Ktoś do Ciebie natrętnie dzwoni i nie chcesz odbierać telefonu? Możesz zablokować numer, aby automatycznie odrzucać połączenia. Smartfony Xperia mają wbudowaną opcję, która na to pozwala.

Jak blokować numery w Xperia?

Większość z nas nie lubi połączeń od telemarketerów z ofertami kredytów, garnków czy nowych promocji. Niestety, mimo wszechobecnego RODO proceder „losowego generowania numerów“ i dzwonienia z niechcianymi ofertami dalej trwa w najlepsze. Jeśli jakiś numer natrętnie do Ciebie wydzwania, to warto wiedzieć, że można go zablokować.

Oczywiście, w Sklepie Play znajdziemy mnóstwo zaawansowanych aplikacji do ochrony przed niechcianymi połączeniami. Jeśli jednak zależy nam na zwykłym zablokowaniu numeru wybranej osoby, to nie trzeba instalować żadnej aplikacji. W urządzeniach Xperia funkcja blokowania numerów jest wbudowana w system.

Blokowanie numerów w smartfonach Xperia

Blokowanie jest bardzo proste i można skorzystać z niego na dwa sposoby - samodzielnie wpisując numer telefonu do czarnej listy lub wybrać go z listy ostatnich połączeń. Pokażemy obie metody.

Zablokuj numer z listy ostatnich połączeń

Otwórz aplikację Telefon (ikona ze słuchawką), a następnie przejdź do zakładki z listą ostatnich połączeń (zakładka z ikoną zegara). Na liście połączeń wyszukaj numeru, który chcesz zablokować, po czym stuknij go palcem. Wysunięte zostanie menu z opcjami - wybierz w tym miejscu „Szczegóły połączenia“.

Wejdź do szczegółów połączenia

Pojawią się szczegóły, takie jak dokładna data i godzina połączenia oraz ewentualny czas trwania rozmowy. Pod spodem znajdziesz dodatkowe opcje. Wśród nich będzie opcja „Zablokuj numer“.

Zablokuj numer

Dotknij opcji „Zablokuj numer“ i potwierdź chęć nałożenia blokady. Numer telefonu zostanie dodany do listy zablokowanych. Połączenia od niego będą automatycznie odrzucane.

Ręczne dodawanie i usuwanie numerów do listy blokowania

Listą blokowanych numerów można też zarządzać samodzielnie, ręcznie dodając i usuwając blokowane numery. Aby to zrobić, uruchom aplikację „Telefon“ (aplikacja z ikoną słuchawki), a następnie w górnym prawym rogu dotknij ikony z trzema kropkami, by wysunąć menu. Z menu wybierz opcję „Ustawienia“.

Wejdź do ustawień połączeń

W ustawieniach przejdź do zakładki „Blokowanie numerów“. W tym miejscu znajdziesz listę wszystkich numerów, które zostały dodane do blokowania - możesz je usunąć z czarnej listy za pomocą ikony krzyżyka obok każdego numeru.

Dodaj numer do blokowanych

Jeśli z kolei chcesz dodać samodzielnie nowy numer, wpisując go ręcznie, wybierz opcję „Dodaj numer“. Pojawi się nowe okienko, w którym możesz wpisać numer telefonu do zablokowania.