Planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora GPU to nowa opcja w Windows 10, która pozwala obniżyć opóźnienie, zwiększyć wydajność karty graficznej i odciążyć nieco CPU. Jak skorzystać z tej opcji w najnowszej wersji Windows 10?

Jak włączyć planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora GPU

Microsoft w najnowszym modelu sterowników kart graficznych dodał funkcję planowania przyspieszanego sprzętowo procesora GPU (ang. hardware-accelerated GPU scheduling). Opcja ta trafiła wraz z aktualizacją modelu sterownika WDDM do wersji 2.7 i jest częścią uaktualnienia Windows 10 z maja 2020 roku. Aby jednak z tego skorzystać, konieczna jest aktualizacja samych sterowników od producenta karty graficznej, zawierająca wsparcie dla WDDM 2.7.

Co daje planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora GPU?

Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryje się szereg usprawnień, dzięki którym aplikacje oraz gry przekazują najbardziej wymagające zadania do procesora GPU, czyli do karty graficznej. Powoduje to lepsze wykorzystanie mocy naszego komputera i przypisanie zadań do odpowiednich urządzeń. W praktyce oznacza to, że w grach możliwe jest uzyskanie niższego opóźnienia (input lag) oraz lepszej wydajności.

Oczywiście do tych zapewnień należy podchodzić z dystansem, gdyż nie jest to funkcja, która w magiczny sposób dołoży nam kilka lub kilkanaście klatek na sekundę w grach. NVIDIA tłumaczy, że funkcja "hardware-accelerated GPU scheduling" może potencjalnie zwiększyć wydajność i obniżyć opóźnienie poprzez sprawniejsze zarządzanie VRAM-em. Opcja planowania przyspieszanego sprzętowo procesora GPU może zostać wykorzystana zarówno w grach i aplikacjach opartych na OpenGL, Vulkan i DirectX, jak i podczas zwykłej pracy z aplikacjami na Pulpicie.

Włączenie funkcji hardware-accelerated GPU scheduling w Windows 10

Jak wcześniej wspomniałem, dodanie tej opcji w Windows 10 wraz z aktualizacją z maja 2020 roku nie sprawia, że funkcja ta jest dla nas od razu dostępna. Producenci kart graficznych muszą jeszcze zaktualizować swoje sterowniki, aby były one kompatybilne z modelem sterownika WDDM 2.7.

Zaktualizuj system i sterowniki

Aby móc skorzystać z tej opcji, musisz posiadać:

  • Windows 10 z zainstalowaną aktualizacją z maja 2020 roku
  • Uaktualnione sterowniki do karty graficznej, oferujące wsparcie dla WDDM 2.7

Spośród dwóch gigantów (AMD i NVIDIA) to właśnie zieloni okazali się być tymi, którzy jako pierwsi udostępnili stabilne sterowniki ze wsparciem WDDM 2.7. NVIDIA dodała wsparcie w aktualizacji sterowników o numerze 451.48. W tej wersji wprowadzono także wsparcie dla API DirectX 12 Ultimate. AMD prawdopodobnie również wkrótce wyda aktualizację, która wesprze WDDM 2.7.

Korzystając z powyższych linków, uaktualnij swój system Windows 10, a także zainstaluj najnowsze sterowniki do swojej karty graficznej.

 

Uaktualnij system i sterowniki

Gdy to zrobisz, pora włączyć funkcję przyspieszanego sprzętowo procesora GPU. Jak to zrobić?

Aktywuj opcję w ustawieniach Windows 10

Wysuń menu Start i w lewej kolumnie kliknij ikonę koła zębatego, aby wejść do ustawień. Następnie w ustawieniach przejdź do zakładki System > Ekran.

Po przejściu do ustawień ekranu przewiń zawartość opcji na sam dół. Pod opcjami rozdzielczości i wielu ekranów znajdziesz opcję o nazwie Ustawienia grafiki. Wybierz ją.

Wejdź do ustawień ekranu

Pojawi się kolejny ekran ustawień, w którym można dostosować dodatkowe preferencje graficzne. Jeśli masz najnowszą wersję Windows 10 i zaktualizowane sterowniki do karty graficznej, to znajdziesz tu poniższą opcję:

Planowanie przyspieszonego sprzętowo procesora GPU Zmniejsz opóźnienia i zwiększ wydajność. Musisz ponownie uruchomić komputer, aby wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać.

Włącz opcję planowania przyspieszonego sprzętowo procesora GPU

Uaktywnij tę opcję, zaznaczając ją na liście, a następnie uruchom komputer ponownie. Po restarcie opcja będzie już aktywna.

Należy pamiętać, że mimo opisu tej funkcji nie jest to żaden cudowny lek na wydajność komputera. Opcja ta nie sprawi nagle, że wszystkie gry zaczną chodzić szybciej. Niemniej jednak włączenie tej opcji pozwala karcie graficznej na samodzielne zarządzanie swoją pamięcią, co w określonych przypadkach i sytuacjach przełoży się na wzrost wydajności i obniżenie opóźnienia.