Jeśli udostępniasz iPhone'a dziecku, to możesz zechcieć zablokować instalowanie i usuwanie aplikacji, a także zakupy w AppStore. W urządzeniach z iOS da się to bardzo łatwo zrobić.

Jak blokować instalowanie i usuwanie aplikacji w iPhone

Wiele osób daje swoim pociechom telefon lub tablet do zabawy – syn lub córka może zechcieć obejrzeć jakąś bajkę na YouTube lub pograć w jakąś grę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dzieci mogą zupełnie przypadkiem usunąć wybrane aplikacje lub zainstalować nowe, nawet płatne. Można się przed tym zabezpieczyć, ustawiając blokadę usuwania i instalowania aplikacji.

Blokada usuwania i instalowania aplikacji sprawdza się nie tylko w przypadku kontroli rodzicielskiej. Takie coś może być również przydatne w warunkach biznesowych, jeśli chcemy zabezpieczyć telefon służbowy przed niechcianymi aplikacjami lub przed przypadkowym usunięciem aplikacji potrzebnych do pracy. Zobaczmy, jak to zrobić.

Ustawianie blokady instalowania i/lub usuwania aplikacji w iPhone oraz iPad

Nie trzeba niczego instalować, aby ustawić taką blokadę. System iOS posiada wbudowaną funkcję ograniczeń, która pozwala użytkownikowi zabezpieczyć funkcję usuwania i instalowania aplikacji hasłem. Bez znajomości hasła nie będzie można usunąć aplikacji lub pobrać nowej z AppStore.

Aby to ustawić, przejdź do aplikacji „Ustawienia”, a następnie wybierz zakładkę „Ogólne”. Na liście dostępnych opcji wybierz „Ograniczenia” (opcja ta powinna znajdować się w dolnej części listy).  

Wejdź do opcji ograniczeń w iOS

Po wybraniu tej opcji wyświetlona zostanie prośba o utworzenie 4-cyfrowego hasła zabezpieczającego ograniczenia. Ten kod będzie potrzebny do tego, aby w przyszłości włączać i wyłączać ustawione ograniczenia np. na potrzeby zainstalowania lub usunięcia jakiejś aplikacji.  Nie jest to twój kod PIN, którego używasz do odblokowywania telefonu! Ustaw zupełnie inne, unikatowe hasło, służące tylko i wyłącznie do obsługi ograniczeń w telefonie.

Ustaw 4-cyfrowy kod i wybierz ograniczenia do włączenia

Gdy ustawisz już hasło, to wyświetli się lista rzeczy, które możesz w swoim smartfonie ograniczyć. Na liście znajdziesz interesujące nas opcje:

  • Instalowanie aplikacji
  • Usuwanie aplikacji
  • Zakupy w programach

Odznacz wszystkie opcje, poza tymi powyższymi. Zaznaczenie tych trzech ograniczeń sprawi, że bez znajomości przed chwilą utworzonego hasła nikt nie będzie mógł instalować nowych aplikacji z AppStore, a także usuwać istniejących aplikacji. Opcja ta całkowicie ukryje również aplikację AppStore.

Ostatnia opcja z powyższych zablokuje również możliwość dokonywania zakupów w aplikacjach (np. specjalnych przedmiotów w grach, które przyspieszają rozgrywkę). Włączenie tej opcji wraz z pozostałymi blokadami jest bardzo przydatne, zwłaszcza, gdy korzystamy z ograniczeń po to, aby zabezpieczyć telefon przed dzieckiem. Dzięki temu nasze dziecko nie będzie mogło kupować specjalnych ulepszaczy i skrzynek w grach mobilnych za prawdziwe pieniądze z naszej karty kredytowej.

Jeżeli zechcemy ponownie mieć możliwość instalacji lub usuwania aplikacji, to wystarczy udać się do zakładki „Ogólne > Ograniczenia”,podać swój 4-cyfrowy kod, który ustawiliśmy na początku, a następnie wyłączyć wybrane ograniczenia.