Download, sterowniki

Jak włączyć szybki podgląd obrazów w Windows 10

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
14.05.2020
Ilość komentarzy
0

Chcesz szybko podejrzeć obrazek w większym rozmiarze bez konieczności otwierania go w programie graficznym lub wbudowanej aplikacji Zdjęcia? Możesz w Windows 10 włączyć szybki podgląd obrazów. Są na to dwa sposoby.

Jak wyświetlić podgląd obrazu w Windows 10

Przeglądając dużą bibliotekę zdjęć czasem chcemy podejrzeć wybrane zdjęcie w większym rozmiarze niż pozwala na to miniatura. Nie zawsze jednak chcemy od razu otwierać tę fotografię w programie graficznym lub przeglądarce typu Zdjęcia. Dobrym sposobem jest skorzystanie z funkcji podglądu. W Windows 10 podgląd obrazów można wywołać na dwa sposoby.

Pierwszy sposób to wyświetlenia okienka podglądu w oknie Eksploratora plików. Wyświetla ono większy podgląd zaznaczonego pliku graficznego w osobnym panelu. To szybkie i łatwe rozwiązanie. Drugi sposób to aplikację QuickLook, która dodaje przydatny skrót klawiszowy - wystarczy na zaznaczonym zdjęciu wcisnąć spację, aby wyświetlić zdjęcie w większym rozmiarze, a następnie ponownie wcisnąć ten sam klawisz, aby zamknąć podgląd.

Sposób 1 - Wyświetl panel podglądu w Eksploratorze

Najprostszy sposób to wyświetlenie okienka podglądu w Eksploratorze. Nie wymaga to instalowania czegokolwiek. Otwórz okno z folderem, w którym trzymasz swoje zdjęcia.

Włącz okienko podglądu

Następnie na górnym pasku menu przejdź do zakładki Widok i kliknij przycisk Okienko podglądu.

W oknie Eksploratora wyświetli się z prawej strony dodatkowy panel, w którym wyświetla się powiększony podgląd zaznaczonego pliku z obrazem. Możesz zmienić rozmiar panelu, rozszerzając go lub zwężając.

Podgląd obrazu w Windows 10

Sposób 2 - Podgląd obrazu po naciśnięciu spacji

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z systemu macOS, to z pewnością kojarzysz obecną tam opcję podglądu obrazu. Każdy plik z obrazem możesz szybko podejrzeć wciskając spację. Podobną funkcję możesz dodać do Windows 10 za pomocą aplikacji QuickLook.

Pobierz QuickLook ze sklepu Microsoft Store

Aplikacja jest dostępna w Sklepie Microsoft. Wystarczy ją zainstalować wprost ze sklepu. Gdy to zrobisz, możesz od razu zacząć z niej korzystać.

QuickLook

Korzystanie jest bardzo proste - wciśnięcie spacji na zaznaczonym zdjęciu spowoduje błyskawiczne wyświetlenie podglądu w nowym okienku, w znacznie większym rozmiarze niż miniatura. Ponowne wciśnięcie spacji zamknie okno podglądu. W ten sposób możesz błyskawicznie wyświetlać podgląd obrazu w Windows 10.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus