Grasz w Fortnite, ale nie działa Ci klasyczny tryb wyświetlania gry na pełen ekran? Gra wymusza cały czas tryb pełnoekranowego okna bez ramek? Zobacz, co zrobić, aby to naprawić i wyświetlić grę w klasycznym trybie pełnoekranowym.

Fortnite - jak włączyć tryb na pełny ekran

Gry komputerowe możemy zazwyczaj wyświetlać w trzech trybach – w trybie okienkowym, w trybie pełnoekranowym, a także w trybie pełnego okna bez ramek. Tryb okienkowy wyświetla grę w mniejszym oknie, a klasyczny tryb pełnoekranowy wyświetla grę na całym ekranie, na wyłączność. Z kolei tryb okna bez ramek to swego rodzaju połączenie dwóch poprzednich trybów - gra wyświetla się na całym ekranie, ale jest traktowana jak zwykłe okno systemowe, co pozwala przełączać się między uruchomionymi w tle programami bez konieczności minimalizacji gry.

Teoretycznie tryb okna bez ramek jest najwygodniejszy, gdyż w razie potrzeby możemy szybko przełączyć się na przeglądarkę, odtwarzacz muzyczny lub inny program uruchomiony w tle bez konieczności minimalizacji gry. Okno innego programu wyświetli się po prostu nad grą, którą nadal będziemy widzieć w tle. Niestety, o ile tryb okna bez ramek jest wygodny, o tyle niesie też za sobą pewne minusy jeśli chodzi o wydajność.

Co więcej, Fortnite bardzo często wymusza tryb pełnego okna bez ramek. Można to sprawdzić bezpośrednio w grze – jeśli w trakcie gry wciskamy klawisz Windows na klawiaturze i w rogu ekranu wyskakuje nam menu Start (widoczne nad grą, bez jej minimalizacji), to znaczy, że korzystamy z trybu okna bez ramek. Jak to zmienić?

Dlaczego lepiej grać w klasycznym trybie pełnoekranowym, a nie w trybie okna bez ramek (borderless)?

Przede wszystkim w trybie okna bez ramek gra chodzi zazwyczaj mniej wydajnie (mamy mniej FPS-ów) i występuje nieco większy input lag (opóźnienie). Cierpi na tym też tzw. frame pacing, co powoduje, że nawet mimo wysokiej ilości klatek na sekundę obraz nie jest aż tak płynny i pojawiają się pomniejsze „przycinki”.

Rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie gry w zwykły tryb pełnego ekranu, czyli klasyczny tryb pełnoekranowy. Stracimy możliwość szybkiego przełączania się między uruchomionymi programami, gdyż każde wciśnięcie przycisku Windows lub ALT+TAB spowoduje całkowite zminimalizowanie gry, ale zwiększymy w ten sposób wydajność i stabilność gry. Będzie to odczuwalne zwłaszcza na komputerach z niższej i średniej półki.

Ustaw tryb pełnoekranowy w ustawieniach gry Fortnite

Przede wszystkim zacznijmy od samych ustawień gry. Na ekranie lobby kliknij w ikonę z trzema kreskami w górnym prawym rogu, by wysunąć menu, a następnie wybierz ikonę koła zębatego, aby wejść do ustawień.

Wejdź do ustawień Fortnite

Po przejściu do ustawień udaj się do zakładki „Grafika” i spójrz na pole „Tryb okna”. Ustaw tu opcję „Pełny ekran” i wciśnij przycisk „Zastosuj” w dolnym prawym rogu.

Fortnite - ustaw tryb pełny ekran

Teoretycznie po zmianie tej opcji powinniśmy od razu móc korzystać z klasycznego trybu pełnoekranowego. Rozpocznij rozgrywkę i sprawdź, czy faktycznie teraz gra chodzi lepiej oraz czy wciśnięcie klawisza Windows powoduje wysunięcie widocznego menu Start.

Masz Windows 10? Wyłącz optymalizacje pełnoekranowe dla Fortnite

Jeśli po zmianie ustawień w grze nadal możesz wysunąć menu Start i inne programy ponad ekran gry, to znaczy, ze wciąż gra wymusza tryb okna bez ramek. Jest to najprawdopodobniej spowodowane przez system Windows 10, który ma funkcję tzw. „optymalizacji pełnoekranowych”.

Funkcja ta sprawia, że gra działa w trybie bardzo zbliżonym do tego, czym jest tryb okna bez ramek, nawet po zmianie ustawień. Na szczęście można ją wyłączyć, ale trzeba to zmienić w opcjach zgodności pliku .EXE gry.

Zamknij grę, a następnie uruchom okno Eksploratora plików i udaj się do folderu, w którym masz zainstalowanego Fortnite.

Wyszukaj plików .exe w Fortnite

Po wejściu do głównego katalogu gry kliknij w wyszukiwarkę w górnym prawym rogu Eksploratora plików. Wpisz w niej poniższe polecenie:

*.exe

Opcja ta spowoduje, że wyświetli się lista wszystkich plików EXE, z których korzysta gry. Kliknij w każdy z tych plików prawym przyciskiem myszy i wejdź do „Właściwości”.

Wejdź do właściwości pliku EXE

We właściwościach udaj się do zakładki „Zgodność” i zaznacz w tym miejscu pole „Wyłącz optymalizacje pełnoekranowe”.

Wyłącz optymalizacje pełnoekranowe

Kliknij „Zastosuj”, a następnie zamknij okno przyciskiem „OK”. Wykonaj tę czynność dla każdego pliku EXE, który znajduje się w folderze gry.

Dodaj komendę w Epic Launcher, który wymusi uruchomienie Fortnite w trybie pełnoekranowym

Dodatkowo do wymuszenia trybu pełnoekranowego może pomóc opcja własnych argumentów wiersza polecenia, dostępna w programie Epic Games Launcher, za pomocą którego uruchamiamy Fortnite. Możemy w tym miejscu dopisać komendę, która wymusi przy włączeniu gry tryb pełnoekranowy.

Otwórz Epic Games Launcher, a następnie kliknij w ikonę koła zębatego obok przycisku „Uruchom” w zakładce z Fortnite. Z rozwijanego menu wybierz „Ustawienia”.

Wejdź do ustawień gry w Epic Games Launcher

Wysunięty zostanie panel boczny. Znajdź tu zakładkę Fortnite i zaznacz pole „Dodatkowe argumenty wiersza polecenia”. Pojawi się dodatkowe miejsce, w którym możemy wpisać poniższą komendę:

-window-mode exclusive

Wpisz powyższe polecenie, a następnie uruchom grę.

Wpisz komendę, która wymusi tryb na pełny ekran

Teraz Fortnite powinien uruchamiać się w klasycznym trybie pełnoekranowym. Jeżeli żadna z tych opcji nie działa, to istnieje prawdopodobieństwo, że powodem problemów jest system Windows 10 z aktualizacją October 2018 Update. Wiele osób zgłasza, że pierwsza wersja tej aktualizacji ma problem z wymuszaniem optymalizacji pełnoekranowych. Rozwiązaniem jest poczekanie na aktualizację systemu, która naprawia ten błąd lub powrót do starszej wersji Windows 10.