Download, sterowniki

Jak wyłączyć telemetrię w Windows 7 po aktualizacji z Lipca 2019 (KB4507456)

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
12.07.2019
Ilość komentarzy
2

Microsoft dodał ukradkiem funkcje śledzące do ostatniej aktualizacji KB4507456 z Lipca 2019 r. dla Windows 7. Uaktualnienie zawiera w sobie funkcje telemetryczne, które już kiedyś trafiły do Siódemki z aktualizacją KB2952664. Jak je wyłączyć?

Blokada telemetrii w Windows 7

Microsoft od momentu wydania Windows 10 mierzy się z silną krytyką odnośnie śledzenia użytkowników. Krytyka ta nie wzięła się z niczego - Windows 10 jest naszpikowany funkcjami telemetrycznymi, a swego czasu również i do Windows 7 trafiły aktualizacje zbierające dane oraz zachęcające do przejścia na nowszą wersję systemu. Najwyraźniej historia lubi się powtarzać, gdyż Microsoft ukradkiem dodał kolejne funkcje telemetryczne do Windows 7 wraz z ostatnią aktualizacją na Lipiec 2019, czyli KB4507456.

Uaktualnienie KB4507456 jest oznaczone jako Security-only, czyli zawierające jedynie poprawki bezpieczeństwa. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie do końca tak jest. Woody Leonhard z serwisu AskWoody.com przeanalizował najnowsze uaktualnienie i okazuje się, że jest w nim zaszytych nieco więcej funkcji niż można by się tego było spodziewać po samej aktualizacji bezpieczeństwa. Okazuje się, że wraz z tą aktualizacją doinstalowywane są funkcje telemetryczne znane pierwotnie ze starszej aktualizacji o nazwie KB2952664.

Jakiego rodzaju telemetrię zawiera aktualizacja KB4507456 z Lipca 2019 r. dla Windows 7?

Wraz z aktualizacją lipcową KB4507456 instaluje się tzw. Microsoft Compatibility Appraiser, który ustawia w harmonogramie zadań powtarzalne, okresowe zadania telemetryczne. Działanie jest bardzo podobne do tego, co aktualizacja telemetryczna KB2952664 robiła pierwotnie w poprzednich latach.

Telemetria w tym wypadku sprowadza się do uzyskiwania informacji o systemie i komputerze wraz z oceną kompatybilności. Wykonywana jest diagnostyka na systemach, które biorą udział w programie Windows Customer Experience Improvement Program. Diagnostyka oszacowuje poziom kompatybilności systemu i umożliwia Microsoftowi uzyskać potrzebne informacje do tego, aby zapewnić zgodność aplikacji i urządzeń z systemem.

Podobna funkcjonalność trafiła do Windows 7 wraz z aktualizacją KB2952664 we Wrześniu 2018 r. Wtedy jednak Microsoft poinformował użytkowników o tym, że taka opcja wkrótce zostanie dodana do systemu. Tym razem mamy do czynienia z dodaniem tej opcji bez poinformowania użytkownika. W opisie aktualizacji nie ma słowa o zbieraniu danych.

Informacje o aktualizacji KB4507456

Co więcej, opcja ta jest doklejona do łatki bezpieczeństwa KB4507456, która jest oznaczona jako „Security-only“. Nie powinna więc zawierać ona niczego poza funkcjami bezpieczeństwa, a jednak trafiła tu funkcja odpowiedzialna za zbieranie danych o użytkownikach.

Jak wyłączyć telemetrię w aktualizacji KB4507456 z Lipca 2019 r. w Windows 7?

Zbieranie danych w tym wypadku odbywa się za pomocą zadań w Harmonogramie. Ustawione są trzy zadania, które po automatycznym wywołaniu dokonują odpowiedniej diagnostyki i wysyłają dane do Microsoftu. Można to jednak prosto wyłączyć poprzez edycję Harmonogramu zadań.

Wciśnij kombinację klawiszy Windows + R, aby wywołać okno uruchamiania. Następnie w oknie uruchamiania wpisz poniższe polecenie:

taskschd.msc

Zatwierdź polecenie przyciskiem OK. Pojawi się nowe okno Harmonogramu zadań.

Wyłącz zadania telemetrii w harmonogramie

Oto trzy zadania, które musisz zatrzymać lub usunąć, aby zablokować telemetrię:

  •  \Microsoft\Windows\Application Experience\ProgramDataUpdater
  •  \Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser
  •  \Microsoft\Windows\Application Experience\AitAgent

Korzystając z panelu po lewej stronie, udaj się do zakładki Microsoft > Windows > Application Experience. Po zaznaczeniu tej sekcji wyświetlą się powyższe zadania w środkowej części ekranu.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych zadań i wybierz opcję „Wyłącz“. Możesz je również opcjonalnie usunąć. Po wykonaniu tych czynności funkcje telemetryczne nie będą się już uruchamiać.

Dołącz do dyskusji

Peter Sanktuarium

25.11.2019

nie pomocne do win 7, wypierdalaj Błażeju z takim clickbaitem

Peter Sanktuarium

25.11.2019

nie pomocne do win 7, wypierdalaj Błażeju z takim clickbaitem

comments powered by Disqus