Android Oreo w trybie oszczędzania baterii blokuje wiele obciążających funkcji, ale jednocześnie wyłącza też wibracje oraz animacje, a także wymusza przyciemnienie ekranu. Istnieje jednak sposób, by dostosować tryb oszczędzenia baterii w Androidzie Oreo pod własne gusta.

Jak włączyć wibracje i animacje w trybie oszczędzania baterii w Oreo

Wielu producentów wprowadza do swojego oprogramowania własne opcje oszczędzania energii, ale jeśli masz oprogramowanie oparte na czystym Androidzie, to do dyspozycji masz tylko oryginalną funkcję oszczędzania baterii. Tryb ten w czystym Androidzie blokuje aplikacje działające w tle, wyłącza przesyłanie danych w tle, wyłącza usługi lokalizacyjne, wymusza zmniejszenie jasności ekranu, a także wyłącza wibracje oraz animacje.

Część osób chce korzystać z trybu oszczędzania baterii w Androidzie Oreo nie tylko wtedy, gdy bateria już umiera, ale również normalnie w ciągu dnia, aby zmaksymalizować żywotność urządzenia na jednym ładowaniu. Nie wszystkie opcje trybu oszczędzania są jednak wygodne. Czysty Android nie daje zbyt wielu opcji dostosowania trybu oszczędzania baterii pod siebie, ale istnieje inny sposób na to, aby przywrócić w nim niektóre funkcje, takie jak wibracje oraz animacje, a także wyłączyć wymuszone przyciemnianie ekranu.  Jak to zrobić?

Krok 1: Połącz się z urządzeniem za pomocą ADB

Do wykonania tych czynności konieczne jest przestawienie odpowiednich zmiennych za pomocą komend ADB, wykonanych z poziomu komputera. W tym celu konieczne jest włączenie debugowania USB w Androidzie, a także użycie kabla USB.

Najpierw musisz w opcjach programistycznych włączyć debugowanie USB. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, to sprawdź nasz poradnik włączania debugowania USB (poradnik ten działa również w Androidzie 8.0). Gdy to zrobisz, to kolejnym krokiem jest pobranie narzędzi ADB i Fastboot na komputerze.

Pobierz ADB i Fastboot od Google

Rozpakuj archiwum ZIP pobrane  z powyższego linku w dowolne miejsce (np. na Pulpit). Otrzymasz w ten sposób folder o nazwie „platform-tools”. Podłącz swoje urządzenie do komputera kablem USB, a następnie otwórz w komputerze folder „platform-tools”. W środku znajdziesz m.in. pliki ADB i Fastboot.

Przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz folderu platform-tools. Z rozwijanego menu wybierz opcję „Otwórz okno polecenia tutaj”.

Otwórz okno polecenia w folderze platform-tools

Jeśli korzystasz z Windows 10 i nie masz tej opcji, to zobacz nasz poradnik, w którym pokazaliśmy, jak przywrócić opcję okna polecenia w Windows 10 do menu kontekstowego.

Pojawi się nowe okno Wiersza polecenia. Wpisz w nim poniższą komendę, aby sprawdzić, czy urządzenie jest prawidłowo wykrywane przez komputer:

adb devices

Na ekranie smartfona może pojawić się zapytanie, czy chcesz zezwolić na debugowanie USB – dotknij przycisku „Zezwól”.

Sprawdź połączenie ADB z urządzeniem

 

Jeśli twoje urządzenie jest poprawnie podłączone, to wyświetli się jego identyfikator w oknie Wiersza polecenia. Możesz teraz przejść do włączania / wyłączania poszczególnych opcji związanych z oszczędzaniem baterii.

Krok 2: Dostosuj tryb oszczędzania baterii w Androidzie Oreo do swoich potrzeb

Gdy połączenie ADB działa, to teraz za pomocą komend w Wierszu poleceń możesz włączać lub wyłączać poszczególne opcje związane z trybem oszczędzania baterii w Androidzie Oreo. Oto, co możesz zmienić.

  • Włącz lub wyłącz animacje w trybie oszczędzania baterii

Za to, czy animacje są widoczne w trybie oszczędzania energii odpowiada zmienna „animation_disabled” (Animacje wyłączone), która może mieć wartość TRUE lub FALSE. Przy wartości TRUE animacje są wyłączone, przy wartości FALSE animacje są włączone. Jeżeli zatem chcesz włączyć animacje w trybie oszczędzania baterii, to skorzystaj z poniższej komendy:

adb shell settings put global battery_saver_constants "animation_disabled=false"

Włącz animacje w trybie oszczędzania baterii

Powyższa opcja przywróci animacje ekranowe, wyświetlane podczas przechodzenia między różnymi ekranami czy też podczas otwierania lub zamykania aplikacji w trybie oszczędzania energii. Jeżeli w przyszłości zechcesz je wyłączyć, to wystarczy zmienić końcówkę komendy z false na true.

  • Włącz lub wyłącz wibracje w trybie oszczędzania baterii

Podobne zmiany można wprowadzić do wibracji. Za działanie wibracji w trybie oszczędzania baterii odpowiada opcja „vibration_disabled” (Wibracje wyłączone). Przy wartości TRUE wibracje są wyłączone, natomiast przy wartości FALSE wibracje działają normalnie. Aby włączyć wibracje, skorzystaj więc z następującej komendy:

adb shell settings put global battery_saver_constants "vibration_disabled=false"

Włącz wibracje w trybie oszczędzania baterii

Analogicznie do powyższego, jeżeli zechcesz z powrotem wyłączyć wibracje w trybie oszczędzania energii, to skorzystaj z tej samej komendy, tylko zmień końcówkę z false na true.

  • Włącz lub wyłącz przyciemnianie ekranu w trybie oszczędzania baterii

Gdy włączony jest tryb oszczędzania baterii, to ekran ma zmniejszoną maksymalną jasność. Odpowiada za to zmienna adjust_brightness_disabled. Tu z kolei, gdy ustawiona jest wartość FALSE, to ekran jest przyciemniany. Jeżeli chcemy mieć możliwość normalnego ustawiania pełnej jasności, to musimy ustawić tę zmienną do wartości TRUE.

adb shell settings put global battery_saver_constants "adjust_brightness_disabled= true"

Wyłącz przyciemnienie w trybie oszczędzania baterii

Po wpisaniu tej komendy znowu będziemy mogli ustawić maksymalną jasność i dostosować ją w pełni do siebie. Jeżeli jednak stwierdzimy, że preferujemy oryginalne ustawienia oszczędzania baterii, to wystarczy jeszcze raz wykonać tę komendę, tym razem zmieniając końcówkę z true na false.