Download, sterowniki

Jak zapobiec czarnemu ekranowi przy aktualizacji April Update dla Windows 10

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
22.05.2018
Ilość komentarzy
0

Część komputerów po aktualizacji systemowej April Update dla Windows 10 boryka się z problemem czarnego ekranu, którego przyczyną może być antywirus (np. Avast). System się uruchamia, ale zamiast Pulpitu widzimy tylko czarne tło i ewentualnie błąd o braku dostępu do folderu Desktop. Jak temu zapobiec i przeprowadzić aktualizację w bezpieczny sposób?

Jak zapobiec czarnemu ekranowi w Windows 10

Czarny ekran po aktualizacji Windows 10 to, niestety, dość często spotykane zjawisko. Problem ten praktycznie wcale nie pojawia się, gdy instalujemy system od zera, na czysto. Jednak w przypadku aktualizacji systemu do nowszej wersji zdarza się, że zamiast uaktualnionego systemu wita nas czarne tło Pulpitu, na którym nie możemy nic zrobić. Czasem pojawia się też błąd o braku dostępu do folderu systemowego odpowiedzialnego za Pulpit.

Problem z antywirusem Avast i aktualizacją Windows 10

Problem ten nasilił się w ciągu ostatnich dni przy okazji najnowszej aktualizacji April Update, która jest udostępniana falami i trafiła do użytkowników w dniach 20 i 21 maja 2018 r. Okazuje się, że występuje on u użytkowników korzystających z programu antywirusowego Avast Antivirus.  Avast  najwyraźniej ingeruje w proces aktualizacji systemu i uprawnienia do zapisu oraz odczytu danych przez instalator April Update (build 1803), co powoduje problemy.

Jak dokładnie wygląda problem? Po aktualizacji systemu z zainstalowanym Avastem pojawia się ekran „Wybierz system operacyjny” z trzema opcjami. Jedna z nich to Windows Rollback, która teoretycznie pozwala wycofać aktualizację, ale powoduje jedynie ponowne uruchamianie komputera. Pozostałe dwie umożliwiają włączenie systemu ze wskazanego woluminu, ale użytkownik zostaje „uwięziony” na czarnym ekranie Pulpitu.

Wybierz system operacyjny - ekran wyboru

Co więcej, część użytkowników korzystających z innych rozwiązań antywirusowych również zgłasza, że występują nieco inne, ale wciąż bardzo podobne problemy. Informacje na ten temat można śledzić na bieżąco w specjalnym wątku utworzonym w serwisie Reddit – „Windows 10 1803 upgrade and Avast Antivirus break everything”. Wątek ten został już nawet wyróżniony kolorem czerwonym na subreddicie /r/Windows10, aby ostrzegać użytkowników przed potencjalnymi problemami.

Co zrobić, aby zapobiec problemom po aktualizacji April Update dla Windows 10?

Jeżeli jeszcze nie zainstalowaliśmy ostatnich aktualizacji systemowych, a korzystamy z programu Avast, to koniecznie należy go przed aktualizacją odinstalować z komputera. Nie martw się, system nadal będzie chroniony przez wbudowane rozwiązanie, czyli Windows Defender. Natomiast usunięcie programu Avast z komputera w ogromnym stopniu zmniejszy ryzyko wystąpienia problemów z czarnym ekranem.

Taką samą radę mamy w zasadzie dla użytkowników pozostałych programów antywirusowych. Przed większymi aktualizacjami systemowymi Windows 10 warto te programy tymczasowo odinstalować i ewentualnie powrócić do nich dopiero wtedy, gdy system zostanie już zaktualizowany.

Avasta można odinstalować z poziomu Panelu sterowania. Wystarczy się tam udać i przejść do zakładki „Odinstaluj programy”, a następnie na liście znaleźć program Avast Antivirus i kliknąć „Odinstaluj”. Jeżeli masz problemy z odinstalowaniem Avasta w klasyczny sposób, to możesz skorzystać z oficjalnego narzędzia do usuwania programów Avast.

Odinstaluj Avast

Wystarczy ściągnąć z powyższego linku narzędzie, a następnie je uruchomić. Z rozwijanej listy produktów do usunięcia wybieramy Avast Antivirus i potwierdzamy chęć usunięcia programu. To dobre rozwiązanie, gdy z jakiegoś powodu Avast nie chce się odinstalować za pomocą okna Odinstaluj programy.

Co zrobić, gdy mam czarny ekran po ostatniej aktualizacji Windows 10?

Jeżeli dokonaliśmy aktualizacji z zainstalowanym programem Avast i występują teraz problemy z czarnym ekranem, to niestety sytuacja nie jest zbyt dobra. Możesz spróbować skorzystać z naszego poradnika, w którym pokazaliśmy, jak naprawić czarny ekran po aktualizacji Windows 10.

Wygląda jednak na to, że wszelkie sprawdzone do tej pory sposoby nie odnoszą zamierzonego skutku w obliczu ostatnich problemów, które są efektem instalacji aktualizacji April Update w systemie chronionym przez Avast Antivirus.

Jeżeli żadne rozwiązanie nie pomoże, to konieczne jest całkowite przeinstalowanie systemu Windows 10 – w tym celu należy skorzystać z narzędzia Media Creation Tool na działającym komputerze i za jego pomocą stworzyć bootowalny pendrive lub płytę DVD z najnowszym instalatorem Windows 10, a następnie zainstalować system od zera.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus