Zakup monitora nie jest zadaniem łatwym. Pod uwagę musimy wziąć wiele aspektów. Znaczenie ma przekątna ekranu, częstotliwość odświeżania obrazu, format obrazu i wiele innych kwestii. Czy wiesz, jakie monitory komputerowe są najlepszym wyborem?

Przekątna ekranu - jakie ma znaczenie?

Na początku warto rozgraniczyć pojęcia rozmiaru i rozdzielczości monitora. Okazuje się, że nie są to pojęcia tożsame ze sobą. Rozmiar monitora określony jest poprzez jego przekątną wyrażoną w calach. Zdecydowanie najczęściej wybierane są monitory do komputera o rozdzielczości 21 do 27 cali, choć na rynku dostępne są także mniejsze i większe modele. Rozdzielczość monitora natomiast jest ilością pikseli w pionie i w poziomie, z których składa się obraz. Im większa jest rozdzielczość ekranu, tym jakość wyświetlanego obrazu będzie lepsza. Wybierając odpowiedni rozmiar monitora, należy wziąć pod uwagę jego odległość od użytkownika, a także rodzaj wykonywanej na monitorze pracy. Zdecydowanie najpopularniejsze są monitory o przekątnej 21 cali. Wartość ta odpowiada około 54 cm. Jest to rozmiar wystarczający do codziennej pracy biurowej, nauki czy korzystania z monitora do przeglądania sieci. Nieco większe są monitory 24 cale. Taka wielkość również sprawdzi się w prostych zadaniach biurowych. Dużą zaletą takich monitorów jest fakt, że nie zajmują one zbyt dużej ilości miejsca, dzięki czemu nie stanowią ograniczenia przestrzeni do pracy. Jeżeli szukasz monitora odpowiedniego do pracy grafika czy programisty, wybierz monitor o przekątnej minimum 27 cali. Konieczna jest tu duża przestrzeń robocza, a 27 cali to aż 69 cm przekątnej ekranu.

Jaka rozdzielczość ekranu jest najlepsza?

Mówiąc najprościej, im większa jest rozdzielczość, tym lepsza jest widoczność wszystkich detali obrazu, większa jest jego czytelność i wyrazistość. Przy wyborze monitora warto wiedzieć, że podawana przez producenta rozdzielczość zawsze jest tą optymalną, dającą najlepsze efekty. Najpopularniejszą rozdzielczością stosowaną w monitorach wciąż jest rozdzielczość 1080p, czyli 1920x1080 px. Najlepsze efekty daje ona na małych ekranach o przekątnej 21-24 cale. Doskonale sprawdza się podczas codziennego użytkowania, korzystania z internetu czy oglądania filmów. Dla zapalonych graczy najlepszym wyborem będzie rozdzielczość 1440p, czyli 2560x1440 px. Najlepiej sprawdza się w przypadku monitorów w rozmiarze 27 do 32 cali. Taka rozdzielczość sprawdzi się także w przypadku pracy grafików czy projektantów. Najlepsze efekty daje rozdzielczość 4K/Ultra HD, czyli 3840x2160 px. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli takich monitorów, trzeba jednak wiedzieć, że wyświetlanie obrazu na maksymalnej rozdzielczości dość mocno obciąża komputer. 4K wymaga więc zastosowania najlepszego GPU i bardzo wydajnego procesora. Tak wysoka rozdzielczość wspierana jest przez monitory dla graczy w rozmiarze od 27 cali w górę.

Proporcje ekranu dla różnych zastosowań?

Wybierając monitor, pod uwagę należy wziąć także proporcje jego ekranu. Format ekranu, mówiąc najprościej, jest stosunkiem liczby pikseli w poziomie do liczby pikseli w pionie. Jeżeli weźmiemy na przykład monitor o proporcji ekranu 16:9, będzie to oznaczało, że na każde 16 pikseli jego rozdzielczości poziomej przypadnie 9 pikseli w rozdzielczości pionowej. Obecnie najpopularniejszą i najczęściej stosowaną proporcją jest 16:9 w rozdzielczości Full HD. Jest to proporcja najbardziej uniwersalna, znajdująca swoje zastosowanie w pracach biurowych, podczas oglądania filmów czy korzystania z internetu. Nieco mniej popularna jest proporcja 16:10, najlepiej sprawdzająca się w pracach biurowych jako delikatnie rozszerzenie pola roboczego w stosunku do proporcji 16:9. W monitorach ultraszerokich stosuje się format 21:9, a najnowocześniejsze ekrany panoramiczne mają proporcje 32:9.

monitory dla graczy

Jaka częstotliwość odświeżania zapewni stabilność działania?

Częstotliwość odświeżania monitora jest określeniem liczby wyświetlanych na monitorze klatek w ciągu jednej sekundy. Warto wiedzieć, że istnieją badania mówiące o tym, że korzystanie z ekranu, którego częstotliwość jest niższa niż 50 Hz może powodować częste bóle głowy, zmęczenie czy problemy ze wzrokiem. Jeżeli mówimy o najbardziej powszechnych zastosowaniach monitorów, które użytkowane są do prac biurowych, najlepszą częstotliwością odświeżania będzie ta na poziomie 60-75 Hz. Im wyższa jest częstotliwość, tym bardziej płynny i dynamiczny jest wyświetlany obraz. W przypadku monitorów przeznaczonych do gier komputerowych, częstotliwość odświeżania nie powinna być niższa niż 144 Hz. Najlepsze monitory zapewniające wyjątkowo płynny i dynamiczny obraz mogą odświeżać się z częstotliwością nawet 240 klatek na sekundę.

Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając monitor?

Poza przekątną ekranu czy jego rozdzielczością, dla standardowego użytkownika znaczenie ma z pewnością powłoka matrycy - jeżeli jest matowa, unikniemy irytujących odblasków promieni słonecznych, co znacząco ułatwi pracę. Warto sprawdzić, czy monitor posiada wbudowane głośniki, to również jest sporym ułatwieniem podczas wyboru odpowiedniego sprzętu do własnych zastosowań.

Materiał zewnętrzny