Ponieważ Internet powoli, ale systematycznie zaczyna przechodzić ze starego i powszechnie używanego formatu HTTP na nowy, zabezpieczony format HTTPS, zaczniesz zauważać, że coraz więcej przeglądarek blokuje dostęp do stron HTTP. Dzieje się tak ze względu na bezpieczeństwo w sieci. Jeśli więc nadal korzystasz z witryn internetowych korzystających z mniej bezpiecznego formatu HTTP, w tym artykule dowiesz się, jak ustawić odgórne korzystanie z formatu HTTPS.

Związane z: Jak zablokować wyświetlanie niechcianych witryn w wynikach wyszukiwania.

Bezpieczeństwo w sieci to jedna z najważniejszych, ale najtrudniejszych dziedzin związana ze środowisku internetowym. Wygląda na to, że każdego dnia pojawiają się nowe zagrożenia lub luki, które grożą narażeniem nas wszystkich na pewnego rodzaju kradzież danych osobowych czy oszustw finansowych.

Chociaż wirusy, złośliwe oprogramowanie, aplikacje stalkerware, oprogramowanie ransomware i oszustwa typu phishing stanowią większość z tych zagrożeń, dostęp do niezabezpieczonych witryn internetowych, które nadal używają przestarzałego formatu HTTP, może również narazić użytkownika na niebezpieczeństwo. Jeśli korzystasz z nowoczesnej i aktualnej przeglądarki, takiej jak Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Safari, Google Chrome lub Opera , Twoja przeglądarka ostrzeże Cię, jeśli wchodzisz na stronę, która nie jest zabezpieczona przez HTTPS. Jeśli chcesz dowiedzieć się trochę więcej o różnicach między HTTP i HTTPS, proponuję sprawdzić następującą stronę Wikipedii, która wyjaśnia wszystko szczegółowo.

https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTPS

Czy można wymusić witryny HTTP do korzystania z protokołu HTTPS? Pewnie, że można!

Teraz, gdy rozumiesz podstawowe powody, dla których powinieneś przejść na HTTPS, możesz rozpocząć proces wymuszania na stronach internetowych używania HTTPS zamiast HTTP. Aby rozpocząć, wystarczy pobrać małe rozszerzenie o nazwie HTTPS Everywhere, które jest dostępne dla Google Chrome, Mozilla Firefox i Opera.

HTTPS Everywhere to projekt opracowany przez The Electronic Frontier Foundation i The Tor Project , więc zanim dodasz rozszerzenie do przeglądarki, warto sprawdzić obie witryny programistów, aby uzyskać trochę więcej informacji.

Pobierz HTTPS Everywhere dla Opery.

Pobierz HTTPS Everywhere dla przeglądarki Firefox.

Pobierz HTTPS Everywhere dla Chrome.

Po dodaniu dodatku HTTPS do przeglądarki, rozszerzenie zajmie się wszystkim automatycznie, więc nie będziesz musiał się martwić o jego konfigurację. Czasami możesz napotkać strony internetowe, które nie ładują się poprawnie lub zawierają błędy. Jeśli tak się stanie, sprawdź, czy na pasku adresu nie ma ikony tarczy, która oznacza, że ​​Chrome zablokował niezabezpieczone części strony. Jeśli naprawdę potrzebujesz załadować stronę, możesz kliknąć tarczę, aby załadować całość, jednak spowoduje to zmniejszenie bezpieczeństwa i prywatności.

Jeśli wolisz całkowicie zablokować wszystkie witryny HTTP, możesz zaznaczyć pole Blokuj wszystkie możliwe witryny w rozszerzeniu. Zapobiegnie to wyświetlaniu wszystkich witryn HTTP i zamiast tego wyświetli pokazany niżej komunikat. Należy pamiętać, że rozszerzenie dla Google Chrome jest nadal w fazie beta, więc czasami może być trochę niedopracowane.