Dokumenty Google otrzymały ciemny motyw. Jeśli korzystasz często z aplikacji biurowych Google, to możesz teraz pisać dokumenty i pracować nad arkuszami bez męczenia oczu. Zobaczmy, jak włączyć tryb ciemny w Dokumentach Google, Arkuszach Google i innych aplikacjach z pakietu biurowego Google.

Jak włączyć tryb ciemny w Dokumentach Google

Tryb ciemny przydaje się zwłaszcza w tych aplikacjach, które obfitują w białe elementy interfejsu. Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników Dokumentów i Arkuszy Google od długiego czasu wyczekiwało trybu ciemnego. W końcu czytając i pisząc dokumenty bądź pracując nad arkuszami spędzamy wiele czasu przy białej kartce świecącej z ekranu prosto w nasze oczy. Na ratunek przychodzi tryb ciemny. Google rozpoczął wdrażanie trybu ciemnego do swojego pakietu biurowego na urządzeniach mobilnych z Androidem.

Oficjalny tryb ciemny w Dokumentach Google na Androidzie

Oficjalny tryb ciemny w Dokumentach, Arkuszach, Prezentacjach i innych aplikacjach pakietu Google jest dostępny tylko dla Androida. Google rozpoczął udostępnianie trybu ciemnego 7 lipca. Funkcja ta trafi do wszystkich użytkowników Androida w ciągu dwóch tygodni.

Włączenie trybu ciemnego jest bardzo proste i wygląda tak samo we wszystkich aplikacjach pakietu biurowego Google. Uruchom np. Dokumenty Google, a następnie wysuń panel boczny za pomocą ikony z trzema kreskami w górnym lewym rogu.

Włącz tryb ciemny w ustawieniach aplikacji

Z panelu bocznego wybierz Ustawienia. Na samej górze listy ustawień znajdziesz opcję Wybierz motyw. To właśnie ta opcja kontroluje kolorystykę interfejsu aplikacji.

Do wyboru masz motywy:

  • Jasny
  • Ciemny
  • Systemowy

Wybierz z listy motyw "Ciemny" i gotowe. W ten sposób wymusisz tryb ciemny o każdej porze dnia. Jeśli jednak masz Androida 10 lub nowszego i korzystasz z globalnego, systemowego trybu ciemnego, to wybierz "Systemowy". Wtedy tryb ciemny i jasny będzie się przełączać automatycznie o odpowiedniej porze dnia.

Nieoficjalny tryb ciemny w Dokumentach Google na komputerze

Mimo iż Google wprowadził tryb ciemny do pakietu biurowego, to fakt, iż działa on tylko w wersji mobilnej na Androida pozostawia u wielu użytkowników niedosyt. Tryb ciemny przydałby się również przydałby się również w Dokumentach Google na komputerze.

Wersja przeglądarka Dokumentów Google na chwilę obecną nie posiada oficjalnego trybu ciemnego, ale da się go dodać w inny sposób. Wystarczy odpowiednie rozszerzenie do przeglądarki internetowej.

Dostępne są wtyczki do przeglądarek, które po wykryciu otwartej strony z Dokumentami Google zmienią kolorystykę serwisu na ciemniejszą. Oto niektóre z nich:

Google Docs Dark Mode dla Chrome (i innych przeglądarek na tym silniku)

Darkdocs dla Firefox

Dokumenty Google i wtyczka Darkdocs

Zainstalowanie wybranego dodatku w swojej przeglądarce sprawi, że Dokumenty Google również i na komputerze wyświetlają się w ciemniejszych barwach. Będzie to bardzo pomocne dla osób tworzących dokumenty w pakiecie Google wieczorami.