W nakładce systemowej MIUI znajduje się wbudowany tryb ciemny, który obejmuje większość systemowego interfejsu oraz aplikacji od Xiaomi, na które nakładany jest ciemny motyw. Zobaczmy, jak włączyć tryb ciemny w MIUI.

Jak włączyć tryb ciemny w MIUI

Tryb ciemny to funkcja, która jest bardzo przydatna podczas korzystania z telefonu w ciemnym pomieszczeniu lub w nocy. Co prawda twórcy stopniowo wprowadzają do swoich aplikacji tryb ciemny (np. Messenger czy Skype), jednak trzeba pamiętać, że poza pojedynczymi aplikacjami pozostaje jeszcze cały system, ekran powiadomień, ustawienia, wszystkie okna komunikatów i aplikacje domyślne. Za te rzeczy odpowiada nasza nakładka systemowa. Xiaomi postanowiło więc wprowadzić globalny tryb ciemny do nakładki MIUI, który obejmuje cały interfejs systemu oraz domyślne aplikacje.

Ciemny motyw w MIUI był stopniowo udostępniany i testowany w wydaniach MIUI 10 Beta przez ostatnie miesiące, ale teraz można go już znaleźć w najnowszych wersjach stabilnego oprogramowania. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką wersję MIUI posiadamy w swoim urządzeniu, i na której wersji Androida jest ona bazowana. Nie ma pewności, że wszystkie urządzenia oparte na Androidzie 8.0 (Oreo) i starszych dostaną tę funkcję, gdyż była ona tworzona przez Xiaomi z myślą o Androidzie 9.0 (Pie). Przykładowo, w Xiaomi Mi 8 opcja ta jest dostępna od aktualizacji MIUI 10.2.3.0.

Ciemny motyw w MIUI

Na włączenie trybu ciemnego w MIUI są dwa sposoby – pierwszy to wykorzystanie ustawień wyświetlacza. Jeśli mamy najnowszą wersję systemu MIUI i kompatybilne urządzenie, to stabilna opcja trybu ciemnego pojawi się właśnie tutaj. Jeśli jednak nie możesz znaleźć opcji trybu ciemnego w ustawieniach wyświetlacza, to nie martw się – istnieje prawdopodobieństwo, że możesz go włączyć za pomocą opcji programistycznych. Pokażemy oba sposoby.

Sposób #1 – Włącz tryb ciemny w MIUI w ustawieniach wyświetlacza

Pierwszym miejscem, w którym możemy szukać trybu ciemnego, są ustawienia wyświetlacza. Jeśli mamy urządzenie ze świeżo zaktualizowanym systemem z nakładką MIUI do najnowszej wersji, to stabilna opcja trybu ciemnego pojawi się właśnie tutaj.

Wejdź do aplikacji „Ustawienia”, a następnie wybierz zakładkę „Wyświetlacz” w sekcji „Osobiste”. Pojawią się opcje związane z ekranem i jasnością.

Włącz tryb ciemny w ustawieniach

Na liście dostępnych opcji wyszukaj pola „Tryb ciemny”. To właśnie opcja, która pozwala użyć ciemniejszych kolorów w systemie oraz kompatybilnych aplikacjach. Włącz tę opcję, aby uaktywnić tryb ciemny. Barwy interfejsu systemowego zostaną od razu zmienione na ciemniejsze.

Sposób #2 – Włącz tryb ciemny w MIUI za pomocą opcji programistycznych

Jeśli nie masz jeszcze aktualizacji do najnowszej wersji MIUI, która wprowadza tę opcję do ustawień wyświetlacza, to możesz spróbować uaktywnić tryb ciemny w inny sposób. Xiaomi już od jakiegoś czasu testowało tryb ciemny w MIUI 10, pozwalając użytkownikom włączyć go za pomocą opcji programistycznych. Możesz zrobić to samo.

Zobacz, jak włączyć opcje programistyczne w MIUI 10

Najpierw musisz włączyć opcje programistyczne. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, to sprawdź powyższy poradnik. Gdy to zrobisz, to kolejnym krokiem jest przejście do aplikacji „Ustawienia” i wybranie zakładki „Opcje dodatkowe”. W tym miejscu znajdziesz aktywowane wcześniej „Opcje programistyczne”.

Po przejściu do opcji programistycznych wyszukaj na liście dostępnych przełączników pola o nazwie „Ciemny motyw”. Gdy je zaznaczysz, uaktywnisz tryb ciemny w swoim urządzeniu.