W Firefox 71 wprowadzona została finalnie funkcja obraz w obrazie, dzięki której możemy oglądać dowolny film ze strony w pływającym okienku w rogu ekranu, w dowolnym miejscu w systemie. Jak skorzystać z tej opcji?

Jak wyświetlić film w trybie obraz w obrazie - Firefox 71

Obraz w obrazie (ang. picture-in-picture) w Firefox to tryb, który pozwala wywołać odtwarzanie filmu ze strony w niewielkim, pływającym okienku w rogu ekranu, które jest widoczne zawsze na wierzchu - w całym systemie. Dzięki temu możemy przeglądać dowolne strony internetowe, edytować dokumenty i arkusze w pakiecie Office lub pracować nad grafiką w programie typu Photoshop, a w rogu ekranu nadal widzieć film odtwarzany np. z YouTube.

Opcja ta pojawiła się w Firefox już jakiś czas temu, ale była domyślnie wyłączona - można było z niej wstępnie skorzystać po zmianie konfiguracji w zaawansowanych ustawieniach. W Firefox 71 ta opcja jest już dostępna domyślnie. Jak z niej korzystać?

Odtwarzanie filmu w trybie obraz w obrazie w Firefox 71

Używanie tej opcji jest bardzo proste - działa w przypadku większości serwisów z filmami, np. YouTube. Najpierw jednak należy zaktualizować przeglądarkę Firefox do najnowszej wersji. Jeśli Firefox nie uaktualnił się jeszcze automatycznie do wersji 71, to możesz ją pobrać ręcznie, klikając w link poniżej:

Pobierz Firefox 71 dla Windowsa (32-bit)

Pobierz Firefox 71 dla Windowsa (64-bit)

Po pobraniu i zainstalowaniu najnowszej wersji Firefox możesz zacząć korzystać z trybu obraz w obrazie. Zobaczmy, jak to zrobić na przykładzie YouTube’a. Analogiczne czynności możesz

Wejdź na stronę YouTube.com, a następnie rozpocznij odtwarzanie filmu. Po rozpoczęciu odtwarzania kliknij prawym przyciskiem myszy na filmie. Wyświetli się menu kontekstowe YouTube’a - zignoruj je. Kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy, aby tym razem wyświetlić menu kontekstowe przeglądarki.

Wywołaj menu kontekstowe przeglądarki na filmie

Na liście dostępnych opcji znajdziesz opcję „Obraz w obrazie“. Wybierz ją, aby przełączyć się w tryb oglądania filmiku w formie przypiętego okienka.

Zauważysz teraz, że główny odtwarzacz na stronie zostanie przyciemniony, a faktyczny film przypnie się w formie pływającego okienka do dolnego prawego rogu ekranu. Możesz teraz przełączyć się do jakiejkolwiek innej karty i przeglądać dowolne strony lub całkowicie zminimalizować przeglądarkę - filmik w rogu ekranu nadal będzie widoczny.

Tryb obraz w obrazie - Firefox 71

Jeśli okno z filmem jest za małe lub zbyt duże, to możesz zmienić jego rozmiar za pomocą narożników. Możesz je też, po prostu, chwycić i przeciągnąć w inne miejsce na ekranie, aby nie przesłaniało widoku strony. To świetny sposób na to, aby w trakcie przeglądania stron kątem oka oglądać np. jakiś film z YouTube lub innego ulubionego serwisu.