Download, sterowniki

Jak wyłączyć aplikacje UWP działające w tle w Windows 10

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
06.12.2017
Ilość komentarzy
1

W Windows 10 sporo aplikacji działa w tle, synchronizuje powiadomienia i dokonuje aktualizacji. Można to jednak zablokować. Zobacz, jak wyłączyć aplikacje działające w tle w Windows 10.

Jak blokować aplikacje w tle w Windows 10

W Windows 10 znajdziesz domyślnie zainstalowanych sporo aplikacji, które mogą działać w tle. Wszystkie aplikacje typu UWP (Universal Windows Platform), a więc zarówno te pobrane ze Sklepu Windowsa 10, jak również te systemowe z nowym interfejsem, mają możliwość działania w tle. Może to być wykorzystywane np. do aktualizacji aplikacji bądź do sprawdzania powiadomień. Aplikacje tego typu mogą też zbierać np. dane statystyczne i wysyłać je do Microsoftu.

Na szczęście jako użytkownik masz pełną kontrolę nad tym, jakie aplikacje działają w tle. Możesz wyłączyć działanie w tle wybranych aplikacji lub całkowicie zablokować działanie w tle aplikacji UWP. Pozwoli to zaoszczędzić baterię (jeśli masz laptopa) oraz odciążyć system.

Wyłączanie aplikacji UWP działających w tle w Windows 10

Odpowiednią opcję znajdziesz w ustawieniach systemowych. W tym celu wysuń menu Start, a następnie kliknij w ikonę koła zębatego, aby wejść do ustawień.

W ustawieniach wybierz zakładkę „Prywatność”. Pojawi się lista dostępnych opcji związanych z ochroną danych. W menu bocznym po lewej stronie przejdź do kolejnej zakładki o nazwie „Aplikacje w tle”.

Blokowanie pojedynczych aplikacji w tle

W tym miejscu znajdziesz listę wszystkich aplikacji, które mogą działać w tle. Jak wspomniałem, są to oczywiście aplikacje typu UWP, czyli albo aplikacje systemowe z Windows 10, albo aplikacje pobrane ze Sklepu Windows 10. Nie znajdziesz tu klasycznych programów, takich jak w Windows 7.

Na liście możesz odznaczyć aplikacje, które mają mieć zablokowaną możliwość działania w tle. Pamiętaj jednak, że jeśli zablokujesz jakiejś aplikacji działanie w tle, to nie będzie ona odbierać żadnych powiadomień i wykonywać żadnych operacji. Przykładowo, gdy zablokujesz aplikację Poczta, to nie otrzymasz powiadomienia o nowym mailu dopóki samemu nie uruchomisz tej aplikacji.

Blokowanie wszystkich aplikacji w tle

Jeśli chcesz wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle za jednym razem, to wystarczy, że przełączysz główny suwak „Zezwalaj aplikacjom na działanie w tle” do pozycji wyłączonej. Wtedy żadna aplikacja typu UWP nie będzie mogła działać w tle.

Dołącz do dyskusji

Ola

06.12.2017

Dziękuję Ci za ten wpis.

comments powered by Disqus