Chcesz sprawdzić, w ilu klatkach na sekundę chodzą gry na twoim telefonie? Możesz wyświetlić FPS w grach na Androidzie za pomocą aplikacji GameBench. Nie wymaga ona roota ani innych zaawansowanych modyfikacji. Zobacz, jak korzystać z tej aplikacji.

Jak wyświetlić FPS w grach na telefonie

Do ilości klatek na sekundę dużą wagę przywiązują, przede wszystkim, gracze pecetowi. Płynność rozgrywki liczy się jednak nie tylko w grach komputerowych, ale również i w grach mobilnych. Warto wiedzieć, że w grach na telefonie również możemy wyświetlić ilość FPS-ów. Jak to zrobić? Pomoże w tym aplikacji GameBench.

Uwaga! GameBench w darmowej wersji (Community Edition) zbiera informacje o wydajności naszego urządzenia w grach, w których wyświetlimy liczbę klatek na sekundę. Dane te są przesyłane później do developerów w celu lepszej optymalizacji swoich gier pod różne urządzenia.

Krok 1: Włącz debugowanie USB w swoim telefonie lub tablecie z Androidem

Do aktywacji aplikacji GameBench będzie konieczne jednorazowe podłączenie urządzenia do komputera za pomocą kabla USB i uruchomienie programu aktywacyjnego. Aby było to możliwe, konieczne jest włączenie funkcji debugowania USB w Androidzie.

Włącz debugowanie USB

Możesz to zrobić po wejściu do „Ustawienia > Opcje programistyczne“ - w tym miejscu wyszukaj opcji „Debugowanie USB“ i zaznacz ją. Jeśli nie masz zakładki Opcje programistyczne, to konieczne jest jej uaktywnienie - zobacz szczegóły poradnik jak włączyć opcje programistyczne i debugowanie USB. Po włączeniu debugowania USB przejdź do kolejnego kroku.

Krok 2: Ściągnij aplikację GameBench Community Edition

GameBench Community Edition to darmowa aplikacja, która pozwala wyświetlić ilość klatek na sekundę w każdej uruchomionej grze na smartfonie lub tablecie. Zacznijmy zatem od pobrania tej aplikacji ze Sklepu Play:

Pobierz GameBench Community Edition

Zainstaluj GameBench

Wejdź w powyższy link na swoim telefonie lub tablecie z Androidem, a następnie pobierz aplikację. Po jej pobraniu uruchom ją i wyraź zgodę na dostęp do danych w telefonie.

Krok 3: Aktywuj aplikację GameBench Community Edition

Po przejściu dalej pojawi się informacja o tym, że należy pobrać program GameBench w wersji na Windows, Linuksa lub macOS i podłączyć telefon kablem USB do komputera. To jednorazowy krok, konieczny tylko w celu aktywacji aplikacji. Do późniejszego korzystania z GameBench i wyświetlania FPS w grach NIE będzie trzeba używać kabla USB i komputera.

Zezwól na debugowanie USB

Podłącz urządzenie do komputera za pomocą kabla USB. Na ekranie telefonu powinien pojawić się komunikat z zapytaniem, czy chcemy zezwolić na debugowanie USB. Wybierz „OK“.

W następnym kroku pojawi sie informacja, aby pobrać i zainstalować program GameBench na komputerze. Należy go pobrać z poniższego linku, w wersji dla Windows, Linuksa lub macOS:

Pobierz GameBench na komputer

Ściągnij i uruchom program. Wyświetli on komunikat, że oczekuje na połączenie USB.

Gamebench - aktywacja

Po chwili wykryje on podłączone przez USB urządzenie z aplikacją GameBench i aktywuje ją. Po aktywacji możesz wyłaczyć program, usunąć go z komputera i odłączyć kabel USB. Nie będą już potrzebne do używania aplikacji i sprawdzania FPS.

Krok 4: Włącz wyświetlanie liczby klatek na sekundę w grach na Androidzie

Teraz możesz już korzystać normalnie z aplikacji. Aby wyświetlić FPS w grze, należy uruchomić grę z poziomu aplikacji GameBench.

Uruchom więc GameBench, a następnie poczekaj, aż wyświetli się lista wszystkich aplikacji w telefonie. Znajdź swoją grę i wybierz ją.

Wybierz grę w GameBench i monitruj FPS

Przy pierwszej próbie może pojawić się prośba o udzielenie uprawnień na wyświetlanie przez GameBench informacji nad innymi aplikacjami - w tym celu wybierz opcję „Click to enable“ i zaznacz opcję „Zezwól na wyświetlanie nad innymi aplikacjami“.

Gra zostanie uruchomiona, a narożniku ekranu będzie wyświetlać się informacja o aktualnej liczbie klatek na sekundę. Jeśli chcesz przerwać wyświetlanie FPS, wystarczy dotknąć ikony z czerwonym znakiem zatrzymania.