Android O (Oreo – 8.0) nie jest jeszcze oficjalnie dostępny na urządzenia Samsunga, ale dzięki nieoficjalnemu portowi można już zainstalować najnowszą wersję systemu w Galaxy S6 i S6 Edge. Jak to zrobić?

Instalacja Androida Oreo w Galaxy S6

Android 8.0 jest wciąż w bardzo wczesnej fazie, pomimo tego, że oficjalna premiera już odbyła się na urządzeniach z serii Nexus i Pixel. Posiadacze smartfonów od firm typu Samsung muszą jeszcze poczekać na oficjalne wydanie, ale Ci nieco bardziej niecierpliwi mogą skorzystać z nieoficjalnych „portów”, czyli nieoficjalnego oprogramowania. Najlepszym wyborem będzie LineageOS 15, bazowany na Androidzie 8.0.

LineageOS to stary CyanogenMod, którego nieco starsi wyjadacze z pewnością bardzo dobrze pamiętają. Projekt ten kontynuuje udostępnianie coraz to nowszych wydań Androida dla znacznie większej ilości urządzeń, niż oferują to producenci oficjalnego oprogramowania. Dzięki LineageOS możecie zainstalować Androida 8.0 już dzisiaj w Galaxy S6 i S6 Edge.

Uwaga! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Serwis download.net.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody wynikłe z nieprawidłowego korzystania z niżej opisanych porad. Pamiętaj, że instalujesz nieoficjalne oprogramowanie, które może posiadać błędy i niedociągnięcia. Poradnik przeznaczony dla urządzeń SM-G920x (np. SM-G920F) oraz SM-G925x (np. SM-G925F) – swój model możesz sprawdzić w „Ustawienia > Informacje o telefonie”.

Co potrzebuję do zainstalowania Androida 8.0 dla Galaxy S6 i S6 Edge?

Przede wszystkim w swoim urządzeniu Galaxy S6 lub S6 Edge musisz mieć zainstalowany nieoficjalny tryb recovery, czyli tzw. TWRP. Nie jest to trudne, cały proces opisaliśmy w osobnym poradniku, który znajdziesz w linku poniżej:

Instalacja TWRP Recovery w Galaxy S5, S6, S7 i S7 Edge

To jedyny warunek do instalacji nieoficjalnego oprogramowania. Gdy będziesz już mieć TWRP Recovery, to kolejnym krokiem jest pobranie właściwej paczki oprogramowania. Najnowszą wersję Androida 8.0 w wydaniu LineageOS znajdziesz poniżej:

Pobierz Androida 8.0 dla Galaxy S6 / S6 Edge

Wejdź do powyższego katalogu z oprogramowaniem i wybierz najnowszą wersję na podstawie daty publikacji. W środku znajdziesz dwa elementy:

  • plik z oprogramowaniem (np. LineageOS-8.0.0-zerofltexx-2017-09-17_1100.zip)

  • plik z kernelem / jądrem (np. Kernel-LineageOS-8.0.0-zeroltexx-2017-09-17_1100.img)

Dla zwykłego Galaxy S6 potrzebujesz tylko i wyłączniepliku z oprogramowaniem (BEZ kernela). Dla Galaxy S6 Edge potrzebujesz zarówno pliku z oprogramowaniem jak i pliku z kernelem.

Pliki z Androidem 8.0 dla Galaxy S6 / S6 Edge

Innymi słowy, w Galaxy S6 będziesz instalować tylko jeden plik (oprogramowanie), a w Galaxy S6 Edge dwa pliki (oprogramowanie + kernel).

Pliki z rozszerzeniem .mdsum5 możesz zignorować – służą one do obliczania sumy kontrolnej w celu sprawdzenia, czy plik jest zgodny z tym, co autor sugeruje. Interesują Cię tylko pliki .IMG oraz .ZIP.

Instalacja Androida 8.0 w Galaxy S6 i S6 Edge

Pobierz plik z oprogramowaniem z linku powyżej (oraz z kernelem jeśli posiadasz Galaxy S6 Edge) i skopiuj do pamięci wewnętrznej telefonu. Następnie musisz uruchomić telefon w trybie TWRP Recovery. Aby to zrobić, wyłącz urządzenie całkowicie, a następnie uruchom je ponownie za pomocą następującej kombinacji przycisków:

Przycisk zasilania (Power) + przycisk główny (Home) + przycisk zwiększania głośności (Volume Up)

Poczekaj, aż na ekranie pojawi się tryb TWRP Recovery. Proces można zacząć od stworzenia kopii zapasowej swojego aktualnego systemu (jeśli masz tyle miejsca wolnego w telefonie lub na karcie SD). Przejdź w tym celu do sekcji „Backup > Advanced Backup”, zaznacz wszystkie partycje i wykonaj pełną kopię zapasową, potwierdzając ją suwakiem „Swipe to Backup”.

Wykonaj backup w TWRP

Gdy zrobisz już kopię zapasową, to warto wykonać tzw. Wipe, czyli usuwanie niepotrzebnych danych systemowych. W tym celu udaj się do zakładki „Wipe” i na liście rzeczy do skasowania zaznacz: Dalvik, Data, System, Cache.Nie zaznaczaj pozycji Internal Storage – tu znajdują się twoje zdjęcia i inne dane!Potwierdź wykonanie czyszczenia suwakiem „Swipe to confirm Wipe”.

TWRP - usuwanie danych

Teraz możesz zainstalować oprogramowanie. Wejdź do zakładki „Install” i wskaż plik z oprogramowaniem (czyli np. „ LineageOS-8.0.0-zerofltexx-2017-09-17_1100.zip”). Po wybraniu pliku potwierdź instalację suwakiem „Swipe to confirm Flash".

Instalacja plików w TWRP

W przypadku Galaxy S6 to już koniec. Jeżeli masz Galaxy S6 Edge, to oprócz pliku z oprogramowaniem musisz jeszcze wgrać kernel. Ponownie wejdź do zakładki „Install” i tym razem wskaż plik .IMG z kernelem (np. Kernel-LineageOS-8.0.0-zeroltexx-2017-09-17_1100.img). Potwierdź instalację suwakiem „Swipe to confirm Flash”.

Android O od LineageOS ma wbudowane aplikacje Google (pakiet GAPPS w formie Pico) więc nie musisz doinstalowywać osobno aplikacji Google, tak, jak w innych nieoficjalnych wydaniach. Teraz pozostaje Ci już tylko uruchomić telefon ponownie. W tym celu przejdź do głównego ekranu TWRP i wybierz „Reboot > System now”. Urządzenie uruchomi się ponownie (pierwsze uruchomienie może potrwać całkiem długo, więc bądź cierpliwy).