Filmy na YouTube mają często przesadzone, prowokujące miniatury, aby tylko zachęcić do obejrzenia materiału. Jest to tzw. clickbait. Można jednak z tym walczyć i zamiast miniatury przygotowanej przez YouTubera wyświetlić losowy kadr z filmu. Jak to zrobić?

Kadr z filmu zamiast miniatury na YouTube

Jeśli korzystacie często z YouTube, to z pewnością zauważyliście, że w ostatnich latach wzrosła liczba filmów z mocno przesadzonymi miniaturami. Ogromne nagłówki, prowokujące teksty, retoryczne pytania i wiecznie zdziwione lub zszokowane twarze YouTuberów goszczą na miniaturach filmów z niemal wszystkich popularnych kanałów. Co najgorsze, bardzo często „zajawka“ z miniatury filmu nie pokrywa się z rzeczywistą treścią filmu.

Takie zabiegi to nic innego, jak zwykłe clickbaity. Clickbaity to tytuły lub grafiki przygotowane tylko po to, aby w jak najkrótszym czasie wzbudzić u odbiorcy takie emocje, które spowodują, że kliknie on w link do filmu lub artykułu. Mowiąc dosłownie, to najzwyklejsze przynęty, zastawione tylko po to, aby generować jak największy ruch. W przypadku serwisy YouTube manifestują się najczęściej w formie miniatur do filmów. Na szczęście można z tym walczyć za pomocą prostego rozszerzenia do przeglądarki internetowej, które sprawi, że zamiast miniatury wyświetli się losowy kadr z danego filmu.

Pozbywamy się clickbaitów z YouTube

Wspomnianym rozszerzeniem jest Clickbait Remover, dostępny dla przeglądarki Chrome (oraz innych opartych na tym samym silniku, jak Opera czy Brave). Clickbait Remover pozwala automatycznie podmieniać oryginalną miniaturę na losowy kadr z początku, środka lub końca filmu. Wszystko odbywa się automatycznie i działa w obrębie całej strony YouTube.

Pobierz Clickbait Remover dla Chrome

Rozszerzenie doda ikonę obok paska adresu w Chrome. Kliknij w ikonę Clickbait Remover, aby dostosować ustawienia. Wysunięte zostanie nowe okienko, w którym możemy dostosować dwie opcje.

Ustawienia Clickbait Remover

Pierwsza opcja odpowiada za podmianę miniatury filmu - możemy wybrać, z jakiej części filmu ma być pobierany obrazek. Do dyspozycji mamy miniaturę z początku filmu (start of the video), środka filmu (middle of the video) lub końca filmu (end of the video).

Druga opcja odpowiada za zmianę formatowania tytułu filmu - wielu YouTuberów wpisuje tytuł wielkimi literami lub w innych krzykliwych kombinacjach. Za pomocą tej opcji mozemy ujednolicić rozmiary tytułów, ustawiając, aby były pisane tylko małymi literami (lowercase) lub z pierwszej wielkiej litery (capitalize first letter).

Porównanie filmów z Clickbait Remover

Po dostosowaniu zmian i wybraniu sposobu podmieniania miniatur oraz formatowania tytułów możesz schować to okienko. Teraz wystarczy wejść do serwisu YouTube i przejrzeć polecane, subskrybowane lub wyszukiwane filmy. Każdy tytuł będzie sformatowany w ten sam sposób (np. tytuły pisane z wielkiej litery), natomiast zamiast miniaturek przygotowanych przez twórców pojawią się losowe kadry z wybranej części filmu.

W ten sposób uzyskujemy faktyczny podgląd tego, co jest w materiale wideo, a nie miniaturę, która często ma niewiele wspólnego z zawartością filmu.

adsense3