Z Internetu korzystają już nie tylko komputery, ale i urządzenia przenośne, a nawet inteligentne telewizory i lodówki. Wszystkie komunikują się za pośrednictwem domowej sieci, dlatego warto wiedzieć, jak ją zabezpieczyć.

Większości z nas cyberbezpieczeństwo kojarzy się z oprogramowaniem antywirusowym i unikaniem podejrzanych linków – nie z własną domową siecią. Mało osób wie, że niezabezpieczone Wi-Fi stanowi zagrożenie, szczególnie wtedy, gdy łączy ze sobą wiele urządzeń. Udany atak na sieć umożliwia bowiem hakerom podsłuchiwanie wszystkich informacji przepływających przez router.

Dlaczego i jak dbać o ochronę domowej sieci?

Domowa sieć to prawdziwa skarbnica danych. Ponieważ udostępnia połączenie internetowe naszym laptopom, komputerom, smartfonom i innym sprzętom, przepływa przez nią mnóstwo poufnych informacji – loginy, hasła, dane kart kredytowych, informacje bankowe i tak dalej. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie jej przed osobami trzecimi, tak by nikt nie mógł „podsłuchiwać” naszego ruchu sieciowego. Oto kilka sposobów na zapewnienie ochrony sieci.

Zmiana domyślnych danych logowania do routera i Wi-Fi

Konieczność zmiany fabrycznie ustawionych danych logowania brzmi banalnie, ale wiele osób o niej zapomina. Każdy router posiada domyślne ustawienia – w tym hasło umożliwiające jego konfigurację i zalogowanie się do sieci (często jest to po prostu słowo admin). Dane te są dostępne w instrukcji użytkownika oraz na stronie internetowej producenta sprzętu i należy je koniecznie zmienić podczas pierwszej konfiguracji urządzenia.

Domyślny login i hasło do routera są bardzo łatwe do znalezienia lub odgadnięcia – również dla hakerów. Znając fabryczne ustawienia sprzętu, mogą oni spróbować włamać się do sieci, dlatego tak ważna jest zmiana hasła i identyfikatora.

Filtrowanie adresów MAC

Adres MAC to unikalny i niezmienny ciąg znaków przypisany do każdego sprzętu łączącego się z Internetem, a właściwie do jego karty sieciowej. Gdy urządzenie łączy się z routerem, udostępnia mu swój adres MAC. Routery domyślnie akceptują wszystkie adresy MAC, ale nie muszą tego robić.

Możemy skonfigurować swój router tak, by akceptował połączenia tylko z wybranymi przez nas urządzeniami poprzez stworzenie listy dozwolonych adresów MAC. Dzięki temu mamy kontrolę nad tym, kto może łączyć się z naszą siecią. Wada rozwiązania? Jeśli zaprosimy do domu gości, nie będą oni mogli korzystać z naszego Wi-Fi (chyba że dodamy adresy MAC ich urządzeń do listy).

Zainstalowanie usługi VPN na routerze

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to rodzaj tunelu łączącego urządzenie z Internetem. Gdy sprzęt łączy się z siecią za pomocą VPN-u, przesyła dane do serwera usługodawcy, a ten przekazuje je dalej. Dzięki temu informacje są zaszyfrowane, a adres IP ukryty i zmieniony na ten, którego używa serwer pośredniczący.

Narzędzia VPN można instalować na komputerach i urządzeniach przenośnych, ale jeśli mamy w domu dużo takich sprzętów – konfiguracja aplikacji na każdym z nich jest dość czasochłonna. Poza tym nie zainstalujemy VPN-u na przykład na Smart TV. Można to jednak obejść, po prostu instalując VPN na routerze. Wtedy każdy sprzęt do niego podłączony zyska ochronę.

Jeśli nie wiemy, czy usługa VPN jest dla nas, możemy zainstalować VPN trial i na własnej skórze przekonać się o korzyściach płynących z tego rozwiązania.

Jak zabezpieczyć swoją domową sieć?

Szyfrowanie sieci

Większość nowoczesnych routerów domyślnie szyfruje dane, ale warto sprawdzić, czy ta opcja na pewno jest u nas włączona. Wystarczy:

  1. wprowadzić adres IP routera w pasku przeglądarki,
  2. zalogować się loginem i hasłem,
  3. odszukać sekcje Sieć bezprzewodowa i Bezpieczeństwo (lub podobnie nazwane),
  4. sprawdzić, czy szyfrowanie jest włączone i zmienić jego typ w razie potrzeby.

Dość powszechnym, ale niezbyt skutecznym protokołem szyfrowania jest WEP, dlatego jeśli to jego używa nasz router – lepiej go zmienić. Protokół WPA jest nieco lepszy, natomiast najlepszym wyborem jest WPA2 lub najnowszy WPA3.

Wyłączenie dostępu zdalnego

Funkcja zdalnego zarządzania routerem czasem przydaje się na przykład w firmach, ale większość z nas nie korzysta z niej w swoim codziennym życiu. Warto ją zatem wyłączyć. Dostęp zdalny do routera sprawia, że każdy może próbować odgadnąć dane logowania do panelu administracyjnego. Jeśli więc nie musimy kontrolować routera spoza domu, wyłączmy tę funkcję.

Ukrywanie SSID

SSID to po prostu nazwa naszej sieci, czyli to, co widzimy, gdy szukamy dostępnego Wi-Fi w okolicy. Domyślnie jest ona publiczna i widoczna dla każdego, kto znajduje się w zasięgu. Możemy ją jednak ukryć. Dzięki temu osoby trzecie (na przykład znajdujące się w naszym sąsiedztwie) w ogóle nie będą widziały naszej sieci na liście dostępnych hotspotów. Urządzenia, które zostały wcześniej podłączone do routera, takimi pozostaną.

Aby ukryć nazwę sieci, wystarczy zalogować się do routera, wejść w ustawienia sieci bezprzewodowej i odszukać opcję Rozgłaszanie SSID (SSID Broadcasting), a następnie ją wyłączyć.

Zadbaj o ochronę swojej domowej sieci

Z racji tego, że podłączamy do Internetu coraz więcej urządzeń, warto zadbać o to, by łącząca je sieć była odpowiednio chroniona. Na szczęście zabezpieczenie routera nie wymaga żadnej zaawansowanej wiedzy technicznej i zajmuje tylko kilka minut. Pamiętajmy o tym, że niezabezpieczona sieć domowa jest jak otwarta furtka do naszych komputerów, smartfonów i różnych inteligentnych gadżetów.