Windows Terminal to nowe narzędzie do zarządzania Wierszem Polecenia, PowerShell oraz terminalami Linuksa (WSL). Pozwala pracować na kartach, jest bardziej interaktywny i umożliwia personalizację wyglądu linii komend do swoich potrzeb. Jak go zainstalować?

Jak zainstalować Windows Terminal w Windows 10

Do tej pory w systemie Windows 10 mieliśmy osobne narzędzia do obsługi Wiersza polecenia, PowerShell czy WSL (terminali Linuksa). Każde z tych narzędzi miało inny interfejs i wywoływane było w swoim własnym, osobnym oknie. Microsoft postanowił zebrać w jedno miejsce wszystkie swoje powłoki do pracy w oparciu o wpisywanie komend i wprowadzić swój własny Terminal do systemu Windows, które je obsłuży. W ten sposób powstał Windows Terminal, nowoczesne, ujednolicone środowisko do obsługi Wiersza poleceń, PowerShell oraz WSL (Windows Subsystem for Linux).

Windows Terminal ma, przede wszystkim, obsługę kart. Z poziomu jednego narzędzia możemy w osobnych kartach uruchamiać terminale Wiersza poleceń, PowerShell czy WSL i obsługiwać je w oparciu o nowoczesny, spójny interfejs. Wpisywane i wyświetlane treści są bardziej interaktywne (np. możliwość klikania w linki), a na dodatek narzędzie posiada obsługę znaków z kodowania Unicode i UTF-8. Nie zabrakło również motywów, dzięki czemu osoby pracujące dużą część czasu w oparciu o środowisko tekstowe mogą dostosować jego wygląd do swoich preferencji. Wprowadzono też wiele technicznych usprawnień, takich jak renderowanie tekstu przy użyciu procesora graficznego.

Jak zainstalować Windows Terminal w Windows 10?

Windows Terminal został pierwotnie zapowiedziany w trakcie konwersji BUILD 2019. Teraz Microsoft postanowił udostępnić bardzo wczesną wersję testową (Preview) wszystkim użytkownikom Windows 10 za pośrednictwem swojego sklepu – Microsoft Store.

Pobierz Windows Terminal ze Sklepu Microsoft

Jak można się tego domyślać, Windows Terminal będzie dostępny tylko dla Windows 10. To nie wszystko. Do korzystania z Windows Terminal musimy mieć system zaktualizowany do wersji 1903 (May 2019 Update) lub nowszej. Starsze wersje Windows 10 nie pozwolą na uruchomienie nowego Terminala.

Pobierz Windows Terminal ze Sklepu Microsoft

Jeśli spełniasz powyższe warunki i posiadasz najnowszą wersję Windows 10, to Windows Terminal możesz pobrać z powyższego linku i zainstalować za darmo w swoim systemie operacyjnym. Wystarczy kliknąć „Pobierz”. Po zainstalowaniu aplikacja zostanie dodana do listy w menu Start, tak, jak każda inna.

Uruchomienie aplikacji spowoduje wyświetlenie domyślnego okna PowerShell. Na górnym pasku zauważymy jednak, że dostępny są karty oraz rozwijane menu. W dowolnej chwili możemy rozwinąć menu i wybrać opcję nowej karty z pożądanym przez nas środowiskiem – PowerShell, CMD (Wiersz polecenia) lub WSL (jeśli z tego korzystamy).

Windows Terminal

Dostępne są również ustawienia, pozwalające zmieniać kolorystykę i profile dla każdego ze środowisk. Na chwilę obecną ustawienia dostępne są tylko w formie tekstowej – wywołanie zakładki „Settings” powoduje otwarcie pliku tekstowego z rozszerzeniem .JSON (można go otworzyć np. w Notatniku i zmienić odpowiednie opcje).

Ustawienia Windows Terminal

Powyżej opisaliśmy przykładowe ustawienia, które część użytkowników może chcieć zmienić i dostosować do swoich potrzeb. Należy pamiętać, że aktualnie mamy do czynienia z poglądową wersją Preview tego narzędzia. Z pewnością wprowadzonych zostanie mnóstwo zmian i usprawnień. Finalna wersja ma trafić do użytkowników zimą 2019 roku.