Efektywność i łatwość obsługi to niewątpliwie jedne z priorytetów dla użytkowników, jednak gdy mówimy o przeglądarkach, może to stanowić pewnego rodzaju zagrożenie w kwestii bezpieczeństwa. Przeglądarki internetowe, takie jak Mozilla Firefox, umożliwiają pobieranie plików z Internetu. Teraz przeglądarka z ustawieniami domyślnymi rozpocznie pobieranie automatycznie i natychmiastowo w momencie, gdy klikniesz na link do pobrania pliku. Wiele osób ze względów bezpieczeństwa woli korzystać z opcji potwierdzenia pobierania dostępnej w przeglądarce Firefox.

Teraz Mozilla Firefox domyślnie nie pyta użytkownika o potwierdzenie rozpoczęcia pobierania. To z pewnością może skrócić i przyspieszyć pobieranie plików, ponieważ zaoszczędzi nam to dodatkowego kliknięcia, związanego z potwierdzeniem rozpoczęcia pobierania.

Jednak jednocześnie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ jeśli przypadkowo klikniemy łącze lub przycisk pobierania, plik zostanie pobrany automatycznie. W przypadku jeśli plik będzie zainfekowany, Twój komputer może być zagrożony.

To właśnie główny powód, dla którego wielu użytkowników woli włączyć i używać ostrzeżenia o pobieraniu plików. Tym ostrzeżeniem jest małe okno, w którym użytkownik musi wskazać lokalizację, w której ma zostać zapisany pobierany plik (jeśli chcesz, aby była inna niż domyślna), a także kliknąć przycisk potwierdzenia.

Daje to użytkownikowi czas na sprawdzenie pliku do pobrania, a także ostateczne podjęcie decyzji, czy jest pewien, że należy go pobrać, czy nie.

Dlatego w tym poradniku pokażemy Ci szczegółowo, jak aktywować potwierdzenie pobierania pliku w przeglądarce internetowej Mozilla Firefox:

Jak aktywować komunikat potwierdzenia pobierania pliku w Mozilla Firefox?

1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox.

2. W pasku adresu będziesz musiał wpisać:

about:config

3. Po naciśnięciu klawisza Enter zostanie wyświetlony ekran, w którym należy kliknąć niebieski przycisk: Akceptuję ryzyko, kontynuuj.

4. Zostaniesz przeniesiony do nowego ekranu, w którym w polu wyszukiwania będziesz musiał wpisać następujący tekst:

browser.download.improvements_to_download_panel

5. Spowoduje to automatyczne wyświetlenie żądanej konfiguracji wśród wyników wyszukiwania.

6. Domyślnie to ustawienie jest wyświetlane jako True i będziemy musieli dwukrotnie na nie kliknąć, aby jego konfiguracja automatycznie zmieniła się na: false

Gotowe, teraz możesz zamknąć zakładkę tej konfiguracji i przystąpić do pobierania dowolnego pliku. Od tego momentu będziesz automatycznie pytany czy chcesz pobrać plik, na który kliknąłeś.

Jak włączyć pytanie o lokalizację, w której mają zostać zapisane pobrane pliki w Mozilla Firefox?

Jeśli chcesz zmienić ustawienia w przeglądarce Firefox tak, aby pytała o lokalizację, w której mają być zapisywane pliki za każdym razem, gdy coś pobierasz, musisz wykonać następujące czynności:

1. Uruchom przeglądarkę Firefox i kliknij ikonę trzech poziomych pasków, która daje dostęp do menu.

2. W tym menu wybierz: Ustawienia.

3. W zakładce Ogólne zlokalizuj sekcję: Pliki i aplikacje.

4. W tej sekcji upewnij się, że zaznaczyłeś opcję: Pytaj, gdzie zapisać każdy plik.

5. Zamknij ustawienia przeglądarki Firefox i przejdź do pobierania pliku. Zobaczysz, jak przed pobraniem przeglądarka poprosi Cię o wybranie lokalizacji, w której chcesz zapisać plik.