę i dotknij ikony z literką „i” w górnym prawym rogu.

Wybierz opcję

Wyświetlą się opcje rozmowy. Przewiń zawartość ustawień na sam dół, aż znajdziesz opcję „Wystąpił błąd”. Dotknij tej opcji.

Spowoduje to wyświetlenie kolejnego ekranu, gdzie możemy zgłosić rozmowę, a także wybrać i opisać, co się stało.

Wybierz powód zgłoszenia w aplikacji Messenger

Podobnie jak w poprzednim przypadku mamy tu do wyboru takie opcje, jak zgłoszenie nękania, propagowania nienawiści, podszywania się pod inną osobę, wysyłania nieautoryzowanych ofert sprzedaży (spam), a także możliwość zgłoszenia obawy o daną osobę.

Po wybraniu danej opcji wystarczy potwierdzić zgłoszenie, a wysłane zostanie bezpośrednio do moderacji Facebooka.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus