Aplikacja Facebook w Androidzie posiada ukryte ustawienia, które można w odpowiedni sposób aktywować. Zobacz, co znajduje się w ukrytych ustawieniach i jak je aktywować w swoim urządzeniu z Androidem.

Facebook - ukryte ustawienia w Androidzie

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, w jaki sposób usunąć zakładkę „Mój dzień” z Messengera. Wszystko odbywało się poprzez ukryte ustawienia w aplikacji Messenger, które w odpowiedni sposób aktywowaliśmy. Ukryte ustawienia znajdują się również w głównej aplikacji Facebook i oferuję inne, normalnie niedostępne opcje.

Przede wszystkim w ukrytych ustawieniach Facebooka znajdują się bardziej zaawansowane opcje oszczędzania danych. Możemy skonfigurować próg limitu danych, po przekroczeniu którego aplikacja przestanie pobierać jakiekolwiek multimedia i elementy. Są też opcje związane z odtwarzaniem filmów i aktualizowaniem aplikacji. Jak to włączyć? Istnieją dwie metody – dla urządzeń z rootem i dla urządzeń bez roota.

Uwaga! Do wykonania poniższych czynności musisz mieć w urządzeniu tzw. roota, czyli uprawnienia administratora. Roota możesz wykonać za pomocą uniwersalnej aplikacji KingRoot lub – jeśli nie zadziała – musisz znaleźć indywidualne instrukcje dla twojego urządzenia.

Dostęp do ukrytych ustawień Facebooka na Androidzie z rootem

Do uruchomienia ukrytego menu konieczne jest wpisanie odpowiedniej komendy, która to menu z aplikacji Facebook wywoła. Komendy możemy wpisać w tzw. Terminalu, więc musisz ze Sklepu Play pobrać dowolną aplikację do obsługi tego „wiersza poleceń”. Może to być np. aplikacja Termux.

Pobierz Termux ze Sklepu Play

Uruchom aplikację, a następnie wpisz poniższą komendę, która uruchomi tryb roota:

su

Pojawi się okienko od aplikacji do zarządzania rootem z zapytaniem, czy na pewno chcesz zezwolić aplikacji na uprawnienia administratora. Wybierz „Zezwól”.

Teraz wykonujesz komendy jako administrator urządzenia. Wpisz poniższą komendę, aby wyświetlić ukryte ustawienia Facebooka:

am start -n "com.facebook.katana/com.facebook.katana.internsettingsactivity.InternSettingsActivity"

Wpisz komendę, która uaktywni ukryte menu

Na ekranie wyświetlą się ukryte ustawienia aplikacji Facebook. Możesz teraz dostosować je do swoich potrzeb lub z ciekawości sprawdzić, co jest w nich dostępne.

Co znajduje się w ukrytych ustawieniach Facebooka?

Ukryte wewnętrzne menu Facebooka zawiera opcje związane z:

  • oszczędzaniem danych

  • aktualizowaniem aplikacji

  • materiałami wideo wyświetlanymi na Facebooku

Zacznijmy od oszczędzania danych. To jedna z najciekawszych opcji w ukrytych opcjach Facebooka. Umożliwia ona ustawienie np. godzinowego limitu danych, jaki możesz być wykorzystany przez aplikację Facebook. Wystarczy w tym celu zaznaczyć opcję „Limit data usage”, a następnie w polu „Hourly limit” (Limit godzinny) ustawić próg (w kilobajtach), po przekroczeniu którego aplikacja przestanie odbierać i przesyłać dane. Limit resetuje się co godzinę i obejmuje również połączenie Wi-Fi (co jest przydatne dla osób, które korzystają z limitowanego Internetu przez Wi-Fi).

Ukryte ustawienia w Facebooku

Druga opcja „Force App Update”, czyli wymuszenie aktualizacji aplikacji. Możesz użyć tej opcji, aby wymusić pobranie najnowszej wersji aplikacji Facebook. Może być przydatne, gdy wiesz, że pojawiły się nowe funkcje w nowej wersji, ale w polskim Sklepie Play jeszcze jest stara wersja.

Ostatnie opcje związane są m.in. ze statystykami wideo. Możesz włączyć opcję „Display Inline Video Specs”, aby wyświetlić szczegółowe informacje (tzw. metadane) o odtwarzanym filmie (np. tytuł, nazwę pliku itp.). Możesz też kontrolować, czy filmiki mają odtwarzać się automatycznie z dźwiękiem, czy bez. Opcje automatycznego odtwarzania są dostępne w oryginalnych ustawieniach, ale tu można je nieco precyzyjniej określić.