Download, sterowniki

Jak włączyć weryfikację dwuetapową w Google

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
23.07.2020
Ilość komentarzy
0

Weryfikacja dwuetapowa pozwala zabezpieczyć konto Google nawet w sytuacji, gdy ktoś wykradnie Ci hasło. Bez dostępu do Twojego telefonu lub innego urządzenia zabezpieczającego nikt nie dostanie się na Twoje konto, nawet jeśli pozna Twoje hasło. Jak to włączyć?

Weryfikacja dwuetapowa Google - jak włączyć?

Konto Google posiada prawie każdy, a dane na nim zebrane mogą być bardzo wrażliwe. Z konta Google korzystamy m.in. do obsługi poczty Gmail, przechowywania plików na Dysku, katalogowania Zdjęć czy robienia zakupów w Sklepie Play. Jeśli zajmujemy się biznesem online, to dostęp do konta Google może być równoznaczny z dostępem do profilu firmy, do statystyk Google Analytics naszej strony internetowej oraz do konta reklamowego w Google Ads z przypiętą kartą kredytową. Dobrze jest zatem zabezpieczyć swoje konto Google, a jednym z najlepszych sposobów jest weryfikacja dwuetapowa.

Weryfikacja dwuetapowa Google sprawia, że nawet jeśli ktoś uzyska hasło do naszego konta Google, to i tak się nie zaloguje. System wykryje bowiem, że loguje się ktoś z innego urządzenia i poprosi go o weryfikację za pomocą np. powiadomienia w telefonie lub kodu SMS. Innymi słowy, nikt bez dostępu do naszego telefonu nie zaloguje się na nasze konto Google. To świetne rozwiązanie, które w znaczącym stopniu zwiększa bezpieczeństwo konta Google.

Włączanie weryfikacji dwuetapowej Google

Opcję weryfikacji dwuetapowej Google możesz włączyć za pomocą ustawień konta Google. Aby się tam dostać, przejdź na witrynę Google, upewnij się, że jesteś zalogowany, a następnie kliknij ikonę swojego profilu w górnym prawym rogu i wybierz z rozwijanego menu opcję Zarządzaj kontem Google. Alternatywnie możesz kliknąć w ten link, aby od razu przejść do ustawień.

Wejdź do opcji bezpieczeństwa konta Google

W ustawieniach konta Google wybierz z menu po lewej stronie zakładkę Bezpieczeństwo. Wyświetlą się teraz opcje związane z zabezpieczaniem Twojego konta Google. Znajdziesz tu sekcję Logowanie na konto Google, w której dostępna jest weryfikacja dwuetapowa.

Obok tej opcji wyświetli się informacja, czy weryfikacja jest już włączona na koncie, czy jeszcze nie. Kliknij tę opcję, aby wyświetlić więcej szczegółów.

Pojawi się kreator konfiguracji weryfikacji dwuetapowej. Kliknij Rozpocznij, aby zacząć ustawianie wszystkich potrzebnych opcji. Google poprosi, aby potwierdzić tożsamość, wpisując hasło do swojego konta Google. W następnym kroku możesz skonfigurować, w jaki sposób chcesz weryfikować swoją tożsamość przy logowaniu.

Sugerowana metoda - potwierdzenie od Google na telefonie

Google do weryfikacji dwuetapowej sugeruje użycie swojego telefonu. Polega to na tym, że przy każdym logowaniu na nasze konto Google otrzymamy powiadomienie na telefonie. Aby potwierdzić tożsamość, musimy tylko dotknąć przycisku Tak. Zaletą tej opcji jest to, że nie musimy przepisywać żadnego kodu. Wystarczy po logowaniu na konto Google chwycić telefon i potwierdzić, że to właśnie my się zalogowaliśmy. Jeśli interesuje Cię ta opcja, kliknij Wypróbuj.

Sugerowana metoda weryfikacji

Na ekranie Twojego smartfonu wyświetli się teraz ekran z informacją, że ktoś próbuje się zalogować na Twoje konto. Znajdziesz tu informacje o urządzeniu, lokalizacji i godzinie logowania. Aby potwierdzić logowanie, dotykamy Tak. Jeśli natomiast to nie my się logujemy, wybieramy Nie i logowanie zostaje zablokowane.

Jeżeli ta metoda weryfikacji Ci odpowiada, wybierz Tak i potwierdź jej użycie na koncie Google. Weryfikacja dwuetapowa zostanie skonfigurowana i od teraz każde logowanie będzie wymagało Twojej zgody w powiadomieniu na telefonie.

Inne metody weryfikacji - klucz zabezpieczający lub SMS

Alternatywnie, jeżeli ten sposób Ci nie odpowiada, możesz wybrać inny. W tym celu na ekranie wyboru metody weryfikacji dwuetapowej kliknij Pokaż więcej opcji. Znajdziesz tu metody weryfikacji za pomocą klucza zabezpieczającego lub za pomocą kodu SMS / połączenia telefonicznego.

W przypadku klucza bezpieczeństwa konieczne jest odpowiednie urządzenie, które należy podłączyć przez USB na czas konfiguracji. Więcej na ten temat dowiesz się z oficjalnego poradnika Google.

W przypadku SMS lub połączenia telefonicznego konieczne jest podanie swojego numeru telefonu.

Weryfikacja przez SMS

Gdy to zrobisz, każde logowanie będzie wymagało np. odebrania wiadomości SMS z kodem i przepisanie jej w dodatkowym polu, które pojawi się po wpisaniu hasła do konta Google. To standardowa metoda, używana w większości innych serwisów społecznościowych.

Wybierz pożądaną przez siebie metodę, a następnie postępuj zgodnie z krokami konfiguracji wyświetlonymi w Google'u. Po skonfigurowaniu metody weryfikacji zostaniesz zapytany, czy na pewno chcesz włączyć weryfikację dwuetapową przy użyciu wybranej metody.

Wybierz metodę weryfikacji i potwierdź włączenie opcji

Potwierdź konfigurację przyciskiem Włącz i gotowe. Od tej pory każde logowanie będzie wymagało dodatkowego potwierdzenia tożsamości w wybrany przez siebie sposób, dzięki czemu nikt bez dostępu do naszego urządzenia (telefonu lub klucza zabezpieczającego) nie wejdzie na nasze konto Google, nawet jeśli pozna nasze hasło.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus