Download, sterowniki

Jak zainstalować CyanogenMod 11 na Xperia SP z zablokowanym bootloaderem

Xperia SP to dość mocny telefon ze średniej półki. Sam jestem jego posiadaczem, ale niestety Sony  wydał na niego kiepską aktualizację Androida do wersji 4.3, która sprawia, że telefon koszmarnie spowalnia. Można jednak zainstalować CyanogenMod 11, który jest nieporównywalnie szybszy i stabilniejszy. 

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
09.06.2014
Ilość komentarzy
217

Instalacja CyanogenMod 11 na Xperii SP - krok po kroku

W tym poradniku pokażę wam krok po kroku proces instalacji CyanogenMod 11 na naszym smartfonie Xperia SP, którego sam jestem posiadaczem. Do instalacji NIE JEST potrzebny odblokowany bootloader i tą kwestią nie będziemy się tu zajmować. Potrzebować będziemy jednak Roota oraz recovery CWM / TWRP, co oczywiście pokażę jak zainstalować.

Z oczywistych przyczyn zalecam wykonywanie wszystkich operacji tylko przez osoby nieco bardziej zaznajomione ze smartfonami i komputerami . Nie biorę żadnej odpowiedzialności za uszkodzony sprzęt. Do wykonania wszystkich operacji potrzebna będzie umieszczona w telefonie karta SD o pojemności min. 1GB.

Przygotowanie #1: Włącz tryb debugowania USB i instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł

Przy wykonywaniu wszystkich kroków należy mieć uaktywniony w telefonie tryb debugowania USB (Ustawienia > Opcje programistyczne > Debugowanie USB). Musimy także uaktywnić możliwość instalowania aplikacji z nieznanych źródeł (Ustawienia > Zabezpieczenia > Nieznane źródła).

Przygotowanie #2: Instalacja sterowników do Sony Xperia SP

Abyśmy mogli cokolwiek zrobić, wymagane jest posiadanie działających sterowników USB i ADB dla naszego telefonu. W tym celu podpinamy telefon kablem USB do komputera i instalujemy oraz aktualizujemy program Sony PC Companion dostarczony wraz z telefonem.

Przygotowanie #3: Instalacja Flashtoola na komputerze Windows

Flashtool to narzędzie, za pomocą którego będziemy instalować sporą część wymaganych komponentów. Jest to absolutnie wymagany program i bez niego nic nie zrobimy.

1. Pobierz Flashtool z oficjalnej strony i zainstaluj go w domyślnym folderze (na dysku C).

2. Przejdź do folderu "C:\Flashtool\Drivers\" i uruchom znajdujący się tam plik Flashtool-drivers.exe.

3. Na liście sterowników do zainstalowania zaznacz:

- Flashmode drivers

- Fastboot drivers

- Common drivers Viskan board

- Xperia Z and SO-02E

4. Kliknij przycisk "Install". Jeśli wyświetli się komunikat z informacją o niepodpisanych cyfrowo sterownikach, kliknij "Zainstaluj mimo to".

Jeśli wszystko zainstalowało się pomyślnie, możesz przejść do kolejnego kroku. Użytkownicy Windowsa 8 / 8.1 mogą napotkać problem podczas instalacji sterowników. Należy wtedy wyłączyć  konieczność cyfrowego podpisywania sterowników - wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku "Jak instalować niepodpisane sterowniki w Windows 8".

------------------

UWAGA! Które kroki mam wykonać?

Jeśli posiadasz:

  • Androida 4.3 bez roota, to wykonujesz wszystkie kroki 1-6.
  • Androida 4.1.2 bez roota, to wykonujesz kroki 2-6
  • Androida 4.1.2 z rootem, to wykonujesz kroki 3-6
  • Androida 4.3 z rootem, to wykonuesz kroki 5-6

------------------

Krok 1: Powrót do oficjalnego oprogramowania Android 4.1.2 (tylko jeśli jesteś na 4.3 i nie masz roota).

1. Pobierz oficjalne oprogramowanie 4.1.2 w wersji FTF dla Xperia SP.

2. Przenieś pobrany plik do katalogu "C:\Flashtool\Firmware"

3. Odłącz kabel USB od telefonu i wyłącz telefon.

4. Uruchom Flashtool (Flashtool.exe dla systemu 32-bitowego, Flashtool64.exe dla systemu 64-bitowego) i poczekaj aż program się włączy (pierwsze uruchomienie może trwać długo).

Narzędzie Flashtool

5. Kliknij w ikonę błyskawicy - wyświetli się nowe okno, w którym wybieramy Flashmode. Z menu po lewej stronie wybierz pobrany wcześniej plik z oprogramowaniem .254. Następnie kliknij przycisk "Flash" w dolnym prawym rogu. Po chwili wyświetli się informacja o konieczności podłączenia telefonu.

Flashtool w trybie Flashmode - wybór pliku do sflashowania

6. Weź telefon do ręki (powinien być wyłączony). Wciśnij i przytrzymaj boczny przycisk ściszania głośności. Cały czas trzymając wciśnięty przycisk podłącz kabel USB do telefonu. Po chwili zaświeci się zielona dioda - wtedy możesz puścić przycisk głośności. W programie Flashtool rozpocznie się wgrywanie oprogramowania.

7. Po pomyślnym wgraniu oprogramowania odłącz kabel USB i wyłącz program Flashtool. Następnie uruchom telefon (pierwsze uruchomienie może trochę potrwać). Teraz jesteśmy z powrotem na Androidzie 4.1.2 i możemy wykonać roota.

Krok 2: Robienie roota na Androidzie 4.1.2

W tej części zrobimy root na Androidzie 4.1.2. Proces składa się z wgrania starszego kernela (.257) podatnego na root, zrobienia roota i powrotu do do oryginalnego kernela (.254 lub .245 w zależności od posiadanej wersji).

1. Upewnij się, że masz włączone debugowanie USB w telefonie oraz instalację aplikacji z nieznanych źródeł, a następnie odinstaluj lub wyłącz aplikację McAfee Security (blokuje robienie roota).

2. Przejdź do "Ustawienia > Informacje o telefonie" i sprawdź końcówkę numeru kompilacji. Jeśli wykonywałeś krok nr 1 w tym poradniku, to powinien wyświetlać się na końcu numer „.254”, ale jeśli miałeś już wcześniej zainstalowanego Androida 4.1.2, to może być „.245”. Informacja ta będzie nam potrzebna na samym końcu w celu powrotu do prawidłowego kernela.

3. Wyłącz telefon i upewnij się, że jest odłączony od komputera.

4. Pobierz plik kernela podatnego na root XperiaSP_C530X_12.0.A.1.257_KernelOnly.ftf, a następnie umieść go w katalogu "C:\Flashtool\Firmware".

5. Uruchom Flashtool, kliknij w ikonę błyskawicy, przejdź do trybu „Flashmode” i wybierz z listy po lewej plik kernela ".257". Kliknij w przycisk "Flash".

Flashowanie kernela .257

6. Wciśnij i przytrzymaj przycisk ściszania na telefonie. Trzymając przycisk podłącz kabel USB. Puść przycisk, gdy na telefonie zaświeci się zielona dioda. Poczekaj na wgranie kernela, a następnie odłącz telefon, zamknij Flashtool i włącz ponownie telefon.

7. Pobierz narzędzie do robienia roota - DooMLoRD Easy Rooting Toolkit v18. Rozpakuj pliki do katalogu "Root" na dysku C lub na pulpicie.

8. Podłącz telefon kablem USB w trybie debugowania do komputera, a następnie uruchom plik "runme_win.bat" i podążaj zgodnie z instrukcją (należy upewnić się, że mamy tryb debugowania i instalacje nieznanych aplikacji). Potwierdzamy wgranie roota wciskając dowolny klawisz na klawiaturze.

Robienie roota na Androidzie 4.1.2 w Xperii SP

9. Na ekranie telefonu może się wyświetlić prośba o potwierdzenie połączenia z komputerem w trybie debugowania. Potwierdzamy i czekamy na wgranie roota. Telefon uruchomi się ponownie. Na liście aplikacji powinien znajdować się teraz SuperSU. Jeśli go nie ma, to uruchamiamy ponownie runme_win.bat i próbujemy do skutku.

10. Po pojawieniu się ikony SuperSU będziemy mieć zrobionego roota. Teraz wyłączamy telefon, a na komputerze pobieramy odpowiedni kernel w zależności od wersji, jaką mieliśmy w drugim kroku.

XperiaSP_C530X_12.0.A.2.254_KernelOnly.ftf - dla kompilacji .254

LUB

XperiaSP_C530X_12.0.A.2.245_KernelOnly.ftf - dla kompilacji .245

11. Umieszczamy pobrany plik kernela w katalogu "Firmware", tam, gdzie mamy Flashtoola. Następnie uruchamiamy Flashtool i powtarzamy kroki 5-6, flashując tym razem kernel .254 lub .245, w zależności od posiadanej przez nas kompilacji. Gotowe - mamy zrootowanego Androida 4.1.2.

Krok 3: Wgranie ClockworkMOD Recovery (CWM) do Androida 4.1.2

Gdy już mamy zrootowanego Androida 4.1.2, to teraz możemy zainstalować CWM. Da nam to możliwość instalacji nieoficjalnego oprogramowania, co pozwoli wgrać z powrotem Androida 4.3 ze zrobionym rootem.

1. Pobierz CWM 6.0.3.2 dla Androida 4.1.2 dla Xperii SP.

2. Rozpakuj archiwum ZIP do katalogu "Recovery_SP" na pulpicie.

3. Włącz telefon i podłącz go kablem USB do komputera.

4. Uruchom plik "install.bat" z katalogu "Recovery_SP", a następnie wciśnij "1" by potwierdzić instalację. Na ekranie telefonu może wyświetlić się prośba o potwierdzenie uprawnień SuperUsera - potwierdzamy.

Wgrywanie CWM do Androida 4.1.2

Gotowe, CWM jest już wgrany. Do CWM wchodzimy poprzez ponowne uruchomienie telefonu i wciskanie (ciągłe wciskanie, nie przytrzymywanie) przycisku ściszania. Poruszanie się po menu następuje za pomocą przycisków głośności (Vol+ w górę, Vol- w dół). Potwierdzamy wybranie opcji przyciskiem Power.

Zanim tam jednak wejdziemy, musimy pobrać odpowiednie pliki z kroku poniżej.

Krok 4: Powrót do Androida 4.3 razem z rootem.

Aby zainstalować CyanogenMod 11 musimy mieć najpierw jakąkolwiek wersję Androida 4.3 wraz z rootem w systemie. Niestety nie ma możliwości przejścia do CyanogenMod 11 bezpośrednio z Androida 4.1.2. Zatem kolejnym krokiem jest powrót do Androida 4.3 zachowując roota i wgranie nowego kernela Flashtoolem.

1. Pobierz zmodyfikowanego Androida 4.3 z wbudowanym rootem dla Xperii SP (C5303_signed_061114_200919.zip - link zaktualizowany 29 lipca 2014) w formacie ZIP

Powyższy odnośnik nie działa? Alternatywny link: Zrootowany Android 4.3 w serwisie MEGA (link zaktualizowany 19 listopada 2014)

 

2. Pobierz aplikację Super_SU kompatybilną z Androidem 4.3 (link zaktualizowany - 16 sierpnia 2014) w formacie ZIP.

3. Przekopiuj obydwa pobrane pliki ZIP na kartę pamięci w telefonie (zewnętrzna karta SD, min. 1GB).

4. Wyłącz telefon, a następnie uruchom go ponownie i cały czas wciskaj przycisk ściszania. Wyświetli się menu ClockworkRecovery MOD (CWM).

ClockWorkMod Recovery

5. Wybierz "Wipe Cache Partition"

6. Przejdź do "Advanced" i wybierz "Wipe Dalvik Cache".

7. Wybierz "install zip" i wskaż pobrany plik ZIP z Androidem 4.3 z zewnętrznej karty SD (external card). Rozpocznie się instalacja Androida 4.3.

8. Po instalacji ponownie wybierz "install zip" i wybierz plik "SuperSU.zip".

9. Gotowe - uruchom ponownie smartfona. Mamy teraz zrootowanego Androida 4.3.

Krok 5: Instalacja CWM / TWRP na zrootowanym Androidzie 4.3

Gdy już jesteśmy na zrootowanym Androidzie 4.3, to teraz pora zainstalować kompatybilne recovery CWM i TWRP (TeamWin Recovery Project) dla tej wersji systemu. TWRP jest nam potrzebne do wgrania najnowszej wersji CyanogenModa 11. Wszystkie tryby recovery wgramy za jednym zamachem.

1. Pobierz CWM / TWRP dla Xperii SP (zaktualizowany link od janusz3312)

2. Rozpakuj pobrane archiwum ZIP do dowolnego katalogu na pulpicie.

3. Na smartfonie po raz kolejny włącz Debugowanie USB i instalację aplikacji z nieznanych źródeł, a następnie podłącz telefon do komputera kablem USB.

4. Uruchom plik "install.bat", a następnie wybierz opcję nr 1 („Philz, CWM Touch and TWRP for Xperia SP C530X”), aby zainstalować CWM i TWRP na swoim telefonie.

Instalacja philz, CWM Touch i TWRP na Xperii SP 4.3

5. Gotowe, CWM i TWRP są zainstalowane w telefonie.

Wchodzenie do wybranego recovery jest proste. Po ponownym uruchomieniu smartfona zaświecą się trzy diody obok siebie (zielona, biała, czerwona), a następnie na chwilę pojawi się tylko niebieska dioda. Wtedy wciskamy przycisk zgłaśniania by wejść do CWM, przycisk ściszania by wejść do TWRP lub przycisk kamery by wejść do dotykowego CWM. Do instalacji CyanogenModa skorzystamy z TWRP.

Krok 6: Instalacja CyanogenMod 11

Gdy mamy zrootowanego Androida 4.3 z zainstalowanym TWRP, to w końcu możemy przejść do pobrania i zainstalowania CyanogenModa 11. Teoretycznie możemy go też instalować za pomocą CWM, ale ostatnie wersje lepiej współpracują z TWRP.

1. Pobieramy CyanogenMod 11 dla Xperii SP z zablokowanym bootloaderem (wersja z 27 listopada 2014)

2. Pobieramy GAPPS dla CM11, wybierając wersję "Android 4.4.3+ for CM 11" (aplikacje Google, takie jak Sklep Play, Gmail itp. - link zaktualizowany 16 sierpnia 2014).

3. Pobieramy kernel C5303_12.1.A.1.205_FW.ftf i kopiujemy go do katalogu "Firmware", tam, gdzie jest Flashtool.

4. Z karty SD możemy usunąć już wcześniejsze pliki ZIP. Następnie kopiujemy pliki ZIP z CyanogenModem 11 i GAPPSami na kartę pamięci.

5. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go ponownie, wchodząc do TWRP (instrukcja krok wyżej).

6. Robimy "Wipe Data" oraz formatujemy partycję System (format system).

7. Wybieramy "Install" i wskazujemy paczkę ZIP z CyanogenModem 11.

8. Po pomyślnej instalacji ponownie wchodzimy do instalowania pliku ZIP z karty pamięci, tym razem wskazując plik ZIP z GAPPSami.

9. Wyłączamy telefon (ale nie uruchamiamy go jeszcze!).

10. Uruchamiamy Flashtoola na komputerze, klikamy w ikonę błyskawicy, wybieramy Flashmode, wskazujemy plik C5303_12.1.A.1.205_FW.ftf i klikamy "Flash". Przytrzymujemy na telefonie przycisk ściszania i cały czas go trzymając podłączamy kabel USB. Gdy zapali się zielona dioda, puszczamy przycisk. Czekamy na ukończenie flashowania kernela.

11. Po ukończeniu odłączamy kabel USB, wyłaczamy Flashtoola i uruchamiamy telefon.

CyanogenMod 11 na Xperii SP

Gratulacje, zainstalowałeś CyanogenMod 11.

Aktualizacja - Październik 2014. 

Uwaga! Po zainstalowaniu CyanogenModa 11 mogą pojawiać się powiadomienia o dostępności aktualizacji systemu. Nie należy tych aktualizacji instalować, gdyż nie są przeznaczone na zablokowany bootloader. Wszelkie nowsze wersje CM11 na Sony Xperie SP należy instalować z poziomu Recovery i pobierać tylko z linków, które są wyraźnie oznaczone jako wersje dla zablokowanego bootloadera (LBL - Locked Bootloader).

Dołącz do dyskusji

Pronto

08.09.2016

Mógłbyś reaktywować linki?

Błażej Starosta

25.07.2016

12.0.A.1.211 to Androida 4.1.2. Zrób oficjalną aktualizację do Androida 4.3 (Ustawienia > Informacje o telefonie > Sprawdź aktualizację). Potem zrób roota za pomocą TowelRoot: http://www.download.net.pl/jak...

W ten sposób uzyskasz Androida 4.3 z rootem i możesz podążać za instrukcjami w poradniku, zaczynając już od punktu #5, czyli instalacja Recovery + CM11.

Rafał

24.07.2016

mam pytanie - mój numer kompilacji to 12.0.A.1.211 - czyli żaden z tych który opisywałeś w instrukcji. Więc jakiego kernela mam zainstalować teraz?

Tomasz95

20.07.2016

Skoro nie root był przyczyną to nie mam pomysłów jak można by to naprawić. Skoro u ciebie działała ta metoda to raczej niemożliwym jest żeby u mnie nie działała przeprowadzona w ten sam sposób.
Może przez ten cwm dałoby radę ale sądzę że będzie podobny błąd. Przy zmianie telefonu będę z tym kombinował ile tylko się da. Ale na razie wolałbym nie marnować 2 godzin czasu na nic nie robienie czekając aż skończy się naprawiać telefon. Jak już się za to zabiorę napiszę do ciebie pod tym artykułem. (będę miał mnóstwo pytań pewnie, a ty masz już doświadczenie w tym temacie)

Błażej Starosta

20.07.2016

Możliwe, że były uszkodzone archiwa po prostu albo konflikt z Recovery. Teoretycznie nie powinno być różnicy, ale pamiętam, że w jednym temacie na XDA Developers czytałem, że któraś wersja CM11 nie lubiła się z TWRP i polecali właśnie CWM Recovery. Potem z kolei było na odwrót - polecali TWRP bardziej niż CWM. Móże to było przyczyną? Jak są problemy i błędy, to warto spróbować użyć innego Recovery. Z zainstalowanej paczki dostępne są chyba nawet trzy - TWRP, CWM i PhilZ Touch. Osobiście często używałem tego ostatnio i też działało. Teraz już nie mam Xperii SP, więc moja pomoc w tym zakresie jest tylko czysto teoretyczna :(

Tomasz95

19.07.2016

Mi wystarczy 4.4, a w tym momencie już nawet chyba ten obecny, ale i tak chciałbym kiedyś lub całkiem niedługo spróbować ponownie to zrobić.
Wykonałem wszystko według poradnika, roota miałem wykonanego przez towel root chyba (dawno to robiłem), dostępem do roota zarządzałem przez super su. (mogłem źle nazwę napisać, ale to z tego programu korzystałem) Więc wykonałem wszystko po kolei jak kazałeś, aż do momentu z instalacją plików zip przez twrp w 5 albo 6 kroku. (zaczynałem od właśnie 5 kroku ponieważ myślałem że mam dobrego roota) Wtedy już po zwipeowaniu partycji system spróbowałem wgrać jeden z plików zip w takiej kolejności jak kazałeś. Pojawił się błąd, za każdym kolejnym razem jak próbowałem ponownie też błąd. Nie wiem dlaczego to się pojawiło ale podejrzewam że właśnie przez rodzaj roota. (teraz kingrootem dało radę a kiedyś chyba jakiś błąd był czy coś) Nie chciałbym znowu czekać 2 godziny aż skończy mi się naprawiać przez program sony pc companion.
Chyba coś pominąłem z tego co chciałem napisać.

Błażej Starosta

18.07.2016

Da się uprościć i to sporo - wystarczy zrobić w inny sposób roota na 4.3. Ten artykuł jest taki długi, gdyż był pisany dawno temu i wtedy nie było żadnej innej możliwości zrootowania Androida 4.3 w Xperii SP. Trzeba było się cofnąć do 4.1, zrootować, a następnie zainstalować pre-rooted 4.3. Teraz to inaczej wygląda i można sporą część poradnika pominąć - wystarczy zrobić inaczej roota na czystym 4.3.

Nie rozumiem za bardzo tego, co masz aktualnie. Z jednej strony piszesz, że masz 4.3 bez roota, a z drugiej mówisz, że masz Kingroot. Jak zainstalowałeś Kingroot, to masz roota. Nie ma znaczenia, w jaki sposób się rootuje, ważne, że jest. Oprócz Kingroota działa chyba także Vroot. Jak zrobisz roota w 4.3, to wystarczy wykonać tylko kroki #5 i #6, czyli zainstalować TWRP/CWM, ściągnąć CyanogenModa 11 i zainstalować za pomocą TWRP/CWM. Odpowiadając na pytanie odnośnie CM11 - tak, to jest Android 4.4. Zanim rzucisz się na Androida 6.0 lepiej poczytaj opinie o nim. Ja już tego telefonu nie posiadam, ale pamiętam, że już Android Lollipop ledwo co na nim działał. Nie wiadomo, czy Android 6.0 jest stabilny na Xperii SP.

MasterLord

17.07.2016

Mam problem ponieważ po wgraniu CM11 nie mogę korzystać z pamięci wewnętrznej telefonu po prostu mi jej nie wyszukuje.

Tomasz95

16.07.2016

Mógłbyś uaktualnić linki? I też może napisz o rodzaju roota potrzebnym do tego. Myślałem że taki przez program jest dobry i chwilowo ucegliłem telefon. (sony pc companion pomógł, ale strasznie długo to trwało i był z tym mały problem ponieważ używam telefonu jako modemu)
Myślę nad spróbowaniem jeszcze raz. (ponoć nawet 6.0 androida można na niego wgrać)
I tak dla pewności spytam, ten cyanogen mod to android 4.4? (według wikipedii tak)

Bartosz

14.07.2016

Cześć Błażej. Mam takowy problem, pobrałem recover'a lecz przez przypadek wype'owałem całość a nie tylko system. Co powinienem w tym momencie zrobić, do którego momentu się cofnąć, bo niestety wyskakuje mierror przy instalacji CM11. Pozdrawiam

Błażej Starosta

14.03.2016

1. Ogólnie to paczka z Recovery posiada trzy różne tryby: CWM, TWRP i PhilZ Touch (taki dotykowy CWM). To, z którego skorzystasz, zależne jest od przycisku, który przytrzymasz podczas uruchamiania recovery. Ja zawsze korzystałem z klasycznego CWM na Xperii SP. Tu masz zaktualizowany instalator z najnowszymi wersjami, wspiera Androida 4.1, 4.3 i 4.4: http://d-h.st/B1t

2. Możesz pobrać dowolny ROM i wykorzystać ten poradnik jako wzór instalacji. Pamiętaj tylko, aby zawsze się upewnić, że ROM, który pobierasz, jest a) dla zablokowanego bootloadera (LBL), b) dla Xperii SP (sprawdź też dokładnie konkretny model). Jeśli znalazłeś nowszą wersję CM11 dla Xperii SP LBL, to owszem, możesz użyć :) Tak samo możesz zainstalować wszelkie inne ROMy na LBL (np. Slimkat).

Redek

13.03.2016

Mam jeszcze dwa pytanka:
1. Jakie CWM i TWRP pobrać? Tam jest tyle tych wersji, że się gubię.
2. Czy można pobrać nowszą wersje cm 11 LBL? I czy nie trzeba czegoś jeszcze zmieniać przy instalacji nowszej wersji?

Redek

04.03.2016

Mam jeszcze dwa pytanka:
1. Czy mogę pobrać nowszą wersję cm 11? I czy będę musiał coś jeszcze instalować do niej?
2. Które CWM i TWRP mam pobrać? Tyle tam tego jest, że się w tym gubię.

Redek

04.03.2016

Mam jeszcze dwa pytanka:
1. Czy mogę pobrać nowszą wersję cm 11 np. z tego linku http://d-h.st/users/bagyusz/?f... ? I czy będę musiał coś jeszcze instalować do nowszej wersji?
2. Które CWM i TWRP mam pobrać? Tyle tam tego jest, że się w tym gubię.

Redek

04.03.2016

Mam jeszcze dwa pytanka:
1. Jakie CWM i TWRP pobrać? Tam jest tyle tych wersji, że się gubię.
2. Czy można pobrać nowszą wersje cm 11 LBL np. z tej strony http://d-h.st/users/bagyusz/?f... ? I czy nie trzeba czegoś jeszcze zmieniać przy instalacji nowszej wersji?

Błażej Starosta

04.03.2016

Tak, Flashtool wprowadził jakieś weryfikacje w jednej z ostatnich wersji i potrzebna jest starsza z tego, co widziałem. Dobrze, że sobie poradzileś, a za link dziękuję - zaraz go zaktualizuję :)

Redek

04.03.2016

Ok, wgrałem plik .ftf do folderu C:/Użytkownicy/Nazwa/.flashTool/firmwares i zadziałało. Niestety przy instalacji androida 4.1.2 przy pliku system.sin wyskoczył error. Próbowałem parę razy, ale nic to nie dało. Zapytałem się wujka Google i okazało się, że trzeba zainstalować starszą wersje Flashtoola i to zadziałało! Na najnowszej wersji (0.9.19.10) wyskakuje mi error, natomiast na starszej o numerze 0.9.18.6 działa. (Tak przy okazji: Nie działa link do androida 4.1.2, więc pobrałem z tego linku https://docs.google.com/file/d... )

Błażej Starosta

04.03.2016

W zasadzie powinieneś móc wgrać je wszędzie. Nie masz folderu Firmware, bo prawdopodobnie folder ten nie jest już w katalogu z programem, tylko w katalogu użytkownika (C:/Użytkownicy/Twojanazwauzytkownika/.Flashtool/). Jak otworzysz sobie we Flashtoolu okno wyboru pliku FTF (to, które widać na zrzucie ekranu), to na samej górze widoczna jest ścieżka do katalogu Firmwares (Source folder). Możesz kliknąć w ikonę z trzema kropkami w górnym prawym rogu i wskazać dowolny inny folder, w którym trzymasz pliki FTF :)

Redek

02.03.2016

Mam problem ponieważ nie mam folderu "Firmware" w C:/Flashtool. Gdzie mam wgrać to oprogramowanie w wersji FTF?

Qwerciak

29.02.2016

Mam problem, otóż mam telefon z orange, przy próbie instalacji CWM, TWRP, telefon się automatycznie restartuje w trakcie instalacji. Ktoś? Coś?

Redek

24.02.2016

Czy wszystko działa poprawnie np. wi-fi, bluetooth itp.?

Redek

23.02.2016

Czy wykonując krok 1 usuwają się wszystkie pliki z pamięci wewnętrznej?

Błażej Starosta

15.02.2016

Z tego co wiem, to menu serwisowe działa tylko i wyłącznie na oryginalnym, stockowym sofcie, więc obawiam się, że musisz na potrzeby tej operacji przywrócić oryginalne oprogramowanie, zdjąć sim-locka i wtedy zainstalować CM.

xperia_sp

13.02.2016

pytanie mocno niedyskretne:
czy po ustawieniu CM_11 jest możliwe zdjęcie sim-lock`a kodem ???
pytanie rodzi się z faktem, że po wpisaniu #*#*7378423#*#*
NIE WYŚWIETLA SIĘ menu serwisowe i nie ma możliwości podglądu np. licznika sim_lock

więc
1` czy z postawionym CM_11 jest możliwe zdjęcie sim_lock`a kodem
lub
2` jak podejrzeć liczniki i status sim_lock ?

Błażej Starosta

18.01.2016

Hmmm chyba wiem, o czym mówisz. To nie jest błąd - wewnętrzna karta SD została połączane w jedną partycję danych. Pliki powinny CI się zapisywać domyślnie w tej przestrzeni, gdyż jest ona teraz częścią systemu. Jeśli chodzi o komputer, to musisz wybrać odpowiedni tryb USB - powinien być do tego dostęp na pasku powiadomień po podłączeniu telefonu do komputera za pomocą kabla. Spróbuj zmienić tryb USB na inny i zobacz, czy zawartość telefonu się wyświetli.

mors123

17.01.2016

Instalacja CM 11 przebiegła pomyślnie, ale po instalacji nie mam dostępu do pamięci wewnętrznej telefonu, ani z komputera, ani poprzez menedżery plików na telefonie. Czy jest możliwość aby pamięć wewnętrzna była widoczna?

gallanonim111

15.01.2016

Przy pobieraniu pliku GAPPS jest informacja android 5.1. Czy ten plik będzie działał?

Błażej Starosta

04.01.2016

Ogólnie musisz nawet PC Companion używać - możesz po prostu wrócić do początkowych kroków, gdzie jest instrukcja instalacji oryginalnego softu i za pomocą Flashtoola zainstalować oryginalne oprogramowanie z pliku .FTF :)

pcislik

03.01.2016

To dla bezpieczeństwa, żeby jak cos nie przerwalo Ci w trakcie. Ja osobiście robilem to majac ~30 %. To zależy od predkosci neta głownie, ale mi chyba kolo godziny sie pobieralo za 1 razem. Następne przywracanie softu trwa krócej bo juz gdzies zapisuje na kompie tego softa i potem tylko go na tel przegrywa

otreBor

03.01.2016

A musi być co najmniej 80% bateri ??? Pytam ponieważ niewiem ile jest %

otreBor

03.01.2016

Dzięki zaraz spróbuję i napiszę czy pomogło

pcislik

03.01.2016

wylacz telefon (tam z tylu na baterii masz takie miejsce gdzie trzeba czyms cienki przytrzymać chwile i wtedy się wylaczy tel), potem pobierz PC Companion i tam jest taka opcja do aktualizacji/naprawy softu. Wyskoczy Ci komunikat ze nie wykryto tela czy cos i tam trzeba kliknąć "napraw telefon" czy cos takiego. Po ktoryms tam kroku wyskoczy Ci komunikat o podlaczeniu telefonu w trybie flash (trzymając wcisniety Vol - podlaczasz kabel) i dalej sam pobierze oryginalnego softa i naprawi się (wiem bo sam ratowałem tak moja SP przedwczoraj ;) )

otreBor

03.01.2016

Co teraz mam zrobić aby telefon działał ??? pomocy !!!

otreBor

03.01.2016

tak tylko jak wgrywałem CM to wyskoczył jakiś błąd na samym początku

pcislik

03.01.2016

czyli telefon stanal w miejscu gdzie jesteś po wipe i przed wgraniem CM?

otreBor

02.01.2016

Mam problem ponieważ gdy robiłem wszystko jak jest to napisane powyżej to podczas instalacji CyanogenModa wystąpił jakiś błąd i wróciło mnie do menu głównego a ja w panice nacisnąłem power off a teraz niemogę nic zrobić jest tylko napis Sony. Co teraz ???

CyanogenMod 11
CyanogenMod 11

Błażej Starosta

29.12.2015

Na zablokowanym bootloaderze przy Orange na pewno to działa, bo właśnie na takim urządzeniu był robiony poradnik - miałem Xperię SP z Orange przez ponad półtora roku i zawsze to działało. Może to wina sterowników USB w komputerze i coś nie do końca działa? A może po prostu nie pojawia sie u Ciebie ikona SuperSU ale root jest? Pobierz ze Sklepu Play aplikację Root Checker - służy ona do sprawdzania, czy masz roota. Możliwe, że wszystko poszło OK, tylko SuperSU nie ma.

marchell8

28.12.2015

Witam,
Mam problem z punktem 2. Po odpaleniu DooMLoRD Easy Rooting Toolkit v18 nie tworzy mi się ikona SuperSU. Robiłem już X razy, wszystkie warunki mam spełnione, debugowanie, nieznane źródła i usunięta aplikacja McAfee Security. Czy na zablokowanym bootloaderze przez orange na pewno to działa?

Log z programu:

--- STARTING ----

--- WAITING FOR DEVICE

--- creating temporary directory

mkdir failed for tmp, File exists

--- cleaning

rm failed for *, No such file or directory

--- pushing files

39 KB/s (326 bytes in 0.008s)

513 KB/s (1578 bytes in 0.003s)

cannot stat 'files\run_root_shell': No such file or directory

3253 KB/s (853044 bytes in 0.256s)

3129 KB/s (112164 bytes in 0.035s)

3411 KB/s (1953159 bytes in 0.559s)

--- DooMing device!

--- Correcting permissions

Unable to chmod /data/local/tmp/run_root_shell: No such file or directory

--- Running exploit

/data/local/tmp/doomed.sh[12]: /data/local/tmp/run_root_shell: not found

--- cleaning

--- Please wait device is now rebooting

ALL DONE!!!

crafciak31

09.12.2015

Pytanko - czy to jest najnowsze cacko? Bo właśnie zrobiłem full odinstalować wszystkiego i nie wiem, czy opłaca mi się operować wg. tej instrukcji

soyer

25.10.2015

jeżeli ktoś jeszcze posiada to proszę o upload lub linka do pliku 12.0.A.2.254_CE oryginalnego bez brandingu.

airbuz

20.10.2015

Link do 4.1.2 nie działa. Proszę o poprawkę. Pozdrawiam Airbuz.

mixturiusz

10.10.2015

Ok, dziękuję. Podziałało :)

J.B.

30.09.2015

A czy można prosić link do najnowszej wersji CyanogenMod który można wgrać.

CyanogenMod
CyanogenMod
CyanogenMod

Paweł Motyka

07.09.2015

Ok wszystko poszlo i działa jak trzeba ^^ Problem tkwil w tym ze nie pobralo calosci CM11 z tym ze nie wyskoczyl zaden blad sieci tylko ze plik został pobrany :/ Głupi psikus peceta :P Dziekuje za poradnik i ciezka prace wlozona w niego :)

Paweł Motyka

07.09.2015

Hey w trakcie innstalaci Cm11 przez twrp wyskakuje mi failed. po wykonaniu dalej wyswietla sie logo sony i nic poza tym. wrocilem na 412 i proboje od nowa ale mam problem z kopiowaniem cm11 i gapps urzadzenie przestalo odpowiadac lub zostalo odlaczone

blazejstarosta

03.09.2015

Przeinstaluj CWM / TWRP / PhilZ Touch na CM11. Stąd pobierzesz paczkę z Recovery: http://d-h.st/B1t

Włącz debugowanie USB w telefonie, podłącz go kablem USB do komputera, a następnie uruchom instalator z powyższego linku i wybierz opcję instalacji Recovery. Powinno pomóc.

mixturiusz

01.09.2015

Pytanie za 100, po zainstalowaniu CM 11 wszystko fajnie ino nie mogę wejść do recovery, jak startuję telefon to zaświecają się 3 czerwone diody i tyle. Ma ktoś sposób?

blazejstarosta

25.08.2015

Powiadomienia przy ikonach - masz na myśli te niewielkie chmurki, które wyświetlają się obok ikon aplikacji i które pokazują, ile jest powiadomień danego rodzaju? Android takiej opcji domyślnie nie oferuje, to Sony najwyraźniej dodało w swoim oprogramowaniu i nakładce. To kwestia launchera i aplikacji do powiadomień - możesz pobrać odpowiednie rzeczy ze Sklepu Play i spersonalizować swoje urządzenie do własnych potrzeb. Tu masz przykładowy poradnik, jak dodać takie ikony powiadomień, ale możesz także samemu poszukać w Sklepie Play, gdyż takich aplikacji jest naprawdę sporo:

http://www.download.net.pl/jak...

Co do drugiej kwestii - obiło mi się kiedyś o uszy, że CyanogenMod na zablokowany bootloader w Xperii SP jest bardziej zoptymalizowany pod wielozadaniowość, przełączanie zwykłych aplikacji, przeglądanie Internetu czy po prostu pod "zwykłe" korzystanie z telefonu, a optymalizacja pod gry jest trochę gorsza. Może to jest przyczyną? 3DMark w końcu testuje sprzęt głównie pod kątem gier. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce - czy faktycznie gry działają Ci gorzej niż wcześniej?

przemo6996

24.08.2015

Witam wczoraj wgrałem sobie na Xperię SP CyjanogenMod 11-20141127-UNOFFICIAL-lbhuashan i niestety nie mam powodu do zachwyceń. Nie wyświetlają mi się powiadomieniach przy ikonach np SMS czy rozmowy nie odebrane. Druga sprawa to spadek wydajności na oficjalnym sofcie w 3dmark maiłem ponad 10tyś a teraz ledwo 7. Koś może spotkał się z takimi problemami?

Zakłopotany

10.08.2015

Witam,mam problem z zainstalowaniem cm11.Mam LBL Xperie( Orange). Ściągnąłem wersje stąd i z trzech innych stron,robiłem wipe data, cache.,dalvik cache i nic. Cały czas wyskakuje mi: can't install this package on top of incompatible data. Instalation aborted. Pomóżcie

Robob

08.08.2015

Wejdź do aplikacji w fonie SuperSU i tam daj pozwolenie dla ADB shell. Powinno zadzialac.

Marcin

03.08.2015

Witam.
Wszystko ładnie szło do kroku 4-tego. Na tym etapie nie mogę uruchomić menu CWM poprzez naciskanie przycisku ściszania. Powtórzyłem dla pewności krok 3-ci kilka razy, ale to nie pomaga. Ktoś wie, gdzie może być przyczyna? Bez odpalenia CWM nie mogę zainstalować Androida 4.3 i SuperSU na 4.3. Chyba, że znacie jakąś inną metodę. Obecnie mam zrootowanego 4.1.2, według powyższej instrukcji.

crafciak31

06.07.2015

A jak mam kingo root to też będzie działać bo pewny nie jestem

blazejstarosta

03.07.2015

Tylko za pomocą Flashtoola. Wykonujesz po prostu ten pierwszy krok, w którym jest opis powrotu do Androida 4.1.2. Tę operację warto zapamiętać i sobie przyswoić, gdyż możesz ją wykorzystać nie tylko w przypadku zwykłej chęci powrotu do starszej wersji, ale także np. wtedy, gdy zainstalujesz coś niepoprawnie i telefon nie będzie się uruchamiał. Wtedy możesz zawsze po prostu przeinstalować oryginalne oprogramowanie Flashtoolem w celu reanimacji telefonu :)

xFirix

02.07.2015

Witam, czy jeśli chce wrócić z CM11 na androida 4.1.2 to mogę to zrobić z pomocą flashtoola czy z poziomu recovery?

grozdek

30.06.2015

4.1.2 zainstalowany, chodzi znacznie lepiej niż na brandzie orange. Po aktualizacji do 4.3 też jest spoko i tak pewnie zostanie, chyba, że będą jakieś zwiechy. Gdzieś widziałem info (sorry, ale nie pamiętam teraz źródła, może powtarzam jakieś plotki), że można za opłatą ok 70-80 zł ściągnąć tą blokadę w punkcie orange. Nie jest to duża kwota, ale w sumie to szkoda inwestować w stary tel. Szkoda, że muszę zrezygnować z ogromnych zalet cyana przez durne praktyki orange. Tak czy inaczej wielkie dzięki za pomoc. Jeden z najlepiej napisanych poradników jakiego używałem. Pozdrawiam

Błażej Starosta

29.06.2015

Tak, jak zainstalujesz 4.1.2 przez Flashtoola, to możesz to normalnie zaktualizować z poziomu telefonu do wersji 4.3. 4.1.2 chodzi, według mnie, dużo lepiej, ale musisz się liczyć z tym, że w Sklepie Play znajdziesz już aplikacje, które do działania wymagają wersji 4.3 lub nawet 4.4. Niemniej jednak dla stabilności telefonu 4.1.2 jest chyba najlepszy. A co do Orange, to... co zrobić, znam ten ból, jestem w tej samej sytuacji. Liczę na to, że pojawi się Android 5.1 w wersji na zablokowany bootloader :)

grozdek

28.06.2015

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. W moim przypadku niestety taka sama sytuacja, czyli orange i ich niedorzeczne blokady. Wrzucę na początek 4.1.2 tak jak radzisz, ewentualnie zaktualizuję do 4.3 i porównam jak chodzi (rozumiem, że wtedy standardowo to można zrobić z poziomu telefonu?). Tel kupiony używany już z 4.3 więc nie wiem jak wygląda na 4.1. Szkoda, że nie wiedziałem przed zakupem o praktykach tej sieci...

Błażej Starosta

26.06.2015

Możesz spróbować inny 4.4 jeśli tylko jest dostępny na zablokowany bootloader (LBL) - zawsze się upewnij, bo takiego z UBL (unlocked bootloader) nie zainstalujesz, no chyba, że masz możliwość odblokowania bootloadera, to wtedy możesz znacząco przyśpieszyć swój telefon i dać mu nowe życie.

Co do wydajności ROMów na naszych Xperiach, to ostatnio czytałem dość ciekawy artykuł na ten temat. Podobno problem leży w zarządzaniu RAMem i odczytem danych w naszym telefonie, stąd te zwiechy. Odpowiada za to kernel, czyli jądro systemu. Jak masz odblokowany bootloader, to możesz instalować ROMy zawierające zmodyfikowany kernel, w tym ROMy na Androidzie 5.1 (CyanogenMod 12.1 lub AICP). Podobno dają ostrego kopa tej Xperii i telefon działa rewelacyjnie, mi jednak nie jest to dane przetestować, bo mam trwale zablokowany bootloader przez Orange.

No ale koniec dygresji, odpowiadam na pytanie. Tak, możesz wrócić bez problemu do stocka 4.3 lub 4.1.2. W przypadku 4.1.2 wystarczy, że po prostu powtórzysz krok 1 z tego poradnika. Jak chcesz bezpośrednio do 4.3 wrócić, to musisz znaleźć czysty, niezmodyfikowany plik FTF z stockowym ROMem 4.3 na Xperie SP i go sflashować FlashToolem i kablem USB bezpośrednoi na tego CM11 co masz. To możesz też zrobić jak np. wrzucisz felerne oprogramowanie i telefon Ci się zawiesi - wtedy FlashToolem możesz go reanimować instalując oryginalny soft.

grozdek

25.06.2015

Witam, Podpinam się pod pytanie rogera. Czy wystarczy wrzucić ROM (np stock 4.3), zrobić wipe jak w poradniku i zainstalować? Ewentualnie inny 4.4 jak pac_huashan_KK.RC-3.dev_20141212-134157? Nie wiem od czego to zależy ale na cyanie telefon chodzi gorzej niż na brandzie orange.

Fi3sta

21.06.2015

Super poradnik :) jednak zamiast CyanogenModa polecam wgrac pac mana w wersji kk i telefon nigdy wczesniej tak nie śmigał :) wszystko robimy jak w poradniku tylko w kroku 6 zamieniamy pliki na te z pac mana

roger

08.06.2015

witam, chciałbym się dowiedzieć, prosiłbym o pomoc jak przywrócić z cyanogenmod do oryginalnego androida, który miałem wcześniej. Czy Hard Reset telefonu wystarczy?

Błażej Starosta

06.05.2015

Link zaktualizowany ;)

Fiksu

03.05.2015

Nie mogę ściąnąć androida 4.1.2, wysyła mnie na stronę pornograficzną

Ponpomponpon

22.04.2015

Kredens niejednokrotnie zapylalem podczas instalacji cyanogenmoda. Warcholy panocku warcholy ale pozniej calkiem solidnie to wyglada szczegolnie jak na karniszach nie ma glonow. Trzeba dbac o to czasami bo poniekad to moze pozniej nie byc zabardzo napompowane kiedy w garnkach rozmaryn kipi, O moj rozmarynie! Warcholy!

aro

10.04.2015

Witam chciałbym wiedzieć ile wytrzymuje bateria po instalacji CyanogenMod 11?

Kamil Nowak

06.04.2015

zainstalowalem wczesniej cm 11 chcialem przejsc na 12 ale sie nie udalo i teraz nie moge przejsc nawet na cm 11 co robic? :/

MrSirhome

19.03.2015

Witam mam takie pytanie ktoś sie może orientuje jak naprawić wifi które nawet sie nie chce włączyc ;c
Posiadam SE LWW 4.4.2 Kitkat CM11

lol

01.03.2015

A ja mam CM 12 :D

Krzysiek XSP

25.02.2015

Poradnik super, wszystko działa ale jakoś nie przekonał mnie CM11 i wróciłem do 4.3 aktualizacja do ...1.205 działa bardzo dobrze porównywalnie do wersji 4.1.2, bateria optymalnie tylko google maps troche pożera baterie ale to nie wina systemu tylko apki, reasumując poradnik to kawał dobrej roboty, dzięki Błażej Starosta.

Błażej Starosta

24.02.2015

Tak jest, w drugim poście we wątku na XDA są schowane linki w spoilerach. Pobierz Build #6, czyli najnowszy. Kliknij w "Show content" i rozwiną się szczegóły wraz z linkiem.

Mateusz Wikło

23.02.2015

Niżej w poście masz takie ,,odnośniki'', bo fachowo tego nie nazwę, ,,build (numer)'' i stamtąd możesz pobrać rom ; >

max911

21.02.2015

Witam od wczoraj mam zainstalowany CM 11S i muszę przyznać ze spisuje się lepiej od tej wersji z artykułu,chodzi stabilnie,troche grania w gry,trochę słuchania muzyki(2-3 godziny) internet przez wi-fi i trochę smsów i pare rozmów telefonicznych i baterii spadło mi od wczoraj od godziny 18 ze 100% zostało 47 % myslę ze to nie jest zł wynik :)

blazejstarosta

20.02.2015

Hmm, właśnie sprawdziłem. Przy wyciszonym lub ustawionym na wibracje telefonie dźwięki faktycznie się nie odtwarzają przy wyborze dzwonka, jednak jak włączyłem normalną głośność w telefonie, to po dotknięciu któregoś dzwonka od razu się odtwarza próbka bez problemu. Nie wiem niestety co może być u Ciebie przyczyną tego, że nie odtwarzają Ci się wcale :( Może sprawdź, czy nie jesteś czasem w trybie wyciszonym lub wibracji?

Guest

19.02.2015

Witam ponownie, przepraszam, że piszę w komentarzu, ale nie mam pojęcia, jak wysłać prywatną wiadomość, o ile się da ; ). Piszę odnośnie PAC'a. Wiesz może, czy da się w jakiś sposób odsłuchać sygnałów dzwonka/powiadomienia, bo ja mogę tylko ustawić sygnał, ale nie odtwarza mi się dźwiek przy wybieraniu, tak, jak w innych romach. Miałeś też taki problem? Z góry dzięki za odpowiedź ; )

max911

19.02.2015

Witam,jak moge pobrać○ ten Pac-man rom ? gdy wchodze w podany link na forum xda nic mi nie wyswietla :(

ibiz23b

18.02.2015

witam zainstalowałem według poradnika tyle ze root programem vroot od razu z 4.3 i wszystko fajnie działa ale po podłączeniu kablem usb do kompa jest widoczna tylko karta pamięci a gdzie pamięć wewnętrzana nie wiem ktoś coś poradzi?

alsi5

17.02.2015

Dzięki wielkie za pomoc. Dziś spróbuje ponownie, do tej pory udało mi się ściągnąć pliki z innych stron ale zakończyło się to miganiem czarno-niebieskiego ekranu naprzemiennie z logo sony. Jak poczytałem komentarze to zorientowałem się, że przyczyną może być zła wersja cm11. Dziś po raz kolejny postaram się z tym powalczyć - jak coś jeszcze nie wyjdzie to się odezwę.

blazejstarosta

17.02.2015

Bah! Dev-Host (strona, na której znajduje się większość androidowych plików) dodał ostatnio jakieś nowe funkcje pobierania przez ichniego menedżera - dlatego ściągają Ci się pliki w formacie .EXE, aby je potem uruchomić i pobrać właściwy plik przez ich downloadera. Po wejściu w wybrany link zobaczysz dwa przyciski - żółty "Download" i niebieski "Download now". Pod nimi z kolei jest pole "Download with Dev-Host Download Manager". Odznacz to pole, a potem kliknij w niebieski "Download now". Od razu ściągnie Ci się plik FTF.

koleszka

16.02.2015

Wielkie dzięki za pomoc udało się bez żadnych problemów.

alsi5

16.02.2015

Witam, udało mi się jedynie zainstalować wersję 4.1.2 a pózniej napotkałem problemy z plikami z powyższych linków, tj. kernelem oraz doomloaderem itp. Otóż chodzi o to, że pliki ściągają się w rozszerzeniu .ftf.exe przez co nie są widoczne we flashtool'u. Nie mogę ich rozpakować, a próba ich otwarcia kończy się ściąganiem jakichś nieokreślonych plików których nawet nie mogę znalezć w systemie - a przy tym avast wariuje jak szalony. Wie ktoś może jak rozwiązać ten problem?

blazejstarosta

11.02.2015

Możesz zainstalować Paca na CM11. Ja to zawsze robię tak, że wchodzę do recovery, robię "Wipe data / factory reset", "Wipe dalvik cache" i potem od razu wgrywam ROM przez "Install zip from sdcard". Ja pobierałem u siebie ostatnią wersję z drugieg posta - Build #6 (chyba RC-2.)

zadze

09.02.2015

Witam, mam problem, zrobilem wszystko jak jest tutaj w tym poradniku ii zdarzają sie chcwile gdzie poprostu sie zacina telefon nieraz na dluzej a nieraz na sekundke nie wiem czym to jest spowodowane i tu jest pytanie czy da sie to jakos zniwelowac?

Koleszka

09.02.2015

Dzięki wielkie, a czy jak mam juz cm11 to moge na niego paca wrzucic czy wszystko od poczatku i z tego linku nie mozna pobrac ale jest pod spodem build1-6 ale rc1 a w temacie rc3? to po kolei flash?

Błażej Starosta

06.02.2015

Mateusz już podesłał Ci link, w moim poprzednim komentarzu też jest odnośnik na samym końcu do XDA. I tak, zrób wszystko tak samo, tylko na samym końcu zainstaluj PACa zamiast CM11. W taki sposób możesz zainstalować mnóstwo ROMów, tylko zawsze upewnij się 100x, czy dany ROM jest dla odblokowanego bootloadera (UBL) czy zablokowanego (LBL). Niektóre działają na jednym i drugim (LBL/UBL). Jeśli masz zablokowany bootloader, to pod żadnym pozorem nie tykaj ROMów na odblokowane, bo może się to źle skończyć :P PAC na szczęście jest w pełni kompatybilny z zablokowanym bootloaderem.

Mateusz Wikło

05.02.2015

Tutaj jest link, a w nim instrukcja, link do romu itp. ; )
http://forum.xda-developers.co...

blazejstarosta

05.02.2015

W takim razie coś się podwiesiło i pozozstaje tylko przywrócić oryginalne oprogramowanie za pomocą Flashtoola. Wykonaj po prostu krok nr 1 i za pomocą Flashtoola wgraj plik FTF ze stockowym Androidem. Możesz poszukać w sieci niezmodyfikowanego obrazu z Androidem 4.3 w formacie FTF dla Xperii SP, jeśli nie chcesz wracać do 4.1.2. Po powrocie możesz wykonać próbę ponownej instalacji Cyanogenmoda wykonując pozostałe kroki jeszcze raz.

blazejstarosta

05.02.2015

Nie miałem takiego problemu, ale z drugiej strony nie używam karty pamięci, starcza mi pamięć wewnętrzna. Po zainstalowaniu CM11 mam normalnie ok. 4GB powierzchni wolnej do dowolnego użycia.

Koleszka

04.02.2015

Kolego Błażej mogłbyś podesłać linka do pacmana nigdzie niemoge znalezc, instalowac wszystko jak w twoim poradniku tylko zamiast cm11 to pac man? sorry ale nie ogarniam

Kamil Nowak

04.02.2015

zrobiłem wszystkie kroki. w Trybie cwm dałem factory reset. i ciągle pojawia mi się logo sony. nie mogę wejść w tryb cwm i nic zrobić.

Mateusz Wikło

03.02.2015

Właśnie też przymierzałem się do Pac'a, ale w linku podanym na xda nie pokazywało mi żadnych plików z romami. Może coś mi się działo z przeglądarką. W każdym razie zainstalowałem wcześniejszą wersję cm11 bez problemów, a z niej przeszedłem na najnowszą, ze stycznia. Śmiga szybko, nie zacina się, nie ma się do czego przyczepić. Póki co na niej zostanę, a potem może przetestuję Pac'a. Wielkie dzięki za pomoc, pozdrawiam.

blazejstarosta

02.02.2015

CM11S za długo nie testowałem, ale teraz używam PAC MAN ROM. To takie połączenie najlepszych funkcji ze Slim Kata, CM11 i kilku innych romów. Muszę przyznać, że spisuje się póki co wyśmienicie. Bateria wytrzymała mi przez cały weekend, ale używałem telefonu bardzo sporadycznie. Wydajność jest świetna - wszystko otwiera się płynnie i szybko, nie ma żadnych błędów (ostatnio często zaczął mi wywalać proces systemui.android przy odblokowywaniu po któreś aktualizacji CM11). Generalnie jestem bardzo zadowolony, PAC jest kompatybilny z motywami dla CM11, do tego posiada sporo własnych funkcji personalizacji, do których wcześniej używałem Xposed Framework. No i działa z zablokowanym bootloaderem :) - http://forum.xda-developers.co...

Mateusz Wikło

01.02.2015

O rany,nie zauważyłem odpowiedz, przepraszam. Dzięki,myślę że spróbuję z tym cm11S. Co do SlimKata.. Po tym,jak instalowałem x razy cyanogenmoda chyba straciłem cierpliwość do innych romów niż oficjalne. W każdym razie po 3 dniach użytkowania wróciłem do stockowego 4.3. Telefon specjalnie nie przyspieszył, a wręcz to trochę zwolnił. Ogólnie wszystko działało,ale jednak 4.3 bardziej mi odpowiada. Mam jeszcze pytanie co do tego wersji cm11S. Jak z baterią? Wytrzyma cały dzień przy normalnym pisaniu SMS,od czasu do czasu parę minut na necie przy włączonym LTE?

blazejstarosta

27.01.2015

Dzięki Janusz3312 za link i zwrócenie na to uwagi. Już aktualizuję link w artykule, aby nikt nie miał więcej z tym problemów.

janusz3312

25.01.2015

OK, już sobie sam poradziłem, zostawię rozwiązanie dla potomnych. http://d-h.st/search?search_by... Zamiast pobierać Recovery z linku podanego w kroku piątym, wejdźcie na ten który podałem i ściągnijcie najnowszą wersję. Nie podaję dokładnego linku bo cały czas to aktualizują i jutro już może być nowa wersja. W momencie kiedy to piszę aktualna to 4.4.1. Zawartość folderu który ściągniecie nie różni się znacząco od tego podanego przez autora, więc resztę kroków wykonujcie bez zmian.

janusz3312

24.01.2015

Mam dokładnie taki sam problem, też zrobiłem root przez vRoot, a teraz podczas instalacji Recovery mam error:device not found. Instalacja sterowników ADB nie pomogła, poradziłeś sobie z tym jakoś?

Kamil Nowak

24.01.2015

witam wgrałem cm 11. wszystko działało idealnie. chciałem zainstalować cm 12 i tu rodzi się problem. porobiłem jakieś rebooty i wipe data. potem wyskakiwały mi problemy z instalacja cm 12 i nie moge włączyć telefonu... nie mogę wrócić do andka 4.1.2 bo nie mogę się coś łączyć przez usb bo niby nie ma sterowników.... gdy tylko włoże usb do telefonu to wchodzi w tryb recovery. błagam pomóżcie :(

Xperia sp

23.01.2015

Na innym forum ktoś napisał tak:

"Witam,

Zainstalowałem dzisiaj najnowszą dostępna wersje z końca listopada i mam
pewien problem, mianowicie system jako pamięci wewnętrznej używa karty
pamięci a pamięć wewnętrzna telefonu jest używana tylko do aplikacji,

Co zrobić?

Jak żyć?

Dodam jeszcze że karta pamięci ma 2 gb tylko -, -"

Czy to prawda?

blazejstarosta

23.01.2015

Jedyne, co mogą Ci poradzić, to spróbować zainstalować inną wersję CyanogenModa 11. Na forum XDA jest topic z wersją na zablokowane bootloadery, która jest aktualizowana o wszystkie wydania weekly. Obecnie instalacja wymaga pobrania romu + aktualizacji do niego + fixa na lagowanie (musisz po prostu zainstalować trzy pliki zip po kolei). Używam obecnie tej wersji, ale powiem szczerze - chodzi trochę wolniej, niż moja poprzednia wersja CM11 (jedna z pierwszych, z maja 2014, oparta na 4.4.2). Tu masz link: http://forum.xda-developers.co...

Oprócz tej wersji, jest jeszcze jedna - CyanogenMod 11S oparty na tym, który jest w smartfonie One Plus One. Ona również działa na naszych urządzeniach i jest na zablokowany bootloader - pewnie niedługo ją zainstaluje, bo w moich krótkich testach spisywała się lepiej, niż ta wersja podana powyżej (chociaż najlepiej wg mnie działa ten z linka w artykule od bagyusza). Tu masz link do CM11S: http://forum.xda-developers.co...

P.S. Jak się sprawuje SlimKat? Myślałem, żeby go przetestować. Jakieś wrażenia?

Mateusz Wikło

20.01.2015

Tak,z tą różnicą, że rootowałem towelrootem. W identyczny sposób instalowałem slimkata 4.4.2 oraz slimkata 4.4.4 i nie było żadnych problemów.

blazejstarosta

20.01.2015

Dość dziwne, nie spotkałem się z tym. I jak ten komunikat wyskakuje, to potwierdzasz, aby SU został zainstalowany czy anulujesz jego instalację? Jeśli jest pytanie o instalację SU, to zgódź się.

Dziwne, że w ogóle taki komunikat się pojawia. Wgrywasz na pewno CM z poziomu zrootowanego Androida 4.3 z Clockwork Recovery MOD?

Mateusz Wikło

19.01.2015

No właśnie problem w tym, że nie mogę wejść w recovery , wielokrotnie już tak robiłem, próbowałem na kilku wersjach.. 201/205/207, bardziej chodziło mi o to,czy w takim razie nie mogę wgrać cm na telefon? Telefon wyłącza się w taki sposób,że logo sony jakby wygasa,przechodząc w piksele.

blazejstarosta

19.01.2015

Złapałeś tzw. bootloopa, ale nie powinno być tak, że blokuje Cię przed wejściem do Recovery. Uruchom telefon i jak się będzie restartował, to zdejmij tylną klapkę, a następnie za pomocą wykałaczki lub nieco spiłowanej zapałki przytrzymaj przycisk OFF (znajduje się on w dolnej części, pod światło powinieneś zobaczyć wytłoczony napis OFF i dziurkę nad nim). To spowoduje wymuszenie wyłączenia, tak, jakbyś to zrobił przez wyjęcie baterii.

Teraz ponownie uruchom telefon i od razu zacznij wciskać non stop przycisk głośności (np. w dół), aby wejść do recovery. Nie ma siły, musi się udać. Zrób najpierw Wipe Data / Factory Reset i sprawdź, czy się teraz włączy. Jak nie, to jeszcze raz do Recovery i spróbuj wgrać od nowa CyanogenModa.

Gdyby jednak stało się tak, że w żaden sposób nie dałbyś rady wejść od Recovery, to możesz się cofnąć z oprogramowaniem do oficjalnego systemu za pomocą Flashtoola. Wyłącz całkowicie telefon tym przyciskiem pod baterią, a następnie po prostu wykonaj krok #1, czyli podłącz go pod Flashtoola i uruchom w odpowiednim trybie i wgraj z pliku FTF oficjalny soft.

Mateusz Wikło

18.01.2015

Niestety, po wykonaniu wszystkich kroków, uruchamiam telefon, ale mam tylko logo Sony, które po 20-30 sekundach zanika, telefon uruchamia się jeszcze raz i tak w kółko, czy ktoś może pomóc? Nie mogę wejść w Recovery.

max911

16.01.2015

Witam mam pytanie czy ma ktos linka do poprzedniej wersji cyanogenmoda?

blazejstarosta

14.01.2015

Nic nie szkodzi, ważne, że się udało! :)

geremik

13.01.2015

Ok,już wszystko w porządku,chyba było coś zaśmiecone bo zrobiłem po raz kolejny na nowo instalacje systemu ale najpierw "Wipe Data" i po ponownym zainstalowaniu całości chodzi tak jak powinno,przepraszam za zamieszanie,pozdrawiam.

blazejstarosta

12.01.2015

Co się dokładnie dzieje? Wybierasz Sklep Play i appka się nawet nie uruchamia? Czy wyskakuje jakiś błąd? Spróbuj wyczyścić dane Sklepu Play w menedżerze aplikacji. Jeśli to nie pomoże, to być może wina leży po stronie paczki GAPPS. Spróbuj zainstalować tą: https://goo.im/gapps/gapps-kk-... i daj znać, czy jest coś inaczej.

geremik

10.01.2015

witam,zrobilem wszystko jak sie należy i śmiga aż miło,jest jednak jedno ale,mianowicie nie łączy się ze sklepem play :( już drugi raz przeinstalowywałem ale dalej to samo,internet chodzi,poczta sie aktualizuje,pomóżcie.

Katarrmiszcz

09.01.2015

Nie mogę ściągnąć cm11 lbl proszę o inny link :) z gory dziekuje

blazejstarosta

09.01.2015

Dźwięk i kamera w porządku, chociaż w przypadku Aparatu faktycznie na plus zasługuje oficjalna aplikacja od Sony, która ma fajne ustawienia. Na CyanogenModzie dostajesz raczej prostą, zwykłą appkę do zdjęć, nie znaczy to jednak, że gorszą- po prostu nie ma aż tylu bajerów dodatkowych, co ta od Sony. Z muzyką jest w porządku, zauważyłem jednak, że w zależności od zainstalowanego ROMu zmienia się maksymalna głośność. Na CyanogenModzie maksymalna głośność jest dobra, ale miałem ROMy, które grały głośniej (wszystko testowane na Spotify).

Co do telefonu, to szczerze mówiąc, ja nie instalowałem u siebie żadnych sterowników. Po prostu po podłączeniu telefonu kablem USB wszystko instalowało się automatycznie i urządzenie było rozpoznawane samodzielnie. Gdyby był jednak z tym problem, to zainstaluj oficjalny pakiet Sony PC Companion, który ma w sobie sterowniki do Xperii SP.

blazejstarosta

09.01.2015

Pomimo, że udało Ci się zrobić roota, to jednak mam wrażenie, że problem leży w sterownikach ADB/USB. Możesz odinstalować sterowniki i podłączyć urządzenie ponownie. Możesz spróbować zainstalować sterowniki, które są dołączone do Flashtoola. A jak nie, to możesz też wypróbować uniwersalny sterownik Universal ADB Driver, który jest dostępny m.in. na naszej stronie. Wypróbuj także podłączając urządzenie do innego portu USB w komputerze. Ogólnie obstawiam, że problem leży na tej linii.

hamitrail

07.01.2015

Dodam też że przy próbach instalowania CWM telefon resetuje się jakby w połowie procesu a w oknie instalacji pojawia się linijka error:device not found

hamitrail

07.01.2015

Mam problem z dostaniem się do TWRP gdyż nie mrugają mi żadne diody, a telefon mimo wciskania odpowiednich przycisków po prostu włącza się normalnie. Zrobiłem od razu roota androida 4.3 za pomocą vRoot a potem zainstalowałem CWM, co jest przyczyną?

Daniel Gano

07.01.2015

Fajnie jest ze ktoś chce pomóc mi jak Tobie tak nierobi może raz na miesiąc zawiesi się i restartuje ja mam końcówkę 207 od T-mobile bo mówili że jest trochę dopracowany i faktycznie jest lepiej ...
Ja mam 2tel sony Xperia j i ten SP szkoda ze nieidzie innego Antka wgrać nie które fora przeglądałem i mówili że wgrywali 4.4 ...
No jak bym miał takie objawy jak Ty to tez bym zrobił mój do neta i pisania teraz z niego Ci odp i YOU TUBE oglądam strimy całkiem dobrze tylko musze go częściej sam restartowac śmiga wiesz ma swoje dni ze bez problemu a są takie ze szlakt go trafił...
Wiesz ja na kompie nie dawno robiłem format i stery mi się gdzieś podziały i zapomniałem co miałem zainstalowane jak byś mi mógł napisać co jest potrzebne bo niechce wszystkiego wgrywać na opak żeby coś się nie gryzlo bo wtedy jest problem z wykrywaniem tel będę bardzo będę wdzięczny a root mi się przyda ...
A powiedz jak tam dźwięk i kamera zdjęcia dobrze bo zdjęcia mój robi koszarne filmy jako tako i muza tez spoko bo wiesz dużo muzyki słucham a kupiłem dobre słuchawki a niechce żeby był słaby dźwięk natym co wgrałeś ...
Pozdrawiam i ciesze się ze ktoś tu jest i może doradzić ...

blazejstarosta

07.01.2015

Na 4.1.2 nie jest źle, tylko 4.3 wprowadził jakieś dzikie zmiany, które na kilku seriach Xperii SP działają tragicznie i powodują, że marzenia człowieka zaczynają krążyć wokół różnych metod rozwalania i sponiewierania swojego telefonu ;) Mój model Xperii SP np. fatalnie znosi Spotify na 4.3 - wystarczy, że odpalę i mogę zapomnieć o telefonie. Ekran gaśnie, muzyka leci, a telefonu za nic w świecie się nie da wybudzić przez kilka minut. CyanogenMod w 90% wyeliminował ten problem (Spotify nadal potrafi mi zamulić, ale jest o niebo lepiej).

Faktycznie w porównaniu z innymi telefonami wgranie CyanogenModa na Xperii SP kosztowało mnie sporo czasu, a wszystko to przez tego nieszczęsnego roota - telefon jednak mnie zirytował do tego stopnia, że w końcu się za to zabrałem, a nawet postanowiłem podzielić się wiedzą z innymi, aby mieli łatwiej, bo to potrafi tak chodzić na oryginalnym sofcie, że aż się człowiekowi smutno robi, że inni też się tak męczą. Generalnie sprawa jest dość prosta - jeżeli uda Ci się zrobić w łatwiejszy sposób zrobić roota na 4.3, to cały poradnik możesz zacząć od razu od kroku 5. Teraz jest całkiem sporo alternatywnych metod na to :)

Michał Majchrzycki

07.01.2015

Napisz, opublikujemy :)

nAa

06.01.2015

Nie chcę nic mówić, ale prostszy poradnik bym napisał, i nie trzeba się na stocku 4.1.2 bawić bo wszystko można zrobić na stock 4.3 ;)

Daniel Gano

06.01.2015

Wiataj drogi kolego dzięki za odp.
Może i masz rację ale tak samo było z moim sony j tez coś wyszło żeby wgrać tez próbowałem i nic niepomogło wgrałem orginalnego 4.1.2 i do dziś działa nawet stabilnie tylko trzeba mieć mało zainstalowane bo jest słaby zresztą na każdy tel jak się za dużo wgra muli go natym tez mam tylko tyle co korzystam bo tu jest problem z ram zapełnia się i wtedy laguje ...
Tel moim zdaniem powinien mieć 2GB ram i może wtedy by działał stabilnie i za dużo ma bajerów a stere tel z softem nienarzekałem tyle ale to był tylko tel a dziś to urządzenie multi ...
Pozdrawiam serdecznie i jak się zdecyduje to napisze ale to za dużo roboty instalowaniem i moje dane czyli ustawienia i słowniku mam moje słowa po wpisywane zawsze je traciłem i to mnie do szału doprowadza raz na pół roku robie format to myślę starczy ...

blazejstarosta

05.01.2015

Nie nie, te są na odblokowany bootloader. Na zablokowany nowe wersje pojawiają się znacznie rzadziej.

Krzysztof

03.01.2015

Udało się dzięki, warto było. A gdyby ktoś podrzucił link z nowymi wersjami cm w wersji LBL byłbym wdzięczny. Bo te mi chyba nie wejdą?
https://download.cyanogenmod.o...

blazejstarosta

02.01.2015

Teraz można sporą część poradnika pominąć, gdyż opisaną tu metodę rootowania można zastąpić programem Vroot lub Towelroot. Poradnik rootowania za pomocą tych programów znajdziesz tu: http://www.download.net.pl/jak...

Największy problem w przypadku Xperii SP w momencie pisania tego poradnika stanowił root - trzeba było skakać między wersjami, stąd taka długa procedura instalacji CyanogenModa. Teraz jak zrootujesz oficjalnego Androida 4.3 którymś ze wspomnianych programów z powyższego linka, to od razu możesz zacząć od 5. kroku, czyli od wgrania Recovery i instalacji CyanogenModa :)

A Twój ból znam bardzo dobrze - ostatnio postanowiłem potestować prywatnie inne ROMy i zastąpiłem CyanogenModa lekko zmodyfikowanym, bazowanym na oryginalnym, Androidem 4.3 z aplikacjami Sony. Pomimo wielu usprawnień, jakie zmodyfikowany ROM niesie ze sobą, po ok. tygodniu używania powróciły wszystkie problemy znane z oficjalnego 4.3 od Sony. Wracam niedługo do CyanogenModa 11 bo różnica jest ogromna, naprawdę warto poświęcić chwilę czasu i go wgrać. Mamy chyba z tej samej, wadliwej serii telefon, bo na 4.3 mam dokładnie to samo, co Ty - ciągłe crashowanie aplikacji, a do tego potrafi jeszcze się zawiesić tak, że nie można go wybudzić przyciskiem zasilania.

Daniel Gano

31.12.2014

Cześć...
Widzę że gra niewarta świeczki za dużo kombinowania i większość z fora ma problemy a ja tego nielubię chce mieć stabilne urządzenie co w miarę co chce działa lagi się zdarzają i zdarzać będą nawet na dobrym sprzęcie, mam sony j wystarczył jednem program żeby zrobić root mam też tablet tez wystarczył jeden pogram dlaczego ludzie sobie sami robią podgórkę kupiłem tel a co ja tam wgram to mój problem ...
Do rzeczy mój jako tako działa root niespecjalnie mi się przyda choć mam w 2urządzeniach tylko ze aplikacje się wyłączają chodzi tu o aparat internet i to nie zawsze dość często sam restartuje tel bo jak on to sam zrobi niedziała tak jak chce gier nieużywam bo za mało pamięci mam nato wszystko i ten ram piszą ze jest 1GB a tam tego niema jest z 800ileś niepamiętam ile tak android jest słabo dopracowany bo na 4.1.2 działał bez problemu ale jest ubogi i sam się zastanawiam co mam zrobić przychodzi taki dzień ze chce go wyrzucić przez okno ale mówię sobie to tylko tel jak to mówią złośliwość rzeczy martwych dlatego zostane przytym co mam za duże ryzyko ...

greg

27.12.2014

Wita, przeprowadziłem całą instalację zgodnie z powyższym
poradnikiem wszystko działa. Mam tylko jeden problem nie mogę skopiować
kontaktów z karty sim do telefony. Czy jest jakiś sposób aby odzyskać moją
książkę kontaktów? Z góry dzięki i pozdrawiam.

kuuba

23.12.2014

Zrobiłem przed chwilą wipe dalvik cache, zobacze czy coś się poprawiło.

blazejstarosta

23.12.2014

Ano tak, zapomniałem - w CyanogenModzie i w custom romach menu serwisowe jest wyłączone, działa tylko na stockowym firmware, czyli na oficjalnym 4.1.2 lub 4.3. Wybacz, mój błąd.

Kuuba

23.12.2014

Nie wiem co jest, wpisuje w dialerze dany kod, po czym on znika i nic sie nie pojawia..

blazejstarosta

23.12.2014

Tak. Możesz zacząć od Wipe Dalvik Cache i sprawdzić telefon (to nie usuwa żadnych danych). Jeżeli nadal tak będzie, to wtedy Factory Reset, a jak nie pomoże, to reinstalka CM lub powrót do 4.3.

P.S. Z ciekawości, sprawdzałeś czy Twoja Xperia SP ma możliwość odblokowania boootloadera? Możesz to sprawdzić za pomocą menu serwisowego - w dialerze wpisz *#*#7378423#*#*, a potem wejdź do Service Info > Configuration. Jeżeli masz oznakowanie "Bootloader unlock allowed - YES" czy jakoś tak, to znaczy, że możesz odblokować bootloader. Pytam o to dlatego, że jeśli byłbyś skłonny coś takiego zrobić, to wtedy możesz dorwać zupełnie inną wersję CM11, która może być wydajniejsza. Można też zainstalować inny kernel, który znacznie wpływa na wydajność telefonu. Ale to tylko wtedy, jeśli BARDZO by Ci zależało na CyanogenModzie - odblokowanie bootloadera wiążę się z kilkoma "nieprzyjemnościami".

Kuuba

23.12.2014

OK, czyli mam zrobić wipe data bądź factory reset oraz wipe dalvik cache, a jeżeli nie pomoże to od nowa wgrać CM?

blazejstarosta

23.12.2014

Nie ma większego znaczenia, to praktycznie jest to samo. PhilZ Touch ma obsługę ekranu dotykowego, więc możesz palcem wybierać opcje, a po CWM musisz nawigować przez przyciski głośności i potwierdzać przyciskiem zasilania.

Kuuba

23.12.2014

Lepiej przez CWM czy PhilZ?

blazejstarosta

23.12.2014

Tak, niestety tak. Spróbuj najpierw zrobić Wipe Dalvik Cache i sprawdź, czy coś pomoże.

Kuuba

23.12.2014

Przy wipe data/factory reset tracę dane na telefonie, tak ?

blazejstarosta

23.12.2014

Wyłącz całkowicie telefon i odczekaj chwilę. Włącz go ponownie i trzymaj cały czas przycisk zasilania. Jak zaczną mrugać diody w dolnej części telefonu, to zacznij wciskać przycisk zwiększenia lub zmniejszenia głośności i wejdziesz do jednego z nich :)

Kuuba

23.12.2014

Jeżeli to nic nie da, to wróce na 4.3. Jak wejść w CWM bądź PhilZ?

blazejstarosta

23.12.2014

Hah, widzisz, to ja miałem identyczne objawy, ale właśnie na 4.3. Zwłaszcza to powolne wybudzanie telefonu. Jedyne, co mogę poradzić, to wejście do Recovery (CWM lub PhilZ) i zrobienie "Wipe Data / Factory reset" oraz "Wipe Dalvik Cache". Jeśli to nie pomoże, to możesz spróbować po prostu jeszcze raz zrobić "Install zip from sdcard" i zainstalować CyanogenModa 11 jeszcze raz. A jeśli to nic nie da, to ciężko mi powiedzieć - być może konieczny będzie powrót do 4.3 na Twoim modelu.

blazejstarosta

23.12.2014

Możesz zacząć od instalacji oficjalnego pakietu Sony PC Companion, który powinien być dołączony do telefonu. Jeśli nie, to możesz go pobrać z oficjalnej strony Sony. Jeśli problemy ze sterownikami nadal będą, to możesz spróbować zainstalować Universal ADB Driver: http://www.download.net.pl/177...

blazejstarosta

23.12.2014

Nie, to jest poradnik tylko i wyłącznie dla Xperii SP z zablokowanym bootloaderem. O ile niektóre procedury mogą (ale nie muszą, nie sprawdzałem tego) wyglądać podobnie, o tyle wszystkie pliki są przeznaczone tylko i wyłacznie dla SP.

Kuuba

22.12.2014

Witam. Mam problem. Zainstalowałem CM11 bez żadnego problemu, podoba mi się mod i nie chce wracać na Android 4.3. Moim problemem są bardzo częste i mocne ściny. Telefon bardzo laguje, często aby go odblokować potrzebuje około minuty. Jest to bardzo irytujące. Większość aplikacji się wyłącza, przestaje działać. Mam ponad 300mb wolnego ramu. Na Androidzie 4.3 nie występowały jakiekolwiek lagi bądź ściny. Proszę o pomoc. Z góry dzięki i pozdrawiam.

g4maxxx

21.12.2014

Skąd wziąć sterowniki do xperii sp (USB i ADB)?

res

19.12.2014

A możesz wrzucić ROM na inny serwer bo nie mogę pobrać przy 99 sie zatrzymuje i już 3 godziny stoi.

Hawken3545

19.12.2014

Witam wszystkich ;). Czy według tego poradnika zainstaluję CM również na Xperii P?

blazejstarosta

19.12.2014

Cieszę się, że się udało, miłej zabawy z CyanogenModem :) Tobie również wszystkiego dobrego :)

blazejstarosta

19.12.2014

Musisz mieć oryginalny ROM brandowany na Orange w formacie kompatybilnym z Flashtoolem i wgrać go za jego pomocą podobnie jak Kernel w poradniku. Tutaj znajdziesz oryginalny rom dla Xperii SP z brandem Orange PL: http://goo.gl/nwkoc4

Przed wgraniem tego romu przez Flashtoola zrób sobie kopię zapasową całego systemu obecnego przez recovery lub przez aplikację - tu masz poradnik http://www.download.net.pl/jak...

blazejstarosta

19.12.2014

Myślę, że możesz zacząć od 3. kroku, czyli po prostu od pobrania CM12, wrzucenia go na kartę i wykonania backupu oraz instalacji z poziomu CWM Recovery. KONIECZNIE wykonaj backup całego systemu (tzw. Nandroid Backup) w Recovery lub za pomocą aplikacji Online Nandroid Backup (tu masz instrukcje: http://www.download.net.pl/jak...

Dzięki kopii zapasowej będziesz mógł z poziomu recovery cofnąć się bez problemu do CM11 z zachowaniem wszystkich ustawień i aplikacji. Mówię o tym dlatego, że CM12 jest niedopracowany wciąż na naszych urządzeniach - nie działa Wi-Fi, kamera i parę innych rzeczy. Nie używałbym tego na co dzień, ale do testów możesz sobie zainstalować.

frydz5

19.12.2014

Wielkie dzięki ;) Szukając info na temat Cyanomodów znalazłem na forum XDA, CM12 Android 5.0 Lolipop.
http://forum.xda-developers.co...
Teraz mam kolejne pytanie ;) Jak zaktualizować z CM11 do CM12? Czy da się zaktualizować jakoś szybko by mieć Androida 5.0 Lolipop z tego poradnika? Które kroki pominąć?

res

18.12.2014

Hejka,
małe pytanie.
Jak powrócic do oryginalnego oprogramowania brandowanego przez Orange ?
Musze oddać fon na gwarancję.

Kidziu85

17.12.2014

nie pytaj jak to zrobiłem bo sam nie wiem!!! :DDD ale zrobiłem i wierze juz we wszystko :)
w wigetach nie ma... sprawdzałem odrazu ;) na innych ekranach też sie nie schował :) nie wnikam już gdzie sie podział bo pomogło to z Trebuchetem... i zajebiście mnie uszczęśliwiłeś!! bardzo dziękuje!! jesteś nieźle ogarniety w temacie!! jakbym mógł to piwo bym postawił bo sie należy!!! ale przynajmniej wiem gdzie uderzać jak znowu jakieś czary mary zrobie :P
pozdrawiam! i mega dzięki!!! wszystkiego dobrego na Świeta i w Nowym Roku!!

blazejstarosta

16.12.2014

Aaaaaah o to :) Wybacz, nie zrozumiałem Cie. To ładnie. Jak Ty ją usunąłeś? :D Ja próbuje ją wywalić u siebie, to jedyne co mogę zrobić, to wyciągnięcie jej z tego dolnego na paska na któryś z ekranów, co sprawia, że jest przypięta jak zwykły skrót. Nie mogę jej w żaden sposób usunąć, żeby odwzorować to, co jest u Ciebie. Sprawdź, czy na którymś z ekranów głównych nie masz jej schowanej - być może na jakimś ostatnim po prawej lub lewej stronie się schowała.

Jest jeszcze druga opcja - zresetowanie ustawień launchera (Trebuchet). Wejdź do ustawień (możesz się do nich dostać poprzez wysunięcie górnego panelu powiadomień i wybranie ikony "Ustawienia"), a następnie do "Aplikacje". Na liście wszystkich aplikacji znajdź Trebuchet i wybierz go na liście. Na ekranie informacji o aplikacji skorzystaj z opcji "Wymuś zatrzymanie", a potem "Wyczyść dane" i "Wyczyść pamięć podręczną". To powinno zresetować wszystkie ustawienia launchera i przywrócić go do domyślnych wartości - innymi słowy ikona powinna powrócić.

Kidziu85

16.12.2014

no nie o te.. :/ chodzi mi ikonke na głownym ekranie między wiadomością a kontaktami... szare kółko z 6 małymi kółeczkami... pozwalajace wejść w menu wszystkich aplikacji :(((

blazejstarosta

15.12.2014

Możesz spróbować co jakiś czas (nie za często) korzystać z opcji "Wipe Dalvik Cache" w recovery CWM / PhilZ Touch. Ta opcja czyści pamięć podręczną, w której są informacje o aplikacjach (również starych, których już możesz nie mieć zainstalowanych). Jeżeli dużo instalujesz na telefonie, to ta opcja się przydaje, żeby trochę przyśpieszyć urządzenie. Po uruchomieniu telefonu Android sobie zbuduje nowy cache. Nie stracisz żadnych danych, a będzie odciążony na jakiś czas.

U mnie widać ogromną poprawę po instalacji CM11, ale być może ja trafiłem na jakąś felerną linię Xperii SP, bo na 4.3 telefon był kompletnie niezdatny do użytku, nawet po przywracaniu fabrycznych ustawień etc. Czasem nawet przez kilka minut nie chciał się wybudzić przyciskiem zasilania z boku (ot tak sobie, strzelał focha i już). Także dla mnie instalacja CM11 była czymś zbawiennym - różnica większa, niż przy przejściu ze starego telefonu na nowy. Przy czym faktycznie, po jakimś dłuższym czasie używania można zauważyć małe spowolnienie w porównaniu do tego, co jest oryginalnie tuż po świeżej instalacji. W sumie chyba najwięcej takiego spadku doświadczyłem po instalacji gappsów :P Moja prywatna opinia, niepotwierdzona niczym innym, niż własne przekonania, jest taka, że aplikacje Google dość negatywnie wpływają na wydajność telefonu.

blazejstarosta

15.12.2014

Jeżeli chodzi o powrót do oryginalnego ROMu to myślę, że możesz tak zrobić. Myślę, że mógłbyś nawet użyć tego zmodowanego Androida 4.3 z wbudowanym rootem od razu. Branda z Orange nie powinno być. Wipe data/factory oraz Wipe dalvik cache powinno się zrobić przed instalacją nowego pliku ZIP.

Root po flashowaniu do stockowego roma nie zostanie, chyba, że użyjesz tej wersji pre-rooted 4.3. Jeżeli flashniesz zwykłego 4.3 lub 4.1.2 to będziesz musiał go od nowa rootować. Teraz jednak na Androidzie 4.3 rootowanie jest proste i duża część wyżej opisanych kroków już jest niepotrzebna - można zrobić roota za pomocą aplikacji Vroot lub Towelroot, pomijając tym samym sporą część powyższego poradnika i przechodząc od razu do instalacji TWRP/CWM i CM11.

blazejstarosta

15.12.2014

Chodzi Ci o przyciski na czarnym, dolnym pasku? Tak, możesz przywrócić ustawienia fabryczne z opcji w ustawieniach - po prostu CM11 się zresetuje do domyślnych ustawień. Możesz też samemu go przywrócić. Wejdź do "Ustawienia > Interfejs > Przyciski i ich układ". Odblokuj ustawienia za pomocą ikony kłódki - pokaże się wtedy ikona z plusem na dolnym pasku. Po dotknięciu jej możesz wybrać, który przycisk dodać :)

Kidziu85

15.12.2014

Hej,
mam mały problem... :) nie chodzi mi o instalacje CM11... to poszło bez bólu... przydażyło mi sie jedynie że usunąłem przycisk wejścia do MENU!!! <faceplam>!!! ;) i teraz nie moge odnaleźć możliwości odzyskania tego przycisku... ikony... :) myślałem o przywróceniu ustawień fabrycznych cm11... ale to zrobić tak normalnie z poziomu opcji w ustawieniach?? czy jakimś innym sposobem?? :)

frydz5

12.12.2014

Wszystko jasne :) Aktualnie mam tą wersję CM 11 (zdjęcie).
Wystarczy z menu ClockworkRecovery MOD wybrać "Install zip" i Zaktualizuje do tej wersji: cm-11-20141127-UNOFFICIAL-lbhuashan? Skąd i jaki pobrać plik pewny? Czy ROOT zostanie? Po aktualizacji rozumiem trzeba zrobić: "wipe data / factory reset" bo System się wysypie. Czyli BackUP tylko programem. Co do baterii to próbowałem tylko programem BatteryDoctor pod Rootem i nie pomógł ale namierzę "Wakelock Detectorem.

Mam jeszcze jedno pytanie. Gdybym chciał wrócić do Normalnej wersji systemu Android 4.3 muszę wgrać FlashToolem: "oficjalne oprogramowanie 4.1.2 w wersji FTF dla Xperia SP" i zaktualizować z Sony PC Companion do 4.3 ?
Tel był w Orange czyli Branda nie będzie? Dobrze myślę czy mój SP zakończy swoje działanie po tym?

GAPPSami.#sthash.uWYxwe98.dpuf

qwadryl

10.12.2014

dzieki za odpowiedz, udalo sie nawet bez instalowania sterownikow ADB, po prostu sprobowalem kilka razy az zaskoczylo ( na win 7) dalej poszlo juz gladko. CM11 smiga az milo, chociaz po kilku dniach zaczynam zauwazac minimalne zwiechy, mam nadzieje ze to minie:)

blazejstarosta

08.12.2014

Szczerze? Ja jestem nadal na tej samej wersji, którą instalowałem w momencie pisania tego poradnika, czyli na CM 11 z Androidem 4.4.2, dość stara (cm11-20140528). Miałem zaktualizować, ale coś nie mogę się zabrać, bo w sumie działa dobrze. Przywieszki jakieś drobne się momentami zdarzają, ale ogólnie nie mam problemów. Przez te pół roku telefon mi się samemu zrestartował może z 3 razy. Jaką masz obecnie wersje CyanogenModa 11? Możesz to sprawdzić w "Ustawienia > Informacje o telefonie > Wersja CyanogenMod". Aktualnie ostatnia dostępna to cm-11-20141127-UNOFFICIAL-lbhuashan. Jeżeli taką masz, to niczego nie aktualizuj - dostępne aktualizacje z oficjalnej strony CyanogenMod czy przez Wi-Fi w telefonie nie są przeznaczone dla zablokowanego bootloadera (pomimo, że się nam wyświetlają) i nie da rady ich zainstalować.

Co do aktualizacji z zachowaniem danych - ogólnie przy flashowaniu ROMu należy zrobić "wipe data / factory reset", aby na pewno wszystko się dobrze zaktualizowało i w celu uniknięcia późniejszych problemów. Dane, takie jak zdjęcia, muzyka czy filmy, są bezpieczne jeśli przerzucisz je na zewnętrzną kartę pamięci. Resztę danych możesz sobie skopiować za pomocą Titanium Backup - świetna appka, możesz robić sobie kopię swoich aplikacji, sms'ów, połączeń, przenieść ją w bezpieczne miejsce (zewnętrzna karta SD lub PC), a potem przywrócić wszystko. Jak masz sporo aplikacji, to możesz też sprawdzić App 2 Zip w Sklepie Play. To ciekawa aplikacja, która tworzy paczkę ZIP ze wszystkimi twoimi aplikacjami - wystarczy po flashowaniu ROMu w Recovery wywołać jeszcze raz instalację z pliku ZIP i wskazać paczkę z naszymi aplikacjami. Nie testowałem jej jednak jeszcze na naszej Xperii SP, a wiem, że nie jest kompatybilna ze wszystkimi telefonami.

Jeśli chodzi o baterię, to może po prostu coś Ci w tle ją zjada (tzw. wakelocks - wybudzenia telefonu nawet, gdy ekran jest wygaszony). Możesz spróbować namierzyć takie aplikacje za pomocą narzędzia Wakelock Detector ze Sklepu Play.

frydz5

07.12.2014

Witam. Zainstalowałem CM11 bez żadnych problemów za 1 razem. Mega + dla autora tego poradnika. Wszystko działa OK lecz czasem coś tam się przewieszało w częstym i szybkim użytkowaniu. Po długim czasie użytkowania tel trzyma tylko 1 dzień na baterii i częściej się przewiesza :/ (Używam programu do czyszczenia Systemu Clean Master). Teraz chcę aktualizować CM11 do najnowszej aktualizacji jaka tylko jest bez utraty danych w swoim SP. Czy tak się da? Które czynności mam wykonać? Która aktualizacja jest najlepsza dla LBL i skąd pobrać? Czy dużo rzeczy zostało poprawionych? Czy testowaliście już?

blazejstarosta

05.12.2014

Osobiście się z tym nie spotkałem, ale poczytałem troszkę i opinie są raczej zgodne - jest to problem ze sterownikami ADB. Możesz spróbować skorzystać z programu ADB Driver Installer - http://www.download.net.pl/177...

Pobierz i uruchom go - on sprawdzi, czy masz w systemie zainstalowane odpowiednie sterowniki, a jeżeli nie, to rozpozna twój telefon i zaoferuje zainstalowanie nowych.

Druga metoda to usunięcie obecnych sterowników USB do Androida i zainstalowanie tzw. Universal ADB Driver: http://www.download.net.pl/177...

Spróbuj i daj znać, czy się udało - jeśli nie, to będziemy dalej kombinować.

qwadryl

05.12.2014

niestety utknąłem na kroku 5.Po uruchomieniu pliku install.bat pojawia sie komunikat *daemon started successfully* i nic więcej. Próbowałem zarówno na win 8 jak i na 7.Mam najnowszy pc companion. Root zrobiony vrootem, wiec zacząłem od kroku 5.Ktos mial podobny problem

bercik92x

04.12.2014

Dzięki za podpowiedzi :)
Mam jeszcze taki problem, po wrzuceniu CM11 jest porblem z jedna grą.
Miałem brandowanego softa z Orange 4.3 i od jakiegoś czasu grałem w World at arms. Teraz nie mogę grać, robi się CRASH po 30 sekundach.
Mam drugiego SP też z Orange i softem 4.3 tam gra smiga normalnie.
Masz na to jakiś pomysł ?

blazejstarosta

04.12.2014

Nie jest - nie instaluj tego, jak wspomniałem pod koniec poradnika, nowsze wersje CM11 z oficjalnych kanałów (czy to strona czy aktualizacja Wi-Fi) nie są przeznaczone dla naszych urządzeń. Zaktualizowałem linki i obecnie najnowsza wersja dla naszej zablokowanej Xperii SP to cm-11-20141127-UNOFFICIAL-huashan - link jest w artykule.

Po zainstalowaniu CM11 możesz korzystać z CWM lub PhilZ Touch. TWRP nie jest potrzebne.

blazejstarosta

04.12.2014

Z tego co się orientuję, to menu serwisowe nie działa na custom romach, które nie są bazowane na stockowych (oryginalnych) romach. Jeśli powrócisz w przyszłości do oryginalnego softu, to service menu powinno również powrócić.

Aktualizacje softu możesz wykonać z dowolnego recovery - nie musi być TWRP, może być CWM lub PhilZ Touch. Ja na potrzeby poradnika napisałem o wykonywaniu instalacji przez TWRP, gdyż była w momencie pisania tego tekstu jedna wersja (już nieaktualna) CM11, która niektórym nie działała z CWM. Jednak następna już się instalowała bez problemu przez ClockWorka, więc spokojnie można przy całym poradniku oraz późniejszych aktualizacjach używać CWM.

CM ze strony oficjalnej CyanogenModa nie jest dla Locked Bootloadera. Z tego co się orientuję, to na oficjalnej stronie są te same paczki, które wyświetlają się przez aktualizacje z poziomu telefonu przez Wi-Fi - czyli NIE pasują dla naszych urządzeń. Aktualizacje musimy pobierać ręcznie dla naszego telefonu z sieci i instalować ją przez CWM/PhilZ. Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z aktualną wersją CM11, to sprawdzaj ten temat co jakiś czas - ja staram się aktualizować linki do bieżącej wersji CyanogenModa. Na forum XDA jest również temat z CyanogenModem 11 dla naszych Xperii SP z LBL.

bercik92x

03.12.2014

Witam,
Wszystko głdako poszło.
Teraz kilka pytań:
Dlaczego nie mam Service Menu ?
Czy aktualizacje oprogramowania po instalacji CM11 robi się z poziomu TWRP ?
Jeżeli tak to jak wejść w TWRP po zainstalowaniu CM11 ? (świecą się tylko czerwone diody, Vol+ wchodzi do PhilZ Touch 6, Vol- wchodzi do CWM, a przycisk od aparatu nie włącz nic)
Czy cm-11-20141203-NIGHTLY-huashan ze strony CM jest dla LBL ?
,pozdrawiam

res

03.12.2014

Kto mi powie czy cm-11-20141203-NIGHTLY-huashan ze strony http://download.cyanogenmod.or... jest na LBL ?
Jak wejść do TWRP po zainstalowaniu CM11 ?

Krzysztof

27.11.2014

Trzeba powtórzyć najlepiej od kroku 6 ale już bez flashowania niczego flashtoolem. Wipe data --> format system --> install zip (rom) --> instal zip (gapps). Koniec

O ten transfer to chodzi o ten internet komórkowy? Jeśli tak to skasuj wszsystkie APN w ustawieniach sieci i wejdz na strone swojego operatora i albo pobierz konfigurację albo wpisz manualnie.

blazejstarosta

26.11.2014

Na przyszłość dla innych czytelników: Na coś takiego pomaga przywrócenie ustawień fabrycznych - wejdź do CWM lub TWRP i skorzystaj z opcji Wipe / Data Factory Reset. Po ponownym uruchomieniu telefon powinien się już włączyć bez problemu.

blazejstarosta

26.11.2014

W takim przypadku chyba jest plik uszkodzony i trzeba go pobrać ponownie, a następnie jeszcze raz przerzucić na kartę SD. Być może też jest jakiś problem z samą kartą pamięci.

zielus

25.11.2014

Witam
Co należy zrobić aby zainstalować (ewentualnie wgrać aktualizację) do najnowszego CM11?
http://forum.xda-developers.co...
Powtórzyć pełne przejście kroku 6? :)
Ew. czy dostępna jest aktualizacja na zablokowany bootloader działająca na zasadzie tej dla UBL?
Tak na marginesie, po instalacji CM11 zacząłem mieć problemy z transferem danych -telefon nie rozpoczyna transferu w 90% miejsc w których wcześniej robił to bez problemu, jakieś rady? aktualizacja?

Kamil Nowak

20.11.2014

Dziękuję za pomoc :) Udało się. Wszystko działa wyśmienicie!
Pozdrawiam :)

Błażej Starosta

20.11.2014

CWM i TWRP i PhilZ Touch? :) W takim razie tak, włączasz CWM przez przycisk Vol+. Wspomniałem o tym w punkcie 5; przyciskiem Vol+ wchodzisz do CWM, a Vol- do TWRP. Reszta już działa dobrze? Poradziłeś sobie ze wszystkim?

Kamil Nowak

19.11.2014

okey uzylem innego cwm i t cos tam i dziala tylko wlaczam cwm jak daje vol+ :)

Kamil Nowak

19.11.2014

dziękuję :) w weekend spróbuje przystąpić do kolejnych kroków :D i takie pytanie. jak z ilościa wolnego ramu ?

Błażej Starosta

19.11.2014

Uruchom smartfona w trybie Recovery, powinien włączyć się CWM. Wybierz opcję "Wipe data / factory reset" - zresetujesz w ten sposób telefon do domyślnych ustawień (nie martw się, nie wykasujesz CyanogenModa) i powinno się naprawić.

Błażej Starosta

19.11.2014

Sprawdziłem link - u mnie pobiera się z dużą prędkością bez problemu. Spróbuj usunąć stary plik i pobrać go od nowa - nie próbuj odnawiać obecnej operacji pobierania. Jakby co, to dodałem w punkcie czwartym alternatywny link z serwisu MEGA do tego samego pliku.

Kamil Nowak

18.11.2014

witam. krok 4 poniewaz nie moge pobrac tego pliku na mediafire.. w pierwszy dzien pobieralo sie normalnie i niestety przerwalem bo musialem isc z komputera natomiast od tamtej chwili nie moge pobrac bo ciagle jakies problemy ze pobiera np po 16 b/s...... albo przerywa

Krok 4: Powrót do Androida 4.3 razem z rootem.

Mann

18.11.2014

mam problem, dopiero w kroku 6 musiało pójść cos nie tka i teraz jak włączam telefon, to resetuje sie gdy pojawia sie logo SONY, jak moge to naprawic?

Strach

14.11.2014

dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

blazejstarosta

14.11.2014

Teoretycznie nie powinno być problemu - karta SD jest używana do instalowania plików ZIP z poziomu CWM Recovery. Ja od lat wrzucam zawsze ROM czy inne paczki na zewnętrzną kartę pamięci i wybieram opcje "install from external sdcard", ale CWM ma też opcję instalacji plików z wewnętrznej pamięci (internal sdcard) więc nie powinno być z niczym większych problemów.

blazejstarosta

14.11.2014

Taki system może być nawet bezpieczniejszy, bo jest bazowany na nowszej wersji Androida, a w dodatku osoby z teamu CyanogenMod wprowadzają też własne, szybsze poprawki, które Google dopiero udostępnia w kolejnych wersjach Androida. Poza tym zostając na oficjalnym, stockowym oprogramowaniu mógłbyś się jeszcze bardziej martwić o bezpieczeństwo, no bo Sony zaprzestało aktualizacji i teoretycznie zostajesz na starszym Androidzie, który nie dostanie żadnych łatek. Jeżeli chodzi o bootloadera, to w tym przypadku go nie tykamy - jak tytuł tekstu mówi, ten poradnik jest przeznaczony do instalacji wersji CyanogenModa 11 na zablokowanym bootloaderze. Natomiast samo odblokowanie bootloadera nie ma wpływu na wykrywanie wirusów - pewne minusy związane z bezpieczeństwem istnieją, ale dotyczą one raczej fizycznego włamania się do telefonu niż zdalnego. Przykładowo, jeżeli używasz blokady na PIN lub hasło i ktoś ukradnie Ci telefon, to w teorii mógłby na odblokowanym bootloaderze wejść do odpowiedniej opcji i wykonać odpowiednie komendy ADB, aby złamać zabezpieczenie do telefonu i uzyskać dostęp do twoich plików. Musiałbyś jeszcze trafić na ogarniętego złodzieja ;) Z perspektywy samego oprogramowania, podatności na wirusy itp. nie ma różnicy, a może być nawet lepiej, bo zazwyczaj decydując się na custom ROM instalujemy nowsze oprogramowanie niż to, które mamy obecnie, więc poza nowymi opcjami otrzymujemy nowy zestaw łatek zabezpieczających.

Strach

13.11.2014

A czy taki nieoficjalny system jest bezpieczny? Skoro odblokowanie bootloader'a jest dzieki furtce w kernelu to co potem z bezpieczenstwem uzytkownika, przeciez antywirus nie bedzie widzial zagrozenia. Myle sie??

pav

06.11.2014

Udało się, ciagle sie ladowal wiec wylaczylem go przyciskiem OFF ( z tylu pod klapka ), przy ponownym uruchomieniu cały czas wciskaj przycisk ściszania. Wyświetli się menu ClockworkRecovery MOD (CWM). Wybralem opcje wipe data / factory restet, ponowne uruchomienie i poszlo.

pav

06.11.2014

"Udało się, ale... Po zakończeniu, odłączeniu USB, włączeniu telefonu
pokazało się logo sony, pomrugały diody, potem pokazało się logo
cyanogenmod z obracającą się wokół niego strzałką..... i tak się kręci
już dwie i pół godziny.... Czy to normalne?"

Mam to samo, ktos to rozwiazal ?

Krzysztof

03.11.2014

1. Najważniejsza chyba zmiana to zniesienie podziału pamięci internal/external. Nie do końca to jeszcze rozkminiłem ale główne założenie chyba jest takie że domyślnie wszystkie zdjęcia i takie tam zapisują się na SD. Ale aplikacje np. mam w pamięci telefonu. Nie wiem do końca jak to jest :D
2. Lepsza obsługa języka polskiego
3. Tryb rękawiczek
4. Na wcześniejszym LTE mi nie działało, aczkolwiek mogłem źle jakies APNy poustawiać. Tutaj wszystko świetnie działa łącznie z MMSami
5. Z tego co pamiętam to większe odblokowanie głośnika telefonu.
6. Ciut więcej funkcji w personalizacji ekranu głównego.
7. Dodane profile wydajności (oszczędny zbalansowany i wydajny)

Błażej Starosta

03.11.2014

Super! :) Fajnie, że wszystko działa. Działa jakoś lepiej? Z tego co widziałem, to dodali trochę więcej opcji personalizacji, można teraz np. zegar przenieść na środek paska statusu bez potrzeby instalowania dodatków typu Xposed i GravityBox. Jakieś większe zmiany zauważyłeś?

Krzysztof

01.11.2014

Zainstalowałem cm-11-20141101-UNOFFICIAL-lbhuashan z xda i póki co śmiga genialnie :D

Oskar

01.11.2014

Witajcie, mam pytanie a co jeśli nie mam karty sd w swojej xperii sp? mogę wykonać tego roota czy jest jakieś ryzyko?

Krzysztof

31.10.2014

No no no z tym recovery to wiadomo ;DD dzięki za odpowiedź, to czekam na test :D btw świetny poradnik !

blazejstarosta

31.10.2014

Od ok. 2 tygodni zaczęły nam się pojawiać aktualizacje w systemie, ale nie są one przeznaczone dla naszego urządzenia. Najnowsza stabilna wersja na zablokowany bootloader jest podlinkowana w tym artykule. Na forum XDA jest temat, w którym jakiś użytkownik konwertuje te najnowsze wersje na zablokowany bootloader - niby działa, ale ja nie testowałem jeszcze (będę to robił w ten weekend i jeśli wszystko zadziała, to zaktualizuje poradnik). Jednak nawet jeśli to zadziała, to i tak należy taką wersję zainstalować przez Recovery. Aktualizacji z poziomu systemu NIE instalujemy, bo na 99% system się wysypie.

Krzysztof

30.10.2014

Siema, zrobiłem wszystko wg intrukcji i wszystko pięknie działa, mam jedynie pytanie dotyczące nowszego Cyanogemod. Najnowszy to bodajże cm11-20141022. Można go bez problemu zainstalować na tym kernelu też ? Czy ta wersja która tu jest do ściągnięcia jest jedyna stabilna ?

Piter93

30.10.2014

Mam taki sam problem jak 'Bodek', logo cyanogenmod z kręcącą się strzałką.

Krzysiek XSP

29.10.2014

Nosze sie z zamiarem przeinstalowania ale mam pytanie co np z pamiecia kalendarza, notatnikiem? czy jest mozliwosc przetransferowania tych danych. no i drugie pytanie jak wam chodzi ta odmiana, ile mniej wiecej wytrzymuje bateria no i sama szybkosc dzialania?

pozdrawiam i z gory dzieki za odpowiedz

Krzysztof Bąkowski

26.10.2014

Dzięki, duże piwo należy Ci się za ten poradnik.

janek12232

29.09.2014

Witam, doszedłem do kroku w którym mam zainstalować CyanogenModa z poziomu telefonu. Niestety i CWM i TWRP nie dzialaja, pokazuje mi się błąd - telefon twierdzi, że nie może odczytać dodanego na kartę pliku .zip z CyanogenModem i anuluje instalacje. Robię coś źle, czy plik nie działa?

Bodek

15.09.2014

No i tak dopóki nie padnie bateria... Po podłączeniu do kompa telefonu nie widać... Co robić?!

Bodek

14.09.2014

Cześć

Bodek

14.09.2014

Udało się, ale... Po zakończeniu, odłączeniu USB, włączeniu telefonu pokazało się logo sony, pomrugały diody, potem pokazało się logo cyanogenmod z obracającą się wokół niego strzałką..... i tak się kręci już dwie i pół godziny.... Czy to normalne?

Bodek

14.09.2014

Witam. Przeszedłem przez krok 1, 2, 3 i na tym koniec. Podczas próby wykonania pkt. 3 w kroku 4 pojawił się problem: "Nie można skopiować elementu. Urządzenie przestało odpowiadać lub zostało odłączone". Dodam, że windows widzi telefon

Błażej Starosta

11.09.2014

Jeśli masz problem z TWRP i nie możesz znaleźć funkcji, to możesz wypróbować skorzystanie z CWM, powinno przejść bez problemu, zwłaszcza z zaktualizowanym CyanogenModem. Korzystając z instrukcji pod koniec piątego kroku wejdź do CWM zamiast do TWRP. Wybierz kolejno:
- Wipe data factory reset
- Mount and storage > format /system
- z głównego ekranu "install zip from sdcard" i wskaż plik z CyanogenModem tam, gdzie go wrzuciłeś na karcie pamięci
- ponownie wskaż plik ZIP, ale tym razem z Gappsami
- wyłącz telefon i kontynuuj od punktu 9 z kroku 6
Daj znać, czy się udało.

Mateusz

10.09.2014

utknąlem na kroku 6. Pkt.6 nie wiem gdzie sformatowac partycje i wpkt. 7 nie oge znalezc CM11

Błażej Starosta

08.09.2014

Tak, to normalne, właśnie trzymam w ręce moją Xperię SP i jest to samo. Najpierw kilkanaście sekund logo SONY, w międzyczasie czerwone diody (najpierw animacja z prawej do lewej i z lewej do prawej, a potem chwilę błyskają), po czym logo znika i ładuje się CyanogenMod. Standard :) Dziś telefon wbrew pozorom nie jest aż tak łatwo uwalić.

Pietr

06.09.2014

O ja... Już myślałem, że telefon uwaliłem. xd
Bo podczas flashu tego kernela po wgraniu CM w TWRP w FlashTool wyskoczyły jakieś errory. I chciałem włączyć telefon i wisiał na SONY. Wgrałem jeszcze raz kernel i dalej problem. Jak wciskam power to tylko na ułamek sekundy zaświeca sięzielona dioda i tyle. Wkurzyłem się i zacząłem pobierać stock 4.1.2. Telefon wtedy się ładował i jakoś zamiast pomarańczowej diody wyświetliła się zielona. Wcisnąłem włącznik. I uruchomił się cyanogenmod! xd
Teraz już normalnie działa.
Tylko mam pytanie, bo telefon długo wisi na SONY, z +15sek i wtedy uruchamia system. Czy to normalne? Na początku migają czerwone diody. Potem gasną i po paru sek system się uruchamia,

Mateusz

16.08.2014

Dzięki wielkie! aplikacja TowelRoot działa w pełni i polecam robienie roote za pomocą niej ;)

Błażej Starosta

16.08.2014

Więc tak, zaktualizowałem krok 4 (po raz kolejny, widzę, że jest z tym dużo problemów). Pre-rooted ROM, który się tam znajduje nie wymaga już dodatkowej instalacji kernela, gdyż .205 jest już jego częścią. Wystarczy teraz sflashować przez CWM pre-rooted ROM wraz z aplikacją SU. Link do SU_Update został w czwartym kroku również zaktualizowany do nieco starszej wersji, która najwyraźniej lepiej współpracuje z Androidem 4.3 (możesz więc pobrać Update_SU.zip jeszcze raz, gdyż pewnie masz wersje 1.93, a teraz jest link do 1.86).

Co do twojej indywidualnej sytuacji, myślę, że coś skopałeś wgrywając Flashtoolem tę paczkę na samym końcu. Jeśli nie było napisane KernelOnly, to mogły znajdować się tam inne elementy (ba, jeśli plik był sporej wielkości, to niewykluczone, że nadpisałeś tego Pre-rooted roma zwykłym bez roota). To, co musisz dalej zrobić, zależy w dużej mierze od tego, w jakiej dokładnie sytuacji znajduje się Twój Android. Musisz przede wszystkim sprawdzić, czy na pewno nie masz roota, czy może po prostu nie masz tylko aplikacji SU, która służy do zarządzaniem uprawnieniami. Wejdź do Sklepu Play i pobierz aplikację Root Checker - jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona sprawdzić, czy w urządzeniu znajduje się root. Jeśli Root Checker wyświetli Ci zielony komunikat z informacją, że root działa, to znaczy, że jedynie SU_Update Ci się nie wgrał. Możesz wtedy spróbować pobrać ze Sklepu Play aplikację SuperSU, po czym spróbować przejść do 5 kroku, zainstalować CWM/ TWRP, a następnie CM11.

JEDNAKŻE, jeśli się okaże, że roota w ogóle nie masz i nie możesz zainstalować CWM / TWRP, to niestety jesteś... na samym początku tutoriala, bo startujesz z najgorszego miejsca - 4.3 bez roota, czyli tak, jakbyś był na punkcie 1. Dla pocieszenia mogę Ci powiedzieć jednak tyle, że od momentu napisania tego artykułu zmieniło się trochę rzeczy, a mianowicie pojawiły się dwie alternatywne metody rootowania Xperii SP z Androidem 4.3, które nie wymagają powracania do Androida 4.1.2 (a zatem likwidują całkowicie cztery pierwsze kroki). Ja ich jednak nie testowałem i nie wiem czy działają. Pierwsza metoda to użycie programu TowelRoot - to uniwersalna i bezpieczna metoda wykonania roota, która ogranicza się do zainstalowania aplikacji z pliku APK i uruchomienia jej w telefonie. Potem instalujesz tylko SuperSU do zarządzania rootem i gotowe - masz Androida 4.3 z rootem i możesz startować od kroku 5. Druga metoda wykonania roota bezpośrednio na 4.3 na naszych Xperiach to Vroot. Z tym niestety kompletnie nie miałem nic do czynienia - wiem jednak, że rzekomo działa z naszymi telefonami. To chiński program (ale jest wersja angielska), który rootuje telefon poprzez kabel USB i wgrywa swój własny odpowiednik SuperSU / SU do telefonu. Jeśli uda Ci się tym zrootować telefon z Andkiem 4.3, to również możesz od razu przejść do 5 kroku.

Podsumowując, sprawa jest prosta. Masz Xperie SP z Androidem 4.3 i rootem (obojętnie jak zrobionym) - zaczynasz od kroku 5. Masz Xperie SP z 4.3 ale bez roota, to albo zaczynasz wszystko od nowa od pierwszego kroku, albo próbujesz wyżej wspomnianych alternatywnych metod na zrobienie szybkiego roota.

kriss

15.08.2014

Można poprosić o aktualizacje plików na serwerze? ( krok 6 . gaaps)

Mateusz

15.08.2014

Linku w Kroku 4 jest już nie aktywny, próbowałem znaleźć na własną rękę w google po nazwie podanej tam( C5303_T-mobile_HU_12.1.A.1.205_KernelOnly.ftf) znalazłem coś podobnego, ale nie było napisane Kernel ale działało wszystko, po włączeniu zauważyłem jednak że nie mam Super_SU i nie chce mi się zainstalować CWM i TWRP.
Poproszę o zaktualizowanie linku i podpowiedź od którego momentu powtórzyć robotę :(

blazejstarosta

29.07.2014

Zaktualizowałem cały czwarty punkt dotyczący wgrywania zrootowanego Androida 4.3 i SuperSU. Po tym, co zrobiłeś, należy jeszcze na sam koniec wgrać kompatybilny z tym Androidem Kernel .205. Zaktualizowałem linki i opis w czwartym punkcie - znajduje się tam teraz odnośnik do nowego zrootowanego Androida 4.3, odnośnik do kernela .205 i szczegółowa instrukcja.

blazejstarosta

29.07.2014

Cały punkt 4, czyli instalacja zrootowanego Androida 4.3 został zaktualizowany przeze mnie przed chwilą. Jest tam szczegółowa instrukcja. Po instalacji zmodyfikowanego Androida 4.3 i SuperSU należy jeszcze wgrać odpowiedni Kernel dla tego Androida 4.3 przez Flashtoola. W kroku czwartym znajdują się teraz nowe linki zarówno do zrootowanego Androida 4.3 jak i do kernela .205.

Podsumowując, w twoim wypadku najlepiej będzie, jak jeszcze raz wykonasz cały krok 4. Pobierz z zaktualizowanego linku nową wersję zrootowanego Androida 4.3, a także kernel .205. Zainstaluj zrootowanego Androida 4.3 oraz SU_Update przez CWM, następnie wyłącz telefon i przy użyciu Flashtoola zainstaluj kernel .205 (link jest również w kroku #4). Po zainstalowaniu Kernela telefon ruszy bez problemu.

KubaRR

25.07.2014

POMOCY! ! ! Mam dokładnie taki sam problem jak miał Paweł widzę, że sobie poradził dałoby radę opisać to jakoś krok po kroku ? Żebym znowu czegoś nie spier**** :( z góry dzięki za pomoc. Doszedłem do kroku 4 (zacząłem od pierwszego ponieważ miałem 4.3 bez roota) wszystko szło dobrze, gdy odpaliłem już CWM zainstalowałem system (w pierwszej kolejności oczywiście) i SuperSu, instalacja zakończyła się pomyślnie przy wychodzeniu z CWM nacisnąłem YES, następnie włączyłem telefon a on restartuje się na napisie Sony nie mam już na to pomysłu :( Proszę o pomoc ponieważ telefon nie jest mój i zależy mi aby go jakoś uruchomić obojętnie na której wersji Androida :( telefon to oczywiście Sony Xperia SP

KubaRR

25.07.2014

POMOCY! ! ! Mam dokładnie taki sam problem jak miał Paweł widzę, że sobie poradził dałoby radę opisać to jakoś krok po kroku ? Żebym znowu czegoś nie spier**** :( z góry dzięki za pomoc. Doszedłem do kroku 4 (zacząłem od pierwszego ponieważ miałem 4.3 bez roota) wszystko szło dobrze, gdy odpaliłem już CWM zainstalowałem system (w pierwszej kolejności oczywiście) i SuperSu, instalacja zakończyła się pomyślnie przy wychodzeniu z CWM nacisnąłem YES, następnie włączyłem telefon a on restartuje się na napisie Sony nie mam już na to pomysłu :( Proszę o pomoc ponieważ telefon nie jest mój i zależy mi aby go jakoś uruchomić obojętnie na której wersji Androida :( telefon to oczywiście Sony Xperia SP

KubaRR

25.07.2014

Mam dokładnie taki sam problem jak miał Paweł widzę, że sobie poradził dałoby radę opisać to jakoś krok po kroku ? Żebym znowu czegoś nie spier**** :( z góry dzięki za pomoc

KubaRR

25.07.2014

POMOCY! ! ! Doszedłem do kroku 4 (zacząłem od pierwszego ponieważ miałem 4.3 bez roota) wszytsko szło dobrze, gdy odpaliłem już CWM zainstalowałem system (w pierwszej kolejności oczywiście) i SuperSu, instalacja zakończyła się pomyślnie wyszedłem z CWM nacisnąłem przycisk włączania telefonu i telefon się restartuje na napisie Sony nie mam już na to pomysłu :( Proszę o pomoc ponieważ telefon nie jest mój i zależy mi aby go jakoś uruchomić obojętnie na której wersji Androida :( telefon to oczywiście Sony Xperia SP

blazejstarosta

16.07.2014

Super, bo dokładnie to trzeba zrobić :) Musisz po instalacji pre-rooted 4.3 wgrać odpowiedni Kernel, bo inaczej może nie ruszyć. Cieszę się, że wszystko zadziałało, miłego korzystania z Xperii SP na ludzkim poziomie ;)

Paweł

15.07.2014

Wybaczcie spam, poradziłem sobie z problemem. Mianowicie znalazłem innego "pre-rooted 4.3" i po instalacji w cwm nie włączałem telefonu ale wgrałem kernela 205 w flashtoolu i wszystko ładnie śmiga :)

Paweł

15.07.2014

Witam! Zacząłem robić root'a i wszystko szło gładko aż nie uwaliłem telefonu przy ponownym uruchomieniu przy przejściu na zroot'owanego 4.3 - krok 4 pozycja 9. Wybrałem w cwm power off i instynktownie kliknąłem yes i teraz telefon się nie włącza... Proszę o pomoc.
Wydaje mi się, że mam to co kolega na górze..

blazejstarosta

09.07.2014

Żadna ściema, screeny są z mojego prywatnego telefonu i wszystko robiłem dokładnie tak samo. U siebie nie miałem żadnych problemów, wszystko przeszło za pierwszym razem, a telefon działa do dziś wyśmienicie. Wybacz, ale musiałeś zrobić coś źle. To, o czym mówisz, to tzw. bootloop, czyli problem, który zdarza się przy wgrywaniu ROMu na Androidzie i może wystąpić na absolutnie każdym telefonie / tablecie (zapętlone resetowanie telefonu). Spróbuj po prostu wykonać ostatni krok, na którym skończyłeś jeszcze raz. W którym dokładnie momencie wyskoczył Ci ten problem z bootloopem? Po wgraniu zmodyfikowanego Androida 4.3 z rootem (Krok 4)? Napisz coś więcej, to postaram się pomóc.

Marcin

04.07.2014

Ten tutorial to ściema. Wszystko jest ok, ale android 4.3 nie działa. Zrobiłem wszystko tak, jak zaleca autor i po wgraniu 4.3 i update telefon włącza się i w kółko miga napis sony. Odradzam.

comments powered by Disqus