Download, sterowniki

Jak zainstalować Windows 8.1 na dysku SSD

Dyski SSD są o wiele szybsze niż tradycyjne dyski HDD. Jeżeli wymieniliśmy sprzęt lub zakupiliśmy dodatkowy dysk w nowej technologii, to warto przeinstalować system i umieścić go na SSD. Instalacja na SSD niewiele różni się od klasycznej, ale jeżeli nie wiecie jak to zrobić, to poniżej pokazujemy wszystko krok po kroku.

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
29.11.2013
Ilość komentarzy
13

Windows 8.1 - instalacja na dysku SSD

Dyski SSD są nie tylko szybsze od swoich starszych odpowiedników, ale także o wiele bardziej wytrzymałe. Warto rozważyć zakup takiegeo dysku i w pełni przeznaczyć go na system - system i zainstalowane programy będą się wtedy uruchamiać znacznie szybciej.
Instalacja na SSD nie powinna sprawić problemu osobom, które już wcześniej przeprowadzały instalację na klasycznych dyskach.

Krok 1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie instalatora Windows 8.1. Jeżeli już macie bootowalnego pendrive'a lub płytę DVD z instalatorem, to możecie pominąć ten krok. Jeżeli Windows 8.1 leży u was na dysku w formacie ISO, to musicie go albo nagrać na płytę DVD, albo umieścić na pendrive. W tym drugim przypadku możemy skorzystać z aplikacji typu Microsoft USB/DVD Download Tool - wystarczy wskazać plik ISO, wybrać literę naszego pendrive'a i rozpocząć proces kopiowania.

Krok 2. Podczas instalacji będziemy musieli podać nasz klucz produktu systemu Windows. Pamiętajcie, aby go sobie przygotować. Jeżeli nie macie go pod ręką, to można go dość łatwo odzyskać z obecnego systemu - aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego tekstu o tym, jak odzyskać klucz produktu z Windows 8 / 8.1 (https://www.download.net.pl/jak-znalezc-klucz-produktu-w-windows-8-i-windows-81/n/2507/).

Krok 3. Kolejnym krokem jest przestawienie w BIOS-ie lub UEFI (w zależności od płyty głównej) opcji odpowiedzialej za tryb, w jakim działają dyski. W większości przypadków, zwłaszcza jeśli korzystaliśmy do tej pory z klasycznych dysków, domyślnie będzie wybrany tryb IDE. Musimy go zmienić na AHCI.

Jako że każda płyta główna posiada własny BIOS / UEFI, to nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, w którym miejscu znajdziecie te opcje. Aby wejść do BIOS-u / UEFI należy przy uruchamianiu komputera wcisnąć odpowiedni przycisk na klawiaturze. Zazwyczaj informacje o tym, który klawisz należy wcisnąć wyświetla się na ekranie startowym - należy szukać opcji typu "SETUP". Najczęściej jest to jeden z następujących klawiszy: Esc, F2, F8, F12, Del.

Ustawienia BIOSU lub UEFI - tryb AHCI

Gdy już wejdziemy do ustawień, to musimy znaleźć opcję o nazwe pokroju "SATA Mode" i przestawić ją z trybu IDE na AHCI (lub upewnić się, że już jest ustawiona na AHCI).

Krok 4. Teraz możemy przejść do instalacji systemu. Wkładamy płytę DVD do napędu lub podłączamy pendrive'a z Windowsem 8.1 do komputera, a następnie uruchamiamy ponownie komputer. Jeżeli wyświetli się komunikat "Wciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozpoczęcie instalacji systemu Windows..." to wciskamy dowolny przycisk na klawiaturze i czekamy na uruchomienie się instalatora.

Instalacja Windows 8.1 na SSD - Wybór języka

Krok 5. Na pierwszym ekranie instalacji musimy wybrać język systemu oraz klawiatury. Wybieramy polski, a następnie klikamy dalej i potwierdzamy chęć instalacji przyciskiem "Zainstaluj teraz".

Krok 6. Po chwili instalator poprosi nas o podanie klucza produktu.

Instalacja Windows 8.1 - klucz produktu

 

Wpisujemy go w wyświetlone pole - nie musimy się martwić o wielkie litery czy myślniki, instalator sam je doda. Po wpisaniu klucza klikamy przycisk Dalej i akceptujemy warunki i postanowienia licencji systemu Windows.

Krok 7. Wyświetlone zosatnie okno, w którym musimy wybrać typ instalacji. Wybieramy "Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane)".

Wybór typu instalacji Windows 8.1

Krok 8. Zostaniemy przeniesieni do ekranu wyboru dysku. Jeżeli dysk jest nowy i nie ma na nim żadnych danych, to będzie się wyświetlać tylko jedna pozycja z dopiskiem "Nieprzydzielone miejsce".

Tworzenie nowej partycji dla Windows 8.1 na SSD

Musimy utworzyć nową partycję. W tym celu zaznaczamy nieprzydzielone miejsce, a następnie klikamy w przycisk "Nowy" na pasku narzędzi. Rozmiar dysku powinien zostać automatycznie zasugerowany na podstawie wolnej przestrzeni. Klikamy przycisk "Zastosuj". System utworzy partycję systemową, a także jedną dodatkową - miejsce zarezerwowane przez system.

Wybór partycji do instalacji Windows 8.1

Zaznaczamy utworzoną partycję podstawową, a następnie klikamy przycisk Dalej.

Krok 9. Rozpocznie się proces instalacji systemu. Musimy się teraz uzbroić w cierpliwość i poczekać na skopiowanie wszystkich plików, zainstalowanie urządzeń i ukończenie wstępnej konfiguracji.
Po wszystkim komputer zostanie uruchomiony ponownie i wyświetli się ekran personalizacji Windowsa 8.1.

Instalacja Windows 8.1

Krok 10. W pierwszym kroku wybieramy nazwę dla naszego komputera oraz kompozycję kolorystyczną ekranu startowego. Będziemy mogli w przyszłości zmienić te opcje. Wpisujemy nazwę i wybieramy kompozycję, a następnie klikamy Dalej.

Personalizacja Windows 8.1

Następnie wyświetli się ekran z dostosowywaniem ustawień. Zalecamy wybranie przycisku "Użyj ustawień ekspresowych", które zadbają o to, aby nasz system był na bieżąco aktualizowany i zabezpieczony.

Ustawienia ekspresowe w Windows 8.1

W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na swoje konto Microsoft. Logujemy się na konto lub tworzymy nowe za pomocą odpowiedniego odnośnika. System zostanie skonfigurowany i odpowiednio przygotowany, a po chwili przeniesie nas do głównego ekranu startowego.

Logowanie do Windows 8.1

Krok 11. System jest już właściwie gotowy. Możemy z niego korzystać i doinstalować ewentualnie dodatkowe sterowniki, takie jak np. sterowniki NVIDIA lub ATI do karty graficznej.

Opcjonalnie możemy także zaktualizować firmware (oprogramowanie bazowe) w naszym dysku SSD. Producenci często wypuszczają aktualizację, które usprawniają działanie dysków. Możemy w tym celu udać się na stronę producenta naszego dysku lub ściągnąć narzędzie Corsair SSD Toolbox.

Corsair SSD Toolbox to co prawda narzędzie firmy Corsair, ale działa bez problemu także z dyskami SSD innych producentów, dzięki czemu możemy za jego pomocą sprawdzić aktualizację i uaktualnić swój dysk bez względu na to, jakiej jest firmy.

Po wszystkim system powinien chodzić znacznie sprawniej i szybciej, zwłaszcza po przesiadce z klasycznego dysku HDD.

Dołącz do dyskusji

THX

09.03.2016

Dzięki , bardzo przydatny tekst

Dziadek

09.03.2016

Oboje macie rację dzieci, no może poza tym kretynem prawnukiem.

|OVERSIZED|

30.12.2015

artykuł jakiego szukałem :) Jestem przed instalacja win8 na SSD, be wspierał się na tym artykule i dam znac później :D

Ojciec Ojca

21.06.2015

Dobrze mówisz mój synu

Ojciec

10.06.2015

Chyba nie wiesz co mówisz synu...

Ponpomponpon

21.04.2015

Dobrze mowisz, bo tamten wogole zagubil sie w temacie nawet nie poniewieral by cie tak gdyby nie powinien tego robic, skad taki kwarc w tych ludziach dzisiaj ja tez nie gotowalem dzis baklazanow a dodalem kilka zlewozmywakow do zadan domowych, trzeba sobie radzic.

przemal

06.03.2015

super dzięki wielkie, bardzo się przydało

wis38

15.01.2015

Ja również dziękuję bo jestem całkiem zielony. Dzięki temu poradnikowi zainstalowałem 8.1 na dysku SSD Intel 120. Jeszcze raz THX.

AwW

04.10.2014

Dzieki. Szukalem info nt bledow przy instalacji win 8.1. Okazalo sie, ze musialem zmienic tryb pracy ssd w uefi. Widac jestem kretynem jak "autor" wg. Innych. Autorze tekstu dzieki za ten kretynski art bo przynajmniej wiem co mialem zmienic w biosie. ;))) Pozdrawiam pr0 UbeR Połer JuSERow co to wszedzie kretynizm widza.

Cichosza

04.09.2014

To opis jak to zrobić na starym BIOS-ie. A dzisiaj UEFI to standard i w tym wypadku instalacja systemu Windows 7/8/8.1 wymaga wielu innych czynności o jakich tu nie napisano.

Błażej Starosta

14.08.2014

Nie bardzo rozumiem, skąd tyle niechęci i obrażania ;) Rozumiem, że być może szukałeś czegoś innego, a Google zasugerował Ci ten tekst, przez co nie znalazłeś tu dla siebie nic interesującego, ale to chyba nie powód do tego typu złośliwości i obrażania? Zdziwiłbyś się, ile jest osób, które nie wiedzą jak się nawet zabrać za instalację systemu, a zakup nowego dysku w innej technologii sprawia, że pojawia się jeszcze więcej pytań i wątpliwości. I dla takich osób akurat ten tekst jest przeznaczony - prosty poradnik mający pokazać, jak wygląda najzwyklejsza instalacja systemu na dysku SSD, który ktoś sobie dokupił do komputera. W serwisie mamy także inne artykuły związane z instalacją Windowsa na SSD, jak np. poradnik szybkiego przenoszenia istniejącej instalacji z dysku HDD do SSD za pomocą odpowiedniego softu. Jeżeli interesują Cię bardziej zaawansowane porady, to wystarczy o nie zapytać lub je zasugerować, a nie pisać komentarz w takim tonie, jakbym Cię co najmniej obraził prostym poradnikiem :)

on

13.08.2014

Potwierdzam, że autor to kretyn. Normalna instrukcja instalacji. Osobiście szukam takich artykułów, nie dlatego, że jestem kretynem, niczym autor, który do klikania dalej potrzebuje poradnika, ale dlatego, żeby poznać jakieś porady specyficzne dla dysków SSD, np. przeniesienie swapa na talerzówkę.

ja

09.08.2014

mam preinstalowany windows 8 na dysku a nie w formacie iso.
tekst do dupy i pisany przez kompletnego kretyna.

comments powered by Disqus