Chcesz przesłać znajomemu plik przez Messengera, ale aplikacja w Androidzie pozwala wysyłać tylko zdjęcia i filmy? Istnieje sposób na przesyłanie dowolnych plików przez Messengera z poziomu Androida. Zobacz, jak to zrobić.

Wysyłanie plików przez Messengera na telefonie

Czat Facebooka na komputerze obsługuje przesyłanie i odbieranie dowolnych plików w ramach rozmowy prowadzonej ze znajomym. W okienku czatu znajdziesz ikonę załącznika, dzięki której możesz przesłać znajomemu dowolny plik. Może to być jakikolwiek plik – dokument Worda, arkusz Excela, spakowany plik ZIP lub RAR czy piosenka w formacie MP3.

Sytuacja jednak się zmienia, gdy próbujemy zrobić to samo za pomocą Messengera w Androidzie. Okazuje się, że Messenger w Androidzie nie pozwala wysyłać dowolnych plików – możemy przesyłać jedynie zdjęcia oraz filmy. Co ciekawe, gdy ktoś wyśle do nas dowolny plik z komputera, to możemy go odebrać w telefonie, ale samemu nie możemy w aplikacji mobilnej wysyłać niczego poza obrazami i filmami. Skąd takie ograniczenie? Nie wiadomo, aczkolwiek warto wiedzieć, że da się je obejść. Istnieje sposób na to, aby przesyłać dowolne pliki z pamięci telefonu przez Messengera w Androidzie.

Wysyłanie plików przez Messengera w telefonie

Aplikacja Messenger niestety nie posiada funkcji przesyłania plików innych niż obrazy i filmy, ale to nic nie szkodzi. Rozwiązanie jest bardzo proste – gdy zechcemy wysłać komuś plik, to wystarczy, że otworzymy Facebooka w wersji przeglądarkowej na komputery i stamtąd wyślemy plik.

Aby to zrobić, otwórz przeglądarkę Chrome w Androidzie, a następnie wysuń menu w górnym prawym rogu za pomocą ikony z trzema kropkami. Z listy dostępnych opcji wybierz „Wersja na komputer”. Spowoduje to przełączenie przeglądarki w tryb sprawiający, że każda strona będzie otwierana w takiej wersji, jak na komputerze.

Włącz wersję na komputer w Chrome

Po zaznaczeniu tej opcji wejdź w przeglądarce Chrome na stronę m.facebook.com. Włączy się mobilna wersja Facebooka, ale jednak w takiej wersji, jakbyśmy korzystali z komputera (czyli będzie posiadać funkcję przesyłania plików). Jeśli wchodzisz na Facebooka z przeglądarki po raz pierwszy, to konieczne będzie zalogowanie się na swoje konto.

Wejdź do zakładki z rozmowami

Po przejściu na Facebooka przełącz się za pomocą górnego menu do zakładki z rozmowami (ikona Messengera). Pojawi się lista twoich wszystkich konwersacji.

Wybierz na liście znajomego, któremu chcesz wysłać plik z telefonu i poczekaj, aż pojawi się ekran rozmowy. Tuż obok pola wpisywania wiadomości znajdziesz przycisk dodawania obrazka. W rzeczywistości przycisk ten pozwala wysyłać dowolne pliki.

Wybierz opcję dodawania pliku

Po dotknięciu tego przycisku wysunie się panel „Wybierz czynność” w Androidzie, za pomocą którego możemy wybrać, co chcemy wysłać. Dotknij w tym miejscu pola „Dokumenty”, aby przejść do funkcji przeglądania wszystkich plików.

Pojawi się teraz przeglądarka plików z twojego telefonu. Możesz przejść do zakładki „Pliki” i wskazać jakikolwiek rodzaj pliku, który chcesz wysłać z pamięci wewnętrznej urządzenia lub z karty SD.

Wskaż plik do wysłania

Nie musi to być zdjęcie, może to być dokument, arkusz kalkulacyjny, piosenka, archiwum ZIP/RAR lub jakikolwiek inny plik. Po wskazaniu plik zostanie wysłany i wyświetli się w Messengerze u znajomego. Jako że aplikacja Messenger w telefonie obsługuje odbieranie dowolnych plików, to znajomy nie będzie miał żadnego problemu z pobraniem i otwarciem przesłanego mu załącznika.