W iOS 13 pojawiła się nowa opcja, która pozwala podczas udostępniania zdjęcia z iPhone usunąć dane o lokalizacji, a także dane EXIF. Jak skorzystać z tej opcji, aby podczas wysyłania zdjęć z iPhone dbać o prywatność?

Jak usunąć dane EXIF i dane lokalizacji ze zdjęć w iPhone

W zdjęciach zapisanych jest znacznie więcej informacji niż tylko sam uchwycony obraz. Odpowiadają za to dane EXIF, które zawierają informacje o aparacie, jego ustawieniach, a także informacje o lokalizacji wykonania zdjęcia. Dzięki temu możemy korzystać z automatycznego katalogowania zdjęć na podstawie lokalizacji i innych przydatnych funkcji. Dane te również można odczytać ręcznie we właściwościach pliku ze zdjęciem. Trzeba pamiętać, że zawarcie informacji o lokalizacji w zdjęciu może czasem obrócić się przeciwko nam.

Kiedy udostępniamy zdjęcia z aplikacji Zdjęcia przy użyciu np. poczty e-mail lub innej formy bezpośredniego transferu pliku do odbiorcy, to dane EXIF nie są czyszczone. Odbiorca otrzyma nasz plik ze zdjęciem wraz z zachowanymi wszystkimi danymi EXIF oraz informacją o lokalizacji, w której zdjęcie zostało zrobione. W przypadku zdjęć z wakacji nie jest to takim problemem, ale jeśli przesyłamy komuś selfie, to niekoniecznie chcemy dołączać do tego np. miejsce zamieszkania. Jak zatem czyścić dane EXIF i dane lokalizacji ze zdjęć w iPhone?

iOS 13 i usuwanie danych lokalizacji oraz EXIF ze zdjęć

W iOS 13 wprowadzono funkcję, która po aktywacji usuwa dane EXIF oraz dane lokalizacji ze zdjęć w trakcie ich udostępniania. Dzięki temu możemy bezpiecznie udostępniać zdjęcia z Galerii w dowolny sposób, nie martwiąc się o to, że przesyłamy fotografie wraz ze szczegółowymi danymi oraz lokalizacją.

Udostępnianie lokalizacji oraz danych EXIF można wyłączyć w trakcie wysyłania zdjęcia z Galerii. Nie jest to działanie domyślne, więc należy to robić za każdym razem, gdy udostępniamy jakieś zdjęcie.

Aby to zrobić, uruchom aplikację Zdjęcia, a następnie zaznacz wybrane fotografie, które chcesz udostępnić, przytrzymując je palcem. Po zaznaczeniu zdjęć dotknij przycisku udostępniania.

Odznacz dane lokalizacji i EXIF

Zanim zdecydujesz się wybrać sposób udostępnienia i osoby, dotknij przycisku Opcji na górnej belce, tuż obok komunikatu z ilością zaznaczonych zdjęć. Wysunięty zostanie nowy ekran, w którym możemy wybrać, jakie dane chcemy zawrzeć wraz ze zdjęciem.

Odznacz z listy załączanie Lokalizacji oraz Wszystkich danych zdjęcia. Gdy to zrobisz, możesz zamknąć opcje i udostępnić zdjęcie. Zostanie ono przesłane bez uwzględnienia danych EXIF oraz danych o lokalizacji.

Pamiętaj, że trzeba to wykonywać każdorazowo w trakcie udostępniania fotografii z aplikacji Zdjęcia. Ustawienia te nie są zapamiętywane i jeśli o tym zapomnimy, to zdjęcie zostanie udostępnione standardowo, z uwzględnieniem danych EXIF.