Chcesz zablokować aplikacje odciskiem palca w Androidzie, aby niepowołane osoby nie uzyskały do nich dostępu? Obawiasz się, że ktoś sprawdza twoje wiadomości lub serwisy społecznościowe? Zobacz, jak to rozwiązać w prosty sposób na telefonie, który posiada obsługę skanowania odcisku palca.

Blokada aplikacji odciskiem palca

Blokowanie aplikacji w Androidzie nie jest niczym nowym. Wiele osób korzysta ze specjalnych narzędzi, które umożliwiają zablokowanie dostępu do wybranych aplikacji kodem PIN. Taka forma blokady jest dość solidna, ale na dłuższą metę wpisywanie kodu PIN przy każdym uruchomieniu chronionej aplikacji może okazać się męczące. Jest na to jednak sposób – można to zabezpieczenie usprawnić, zmieniając kod PIN na odcisk palca.

Jeśli twoje urządzenie posiada czytnik linii papilarnych, to można wykorzystać go do ochrony poszczególnych aplikacji w smartfonie. W ten sposób uruchomienie np. Facebooka, Snapchata, Instagramu czy Wiadomości SMS będzie wymagało zeskanowanie odcisku palca.

To znacznie lepsza metoda blokowania dostępu do aplikacji – zeskanowanie odcisku palca jest szybsze niż wpisanie kodu PIN, a jednocześnie ten sposób zabezpieczenia jest dużo silniejszy niż np. czterocyfrowy kod, który ktoś może odgadnąć lub podpatrzeć, jak wpisujemy. Jak coś takiego skonfigurować w smartfonie z Androidem?

Blokowanie dostępu do aplikacji za pomocą odcisku palca w Androidzie

Aby dodać taką funkcję, skorzystamy z aplikacji o nazwie AppLock – Fingerprint Unlock od Cheetah Mobile. Narzędzie to umożliwia wybranie aplikacji, które chcemy zablokować i pozwala aktywować funkcję odblokowania ich za pomocą kodu PIN lub odcisku palca.

Najpierw jednak należy skonfigurować systemową blokadę urządzenia za pomocą odcisku palca. Wejdź do ustawień zabezpieczeń w Androidzie i znajdź opcję konfiguracji czytnika linii papilarnych. W zależności od modelu opcja ta może znajdować się w innym miejscu. Konfiguracja wymaga kilkurazowego zeskanowania palca w celu potwierdzenia.

Gdy masz już to zrobione, to kolejnym krokiem jest pobranie narzędzia AppLock, które umożliwia zabezpieczenie aplikacji odciskiem palca.

Pobierz AppLock – Fingerprint Unlock

Po uruchomieniu AppLock wyświetli się ekran, na którym możesz wybrać aplikacje do zabezpieczenia czytnikiem linii papilarnych. Oczywiście później będzie można to zmienić i dodać kolejne aplikacje do listy, ale już na tym etapie możemy od razu zaznaczyć te pozycje, które mają być zabezpieczone.

Wybierz aplikację do zablokowania

Następnie wyświetli się prośba o utworzenie wzoru zabezpieczającego – przyda się jako zapasowa metoda odblokowywania aplikacji, gdy np. pojawią się problemy z czytnikiem. Utwórz odpowiedni wzór i przejdź dalej.

Ustaw wzór zabezpieczający

W następnym kroku powinna wyświetlić się prośba o nadanie uprawnień aplikacji AppLock do historii użycia. To konieczne uprawnienie w celu włączenia blokady. Po przejściu do uprawnień wybierz aplikację AppLock na liście, a następnie zaznacz pole „Zezwól na monitorowanie użycia”. Jeśli nie zostaniesz automatycznie przekierowany/-a do odpowiedniego miejsca, w którym możesz ustawić uprawnienia, to opcję tę możesz znaleźć samodzielnie w ustawieniach Androida (Ustawienia > Zabezpieczenia > Aplikacje z dostępem do historii użycia).

Powróć do aplikacji AppLock i wysuń opcje tego narzędzia za pomocą ikony koła zębatego w górnym prawym rogu. Na liście ustawień zaznacz pole „Fingerprint”, aby uaktywnić blokadę aplikacji za pomocą odcisku palca.

Włącz blokadę za pomocą czytnika linii papilarnych

Od teraz za każdym razem, gdy spróbujesz uruchomić aplikację oznaczoną jako zablokowaną w AppLock, to wyświetli się prośba o odczytanie odcisku palca za pomocą czytnika linii papilarnych. Bez tego uruchomienie wybranej aplikacji będzie niemożliwe.