Jeśli Microsoft Edge jest główną przeglądarką, której używasz do przeglądania Internetu, prawdopodobnie wykorzystasz każdą możliwą okazję, aby zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić blokowanie złośliwego oprogramowania. Począwszy od wersji 96 i nowszych, Microsoft Edge ma teraz dodatkowe środki ograniczające ryzyko. Na razie są domyślnie wyłączone, więc postępuj zgodnie z instrukcjami, ponieważ pokazujemy, jak je włączyć.

Powiązane: Jak aktywować tryb awaryjny Super Duper w Microsoft Edge

Microsoft Edge to fantastyczna przeglądarka, na którą warto się przełączyć, jeśli korzystasz z Google Chrome. Edge jest szybszy, płynniejszy, mniej zasobożerny i jest to po prostu przyjemna przeglądarka. Edge ma również świetną integrację z systemem Windows, coś, czym Chrome pochwalić się nie może. Oprócz tego, że jest bardzo dobrym partnerem dla systemów operacyjnych Windows, Edge jest również niezwykle bezpieczny i stale dodaje nowe i interesujące funkcje bezpieczeństwa.

Najnowsza funkcja bezpieczeństwa, która trafiła do Microsoft Edge, nazywa się Security Mitigations i ma na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa Edge z dodatkową funkcją blokowania jeszcze bardziej irytującego złośliwego oprogramowania. Począwszy od wersji Edge 96 i nowszych możliwe będzie włączenie funkcji Security Mitigations, wcześniej nazywanej trybem Super Duper Secure Mode. Domyślnie ta funkcja jest wyłączona (nie mam pojęcia dlaczego).

Microsoft twierdzi, że błędy w JavaScript to jedne z najczęstszych sposobów, w jakie atakujący wykorzystują przeglądarki. Technologia ta nazywa się JIT (Just-in-Time) i ma na celu szybsze renderowanie witryn, ale może również prowadzić do luk w zabezpieczeniach.

W tym miejscu wkraczają środki poprawiające bezpieczeństwo przeglądania, wyłączając silnik JavaScript JIT (Just-in-Time) i włączając dodatkowe środki gwarantujące bezpieczeństwo. Chociaż wyłączenie JIT jest technicznie spadkiem wydajności, większość użytkowników nawet nie zauważy różnicy, ale zyskuje znaczny wzrost bezpieczeństwa. Ta funkcja jest dostępna we wszystkich środowiskach Edge, w tym Windows 10 i 11. Jak więc włączyć Security Mitigations w Microsoft Edge?

Jak włączyć Security Mitigations w Microsoft Edge? (Wcześniej tryb Super Duper Secure)

Aby włączyć łagodzenie zabezpieczeń w Microsoft Edge, musisz wykonać następujące czynności:

  • Upewnij się, że zaktualizowałeś Microsft Edge do co najmniej wersji 96. Gdy to zrobisz, otwórz Microsoft Edge.
  • Następnie kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierz Settings.
  • Teraz zmień na Privacy, Search and Services w lewym panelu.
  • Przewiń stronę w dół, aż dojdziesz do sekcji Security. Tutaj włącz zabezpieczenia, aby zapewnić bezpieczniejszą obsługę przeglądarki. Masz wtedy dwie możliwości.
  1. Balanced: dodaje środki bezpieczeństwa w przypadku rzadko odwiedzanych witryn, większość witryn działa zgodnie z oczekiwaniami i blokuje zagrożenia bezpieczeństwa.
  2. Strict: dodaje środki bezpieczeństwa dla wszystkich witryn, jednak niektóre części witryn mogą nie działać. Typowe dla najbardziej rygorystycznych ustawień.

Poniżej tych dwóch opcji znajduje się obszar Exceptions, w którym możesz dodać dowolne witryny, które chcesz wykluczyć z tej opcji. Jeśli napotkasz bezpieczną witrynę, możesz dodać ją do listy. Po prostu kliknij przycisk Dodaj/ Add i postępuj zgodnie z instrukcjami.