Zdjęcia utworzone przez iPhone’a z iOS 11 są domyślnie zapisywane z rozszerzeniem HEIF zamiast JPG. Istnieje jednak sposób, aby przywrócić format JPG jako domyślne rozszerzenie do zdjęć.

iOS 11 - jak ustawić JPG jako format zdjęcia

W iOS 11 zaszły dość spore zmiany w kwestii zapisywania zdjęć oraz filmów, utworzonych za pomocą wbudowanego aparatu. Po aktualizacji wszystkie nowe zdjęcia i filmy są zapisywane przy użyciu zupełnie innych formatów – HEIF (rozszerzenie .heic) oraz HEVC (rozszerzenie .mov).

HEIF to standard zdjęć, który zastąpił format JPG w iPhone. Zdjęcia utworzone w tym standardzie mają rozszerzenie .heic. Oznacza to, że wszystkie nowe zdjęcia stworzone aparatem w iOS 11 zapisywane są z rozszerzeniem .heic, a nie .jpg.

HEVC to z kolei standard dla filmów nagranych za pomocą kamery. Jest oparty na kodeku H.265 i używany jako domyślny format zapisywania filmów. Tu zmiana jest jednak mniejsza, gdyż samo rozszerzenie nagranych plików pozostaje takie samo, jak dawniej, czyli .mov. Filmy te mogą jednak się nie odtwarzać na starszych urządzeniach, które nie posiadają obsługi H.265.

Jakie są plusy i minusy nowych standardów HEIF i HEVC?

Nowe formaty mają swoje plusy, aczkolwiek nie brakuje też minusów. Przede wszystkim zdjęcia i filmy zajmują teraz mniej miejsca, zachowując jednocześnie lepszą jakość. Dla użytkowników iPhone’ów jest to niezmiernie istotne, zwłaszcza, gdy robią oni dużo zdjęć. Zmiana ta pozwoli przechowywać znacznie więcej fotografii w pamięci swojego urządzenia.

Minusem jest jednak to, że oba te formaty nie są tak zgodne z innymi urządzeniami, jak ich stare odpowiedniki. Format HEIF z rozszerzeniem .heic nie jest jeszcze w pełni wspierany w systemach Windows, nie wspominając o innych, starszych urządzeniach. Z kolei filmy utworzone przez iPhone’a lub iPada w standardzie HEVC mogą na niektórych urządzeniach odmówić odtworzenia się ze względu na brak kodeków.

Jak zapisywać zdjęcia w starych, bardziej kompatybilnych formatach?

Jeśli masz problemy z plikami HEIF (.heic) lub filmami w standardzie HEVC, to możesz w prosty sposób zmienić ustawienia swojego iPhone’a lub iPada, aby zapisywać multimedia w stary sposób. Zdjęcia będą zapisywane w formacie .jpg, natomiast filmy nadal będą posiadać rozszerzenie .mov, ale będą używać bardziej uniwersalnych kodeków.

Aby przywrócić zapisywanie zdjęć w JPG i filmów w starym standardzie MOV, należy przejść do „Ustawienia > Aparat”, a następnie wybrać zakładkę „Formaty”.

Wejdź do ustawień aparatu w iOS 11

W tym miejscu możesz przełączać się między starym i nowym sposobem zapisywania zdjęć oraz filmów. Domyślnie ustawiona jest opcja „Najbardziej wydajne”, co sprawia, że są używane nowe formaty HEIF i HEVC.

Przestaw format na najbardziej zgodny

Jeśli chcesz powrócić do starych formatów, to zaznacz opcję „Najbardziej zgodne”. Od teraz zdjęcia będą zapisywane w formacie JPG, a filmy w formacie MOV z obsługą starych kodeków.