Instagram Lite to nowa, lekka wersja aplikacji Instagram, która działa szybciej na słabszych urządzeniach, oferuje mniejsze zużycie baterii i zajmuje znacznie mniej miejsca w telefonie. Zobacz, jak zainstalować Instagram Lite w swoim urządzeniu z Androidem i odchudzić Instagram ze zbędnych funkcji.

Jak zainstalować Instagram Lite w Androidzie

Aplikacje typu Lite to lżejsze wersje oryginalnych odpowiedników, przeznaczone oficjalnie dla użytkowników „krajów rozwijających się”, w których jest słabszy dostęp do Internetu. Tego typu aplikacje charakteryzują się znacznie mniejszym zużyciem danych oraz baterii, a także zajmują mniej miejsca, więc można korzystać z nich na starszych urządzeniach bez większych problemów. Do grona tego typu aplikacji dołącza Instagram Lite, czyli lżejsza wersja aplikacji Instagram.

Instagram Lite zajmuje ok. 500 KB (pół megabajta), działa w oparciu o odświeżoną mobilną wersję strony internetowej Instagram.com i umożliwia korzystanie z podstawowych funkcji serwisu. Użytkownik może nakładać filtry na zdjęcia, a następnie publikować fotografie w formie postów lub relacji (Instagram Stories). Możemy też oczywiście przeglądać udostępnione posty i relacje od obserwowanych osób, a także korzystać z nowej zakładki „Explore” (Odkrywaj). Instagram Lite jednak nie pozwala aktualnie na przesyłanie filmów oraz prowadzenie rozmów za pomocą funkcji Direct.

Jak zainstalować Instagram Lite w smartfonie z Androidem?

Aplikacja Instagram Lite póki co nie jest oficjalnie dostępna w Polsce i polskim Sklepie Play. To dlatego, że póki co twórcy udostępnili ją tylko na terenie Meksyku. Istnieje jednak sposób na to, aby bez problemu zainstalować Instagram Lite w Polsce (i oczywiście w polskim języku). W tym celu należy pobrać instalator aplikacji Instagram Lite w formie pliku APK.

Pobierz Instagram Lite z serwisu APKMirror

Wejdź na powyższą stronę z poziomu swojego smartfona. Wyświetlą się wszystkie wersje aplikacji Instagram Lite do pobrania. Dotknij przycisku pobierania (ze strzałką w dół) obok najnowszej wersji, a następnie potwierdź pobranie za pomocą odnośnika „Download APK”.

Zainstaluj Instagram Lite

Plik APK z aplikacją Instagram Lite zostanie pobrany do pamięci telefonu. Teraz musisz go zainstalować. Wejdź w systemie do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Nieznane źródła”, aby móc instalować aplikacje spoza Sklepu Play. Następnie przejdź do dowolnego menedżera plików lub aplikacji „Pobrane” i uruchom ściągnięty plik APK z Instagram Lite.

Wyświetli się ekran instalacji aplikacji. Teraz wystarczy, że potwierdzisz zainstalowanie Instagram Lite za pomocą przycisku „Instaluj” i gotowe. Na liście zainstalowanych aplikacji pojawi się Instagram Lite i możesz go teraz uruchomić, zalogować się na swoje konto i korzystać z lekkiej wersji Instagramu.

Instagram Lite - interfejs

Chcesz jeszcze lżejszą wersję? Korzystaj z wersji Lite... bez instalacji Instagram Lite

Wydanie Instagram Lite jest powiązane z tym, że miesiąc wcześniej pojawiła się nowa odsłona mobilnej strony Instagramu, która teraz umożliwia korzystanie z serwisu w przeglądarce, bez konieczności instalowania jakiejkolwiek aplikacji. Wszystkie dobrodziejstwa i funkcje, które oferuje aplikacja Lite, są również dostępne z poziomu strony internetowej Instagram.com, uruchomionej w przeglądarce Chrome.

Warto zatem wiedzieć, że z lekkiej wersji serwisu Instagram można korzystać bez instalowania jakiejkolwiek aplikacji – wystarczy skorzystać z funkcji przeglądarki Chrome, która pozwala stworzyć na ekranie głównym skrót do dowolnej strony internetowej, a następnie otworzyć ją w wersji pełnoekranowej, jak natywną aplikację. W ten sposób uzyskamy dokładnie ten sam efekt, co przy aplikacji Instagram Lite. Jak to zrobić?

Dodaj skrót do strony Instagram do ekranu głównego

Uruchom przeglądarkę Chrome, a następnie wejdź na stronę Instagram.com i zaloguj się na swoje konto. Tuż po zalogowaniu wyświetli się komunikat z zapytaniem, czy chcesz dodać skrót do strony Instagramu do ekranu głównego w Androidzie. Potwierdź chęć dodania skrótu za pomocą przycisku „Dodaj”. Jeśli taki komunikat się nie wyświetlił, to dotknij ikony menu w górnym prawym rogu (trzy kropki) i wybierze opcję „Dodaj do ekranu głównego”.

Gdy skrót do strony zostanie utworzony na ekranie głównym, to możesz teraz wyjść z przeglądarki Chrome, a następnie dotknąć utworzonego skrótu do aplikacji Instagram.

Instagram w wersji mobilnej

Uruchomienie Instagramu ze skrótu dodanego przez Chrome sprawia, że strona jest otwarta w specjalnej formie, która wyświetla serwis bez interfejsu przeglądarki, na pełnym ekranie. Wygląda to i zachowuje się dokładnie tak samo, jak Instagram Lite, z tą różnicą, że niczego nie musimy instalować w smartfonie, bo w rzeczywistości używany jest silnik przeglądarki Chrome.

Oczywiście w przyszłości twórcy Instagramu mogą bardziej rozbudować aplikację Lite w porównaniu do strony internetowej i dodać do niej funkcje, które nie będą dostępne w wersji webowej, ale póki co obie te metody oferują taką samą funkcjonalność. Jeśli zatem chcesz naprawdę lekką wersję Instagramu, to po prostu skorzystaj z przeglądarki Chrome i przypnij stronę do ekranu głównego.