Przeszkadza Ci, że twój wyświetlacz nie gaśnie i ciągle wyświetla czas oraz informacje o powiadomieniach? To funkcja Always on Display. Możesz ją wyłączyć i zwiększyć żywotność baterii.

Jak wyłączyć Always On Display w Galaxy?

Modele Galaxy S7, S7 Edge i nowsze (np. S8 i S8 Edge) są wyposażone w funkcje Always On Display. Wykorzystuje ona zalety wyświetlacza AMOLED po to, aby przez cały czas wyświetlać na ekranie najbardziej potrzebne informacje, takie jak data, godzina oraz powiadomienia, nawet jeśli nie korzystamy z telefonu i po prostu leży on na biurku. Dzięki temu nie trzeba odblokowywać urządzenia, aby np. sprawdzić czas – wystarczy tylko rzucić okiem na wyświetlacz, na którym te informacje są wyświetlane bezustannie.

Oczywiście ma to swoje skutki uboczne. Przede wszystkim opcja ta powoduje zwiększone drenowanie baterii – w końcu informacje o godzinie czy powiadomieniach cały czas wyświetlają się na ekranie. Co prawda Samsung zadbał o to, aby zużycie baterii było minimalne, a technologia AMOLED sprawia, że podświetlane są tylko piksele w użyciu (reszta jest wygaszona), jednak nie zmienia to faktu, że ma to wpływ na wyczerpywanie baterii (minimum kilka procent w ciągu całego dnia).

Co więcej, niektórzy użytkownicy martwią się tym, że po roku lub dwóch może dojść do wypalenia się ekranu AMOLED ze względu na cały czas aktywny ekran. Jeśli ta funkcja nie jest wam niezbędna do życia, to możecie uniknąć wszelkich efektów ubocznych i po prostu ją wyłączyć. Wtedy ekran po zablokowaniu urządzenia będzie się wyłączyć tak, jak w większości smartfonów. Jak to zrobić?

Wyłączanie funkcji Always on Display w smartfonach Samsung

Funkcję Always On Display można w dowolnej chwili dezaktywować i przywrócić normalny tryb wyświetlacza, w którym będzie on gasnąć po zablokowaniu ekranu. Można to zrobić na dwa sposoby – korzystając z paska szybkiego dostępu lub przechodząc do ustawieniach smartfona.

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z paska szybkiego dostępu (skrótów). Wysuń panel powiadomień, przesuwając palcem od góry ekranu. Następnie ponownie przesuń palcem, aby wysunąć wszystkie dostępne ikony ze skrótami.

Przełącznik Always On Display

Na liście skrótów znajdziesz funkcję „Always On Display”. Domyślnie jest ona włączona, a więc jest zaznaczona. Wystarczy, że stukniesz ją palcem, aby ją odznaczyć, a funkcja Always On Display zostanie od razu wyłączona. Teraz, gdy zablokujesz urządzenie, to ekran pozostanie wygaszony.

Alternatywnie, jeśli chcesz uzyskać dostęp do większej ilości opcji, możesz przełączyć Always On Display w głównych ustawieniach swojego urządzenia. Wejdź do aplikacji „Ustawienia”, a następnie udaj się do zakładki „Wyświetlacz”.

Wyłączanie Always On Display w Galaxy

W tym miejscu znajdziesz na liście opcję „Always on Display”. Dotknij jej, aby wejść do wszystkich dostępnych preferencji. Możesz w tym miejscu wyłączyć tę opcję, korzystając z głównego przełącznika na górze ekranu. Masz także możliwość dostosowania stylu zegara (np. cyfrowy lub analogowy), a także opcję ustawienia obrazu tła.