Komputery stały się dla nas nieodłącznym elementem życia. Czy w ogóle ktoś wyobraża sobie, aby nagle przestały one istnieć? W końcu komputery ułatwiają nam pracę, są swoistym centrum rozrywki, wspierają naukę i kształcenie a do tego pozwalają robić zakupy, rozwijać hobby i kontaktować się z rodziną czy przyjaciółmi.

Zakup laptopa

 

Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób chce kupić przenośny komputer albo wymienić już posiadanego laptopa, na zdecydowanie nowszy model. Na co jednak w takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę? Co wziąć pod uwagę? Jak wybrać laptopa, z którego będziemy zadowoleni? Spróbujemy to wszystko ustalić! 

  1. Dlaczego laptop a nie komputer stacjonarny? 
  2. Jak wybrać laptopa, czyli na co zwracać uwagę?   
  3. Jak wybrać laptopa – czy producent ma znaczenie?  

Dlaczego laptop a nie komputer stacjonarny? 

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest dość oczywista i brzmi: mobilność. Laptopy jako urządzenia przenośne, pozwalają wykonywać wiele zajęć w dowolnym miejscu i wtedy, kiedy mamy na to ochotę a nie kiedy musimy. Mowa tutaj zarówno o rozrywce jak i nauce. Laptopy jako urządzenia multimedialne dają możliwość oglądania filmów, surfowania po Internecie, obrabiania zdjęć czy plików video a także komunikowania się z przyjaciółmi i znajomymi – i to właściwie wszędzie tam, gdzie chcemy! Tak samo jest z nauką. Trzeba przyznać, że pojawienie się laptopów zmienił także uczenie się. Zdobywanie wiedzy, i to nawet z bardzo wąskiej specjalizacji, nie jest dziś już żadnym problemem. Mając laptopa, można wygodnie pisać wypracowania czy referaty w każdy momencie, na przykład w podróży czy na weekendowym wypadzie ze znajomymi. Zatem jeśli jeszcze nie posiadasz takiego urządzenia, zastanów się czy przypadkiem laptop nie ułatwiłby ci życia. Warto zapoznać się z tym co oferuje nam rynek a największą ofertę laptopów różnego typu, znajdziemy tutaj: https://www.oleole.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml

Jak wybrać laptopa, czyli na co zwracać uwagę? 

Aby dokonać dobrego wyboru laptopa, trzeba przede wszystkim ustalić do czego będziemy go głównie wykorzystywali. Właśnie to bowiem, w dużej mierze determinuje parametry na jakie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Zatem jak wybrać laptopa? Jeśli chcemy, aby laptop służył nam w główne mierze do serfowania po Internecie, słuchania muzyki i oglądania filmów czy też komunikowania się ze znajomymi, to nie warto kupować sprzętu z bardzo mocną kartą graficzną czy najnowszym procesorem. Do takich celów równie dobrze wykorzystamy laptopy z tak zwanej “średniej półki”, które obecnie także charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami. Warto za to zwrócić uwagę na szybki dysk SSD czy różne złącza, które przy takim wykorzystaniu laptopa mogą okazać się potrzebne.  

Zupełnie inaczej podejdziemy do tematu, gdy jesteśmy fanami gier komputerowych i chcemy zakupić laptopa głównie po to, aby pograć w swoje ulubione tytuły. Wtedy zdecydowanie uważniej będziemy patrzeć na laptopy gamingowe, czyli te dedykowane dla graczy. Charakteryzują się one bardzo szybkim procesorem, mocną kartą graficzną oraz sporą ilością pamięci RAM. Jednak to nie wszystko. Właściwe każdy ich podzespół stworzony jest po to, aby pokazać pełne możliwości gier. Do tego mają specjalnie dostosowane do tego celu chłodzenie, które jest bardzo ważne w sprzęcie przeznaczonym do tego rodzaju rozrywki.  

Jeszcze na coś zupełnie innego, wybierając laptopa, zwracać będzie uwagę osoba, która wykorzystuje go typowo do pracy. Oczywiście, w dużej mierze uzależnione jest to od rodzaju pracy oraz tego, gdzie najczęściej jest ona wykonywana. Tutaj czasem istotny może być duży ekran, zatem wybór może być ograniczony do laptopów z ekranem 17,3 cala. Jednak, sytuacja może być też taka, że ktoś pracuje zdalnie i często wykorzystuje laptopa w podróży. Wtedy zdecydowanie będzie brał pod uwagę rozmiar samego laptopa oraz jak największą pojemność baterii. Istotna może też okazać się waga laptopa – w końcu, jeśli często będziemy mieć go przy sobie to staje się to ważną sprawą przy jego zakupie. 

To tylko kilka przykładów tego jak indywidualnie należy podejść do wyboru laptopa i na jak różne sprawy, każdy z nas może zwracać uwagę. Warto jednak pamiętać, że sam laptop to jedno, ale często będziemy potrzebować wiele dodatkowych elementów i akcesoriów, które pozwolą nam korzystać z laptopa w pełni a nawet znaleźć dla niego dodatkowe zastosowanie. W związku z tym, warto zajrzeć do sklepu oleole.pl, gdzie możemy znaleźć wszystko, co może być nam potrzebne w tym temacie...a nawet więcej! 

Jak wybrać laptopa – czy producent ma znaczenie?  

Dużo osób uważa, że w dzisiejszych czasach zwracanie uwagi na producenta laptopa nie ma większego sensu. Jednak nie do końca jest to prawda. Wszystko zależy - jak już zaznaczaliśmy - od tego, czego potrzebujemy. Posłużmy się przykładem. Szukając samochodu dostawczego, nie będziemy szukać go u producentów samochodów osobowych albo ciężarowych. Analogicznie jest z laptopami. Niektórzy producenci charakteryzują się specyficznymi podzespołami, na przykład konkretnym systemem nagłaśniającym albo modelem karty graficznej. Do tego niektórzy, producenci laptopów specjalizują się w konkretnym ich typie – tutaj dobrym przykładem są laptopy gamingowe lub laptopy z mniejszym ekranem, czyli 10,1 cala. Są też producenci, którzy po postu mają już wyrobioną renomę wśród użytkowników i ci chętnie sięgają po kolejne produkty z ich logo. Takim producentem niewątpliwie jest marka ASUS, która charakteryzuje się bardzo rozbudowanym portfolio laptopów oraz wprowadzaniem wielu ciekawych rozwiązań do urządzeń tego typu. Warto, wybierając laptopa, zapoznać się z ofertą właśnie tego producenta - https://www.oleole.pl/laptopy-i-netbooki,_Asus.bhtml

Materiał zewnętrzny